Co to jest soczewka pseudoakomodacyjna i jakie ma zastosowanie w leczeniu zaćmy?

Przymglenie odbieranego obrazu, narastające pogorszenie ostrości wzroku oraz upośledzone widzenie w ciemności - wymienione mogą być objawami zaćmy. Aby uniknąć całkowitej utraty wzroku, w przypadku tego schorzenia możliwe jest przebycie zabiegu wymiany zdegenerowanej soczewki oka. Jednym z proponowanych pacjentom implantów są soczewki pseudoakomodacyjne - czy coś je wyróżnia spośród innych dostępnych modeli?

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Zaćma stanowi najczęstszą przyczynę ślepoty na świecie. Rozpowszechnienie tej polegającej na zmętnieniu soczewki oka choroby już jest duże, a co gorsza podejrzewa się, że będzie ono nadal wzrastało. Według National Eye Institute, w Stanach Zjednoczonych w 2010 roku na zaćmę cierpiało ponad 20 milionów osób, a według szacunków w 2050 roku liczba ta ulegnie co najmniej podwojeniu. 

Choć można podejmować próby zapobiegania zaćmie, wysiłki mogą i tak pójść na marne. Podłożem schorzenia są bowiem zmiany w soczewce, do których dochodzi wraz z upływem kolejnych lat życia. Zapobiegać zaćmie owszem - jest trudno - dostępne są za to skuteczne metody leczenia tej choroby.

Soczewki pseudoakomodacyjne w leczeniu zaćmy - czym się wyróżniają spośród innych soczewek?

Leczenie zaćmy bazuje na wymianie zdegenerowanej soczewki oka. Obecnie na rynku medycznym funkcjonuje wiele rodzajów wszczepianych do gałki ocznej implantów, jednymi z nich - ze względu na swoje właściwości uznawanymi za jedne z ciekawszych - są soczewki pseudoakomodacyjne.

Akomodacja jest zjawiskiem, polegającym na dostosowaniu parametrów optycznych oka w ten sposób, aby możliwe było dobre widzenie zarówno przedmiotów położonych blisko, jak i tych znajdujących się w oddaleniu. W zdrowym oku dochodzi do tego poprzez zmiany kształtu soczewki, które są możliwe dzięki czynności mięśnia rzęskowego oka.

Aby jak najbardziej odwzorować zjawiska, zachodzące w naturalnej soczewce, podczas operacji zaćmy wszczepione pacjentowi mogą zostać soczewki pseudoakomodacyjne. Konstruując ten typ implantu opierano się na zjawiskach optycznych takich jak dyfrakcja (rozproszenie) i refrakcja (załamanie). Soczewka pseudoakomodacyjna posiada centralną część rozpraszającą docierające do oka fale świetlne oraz obwodowo zlokalizowaną strefę załamującą te promienie. Środkowy fragment implantu jest apodyzowany, to znaczy od jego środka do zewnętrznych części jego grubość stopniowo maleje - tego typu rozwiązanie ma na celu łagodne przejście jednej strefy optycznej w drugą.

Dzięki opisanej wyżej konstrukcji soczewki pseudoakomodacyjne umożliwiają pacjentom dobre widzenie zarówno przedmiotów położonych blisko, jak i tych leżących w większym oddaleniu od gałki ocznej. Poprzez takie rozwiązanie nawet pacjenci korzystający wcześniej z okularów mogą stać się uniezależnieni od ich posiadania. Autorzy opisu "AcrySof ReSTOR Pseudo-accomodative IOL" przytaczają wyniki badań, według których po implantacji u pacjentów soczewki pseudoakomodacyjnej AcrySof® ReSTOR® u 88% z nich widzenie bliskie nie wymagało korekcji okularowej, z kolei w przypadku widzenia dalekiego okulary przestały być potrzebne u 84,6% osób, które przebyły zabieg. Aby uzyskać tak dobre efekty w zakresie widzenia, konieczne jest wszczepienie implantów do obu oczu pacjenta.

Operacje zaćmy z wszczepieniem soczewki pseudoakomodacyjnej związane są z różnym kosztem, zależnym chociażby od miasta, w którym zabieg jest wykonywany. Przykładowo w Krakowie i Gdańsku cena takiej operacji sięga około 6 000 zł, z kolei w Poznaniu cena zabiegu wynosi około 6 500 zł.

Opracowano na podstawie: www.nei.nih.gov; Refractive Lens Surgery, Chapter 14 (137-143): AcrySof ReSTOR Pseudo-accomodative IOL, Alireza Mirshahi, Evdoxia Terzi, Thomas Kohnen, wyd. Springer

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki multifokalnej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…