Znamiona barwnikowe, zwane potocznie pieprzykami ma każdy. Zlokalizowane są w różnych miejscach twarzy i ciała, są różnej wielkości. Z upływem lat pojawia się ich więcej. Zbudowane są z melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Główny wpływ na ich powstawanie na skórze ma genetyka a także wirusy. Niektóre ze znamion barwnikowych są niegroźne, ale są i takie, które mogą przekształcić się w formę nowotwora - czerniaka złośliwego. Dermatolog w trakcie badania ocenia rodzaj pieprzyka, usuwa go oraz przekazuje do badania histopatologicznego.
Skóra bez pieprzyków
Na terenie Warszawy jednym ze specjalistów, zajmującym się usuwaniem znamion barwnikowych, jest dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka, specjalista dermatologii i wenerologii (I stopnia od 1993 i II stopnia od 1996 roku), która swoje doświadczenie z tej dziedziny zdobywała w Klinice Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie. Jest autorką wielu publikacji z zakresu dermatologii, które zostały wydane w polskiej i zagranicznej prasie specjalistycznej, np. publikacji pt. "Znamiona barwnikowe i czerniak u dzieci". W swojej praktyce lekarskiej oprócz usuwania znamion, zajmuje się także ich oceną dermatoskopową oraz wideoderamtoskopową (z wykorzystaniem systemu FotoFinder Dermoscope).
Leczeniu chirurgicznemu znamienia barwnikowego można się także poddać w Warszawie w Centrum Dermatologii Laserowej i Chirurgii Plastycznej Lasermed. Tutaj pieprzyk oceniany jest przez specjalistę za pomocą dermatoskopu, a po jego wycięciu przekazywany do badania histopatologicznego. Wycinaniu poddawane są tutaj zarówno pieprzyki na twarzy, ciele, jak i te znajdujące się na głowie. Ponadto inne zmiany skórne, np. brodawki wirusowe, włókniaki miękkie, gruczolaki potowe czy kępki żółte powiek likwidowane są tutaj za pomocą lasera CO2 lub chirurgicznie.
Pozbyć się niechcianego pieprzyka można również u dr Anny Kostrzewy, dermatologa i wenerologa, która do likwidacji znamion skórnych wykorzystuje nie tylko metodę tradycyjną, ale także kriochirurgiczną. Przed wycięciem zmiany doktor Kostrzewa przeprowadza badanie dermatoskopowe za pomocą dermatoskopu z przeniesienim obrazu na ekran komputera (dermatoskopia cyfrowa). Uczestniczyła ona w licznych kursach i posiada z nich certyfikaty potwierdzające jej umiejętności, np. z zakresu "Dermatoskopii praktycznej" (dyplom z 2001 roku ze szkolenia w Gdyni) czy dyplom z kursu pt. "Dermatoskopia. Posępy w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu czerniaka" odbytego w Warszawie w 2011 roku.