Kiedy zgłosić się do onkologa?

Każda niepokojąca zmiana mogąca mieć charakter nowotworowy powinna zostać omówiona z lekarzem. Zwlekanie z wizytą może doprowadzić do rozwoju choroby, dlatego należy działać szybko. Znacznie lepiej dowiedzieć się, że wszystko jest w porządku, niż usłyszeć, że nowotwór jest już w zaawansowanym stadium.

Zmiany, które powinny skłonić nas do konsultacji specjalistycznej to mi.n.:

  • guzki lub zgrubienia w okolicy sutków lub jąder,
  • zmiany kształtu, koloru lub wielkości brodawek bądź znamion,
  • długo utrzymująca się chrypka lub kaszel bez przyczyny,
  • przedłużające się problemy z oddawaniem moczu lub wypróżnianiem,
  • przewlekłe zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

Przygotowanie do konsultacji onkologicznej

Wizyta u onkologa wiąże się z niepokojem i stresem, dlatego warto dobrze się do niej przygotować. Jeśli tego potrzebujesz, zapytaj bliską osobę czy będzie mogła Ci towarzyszyć. Dobrym pomysłem będzie także dopytanie osób z rodziny o wcześniej występujące choroby nowotworowe - lekarz z pewnością zapyta o to podczas wywiadu. Przygotuj informacje dotyczące niepokojących objawów (kiedy się pojawiły, jakie jest ich nasilenie), chorób towarzyszących oraz przyjmowanych obecnie leków.

Ważne: W razie zdiagnozowania choroby nowotworowej omów z lekarzem plan postępowania i dopytuj o wszystko, czego nie rozumiesz.

Profilaktyka to podstawa

Nowotwory coraz częściej dotykają osób młodych. Niezwykle ważne jest zatem obserwowanie swojego ciała oraz wysyłanych przez niego sygnałów. Już od osiemnastego roku życia kobiety powinny co miesiąc (po zakończeniu miesiączki) wykonywać samobadanie piersi, a raz w roku robić cytologię. Młodzi mężczyźni co jakiś czas powinni sprawdzać stan swoich jąder: oglądać i macać je w poszukiwaniu zmian. Po ich zaobserwowaniu niezwłocznie należy iść do lekarza! Z wiekiem rośnie liczba badań, które trzeba wykonywać regularnie. W przypadku kobiet są to m.in. USG piersi i mammografia, mężczyźni zaś muszą pamiętać o badaniu prostaty. Ważne dla obu płci jest obserwowanie pojawiających się zmian skórnych. Po 50. roku życia warto natomiast profilaktycznie zapisać się na kolonoskopię.