Fizjoterapia a rehabilitacja

Fizjoterapią nazywamy zabiegi mające na celu rozwijanie, utrzymanie lub przywrócenie sprawności, a także poprawę funkcjonowania organizmu. Co ważne, muszą być one wykonywane przez osobę, która w toku nauczania uzyskała tytuł fizjoterapeuty. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rehabilitacja to zaś działania mające na celu zmniejszenie wpływu niepełnosprawności i stanów upośledzających na organizm. Co ważne, terminami "niepełnosprawność" i "stan upośledzający" określa się tu wszelkie sytuacje ograniczające codzienne funkcjonowanie danej osoby, a zatem także i te spowodowane urazami czy chorobami. Choć w potocznym języku często używamy pojęć "fizjoterapia" i "rehabilitacja" zamiennie, warto pamiętać, że drugi z tych terminów jest znacznie szerszy i obejmuje swoim zakresem także fizjoterapię.

Zabiegi stosowane w fizjoterapii

Fizjoterapeuci mają do swojej dyspozycji wiele zabiegów, które stosują u swoich pacjentów. Możemy podzielić je na trzy podstawowe kategorie:

  • kinezyterapię, czyli leczenie ruchem. Oznacza to wykorzystywanie w terapii różnego rodzaju ćwiczeń - zarówno tych, wykonywanych samodzielnie przez pacjenta, jak i z pomocą fizjoterapeuty;
  • terapię manualną i masaże, gdzie pożądane efekty są uzyskiwane dzięki pracy, jaką fizjoterapeuta wykonuje swoimi dłońmi;
  • fizykoterapię, w skład której wchodzą zabiegi wykorzystujące różnego rodzaju bodźce fizyczne - zarówno naturalne, jak i wytwarzane przez specjalnie przeznaczone do tego urządzenia. Są to m.in. jonofereza, laseroterapia czy fala uderzeniowa.

Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty?

Fizjoterapia pozwala złagodzić lub całkowicie pozbyć się dolegliwości bólowych, poprawia wydolność organizmu i usprawnia układ ruchu. Właśnie dlatego do fizjoterapeuty powinna zgłosić się każda osoba czująca przewlekły ból czy ograniczenie ruchomości w stawach. Wciąż mało popularna jest w Polsce fizjoterapia uroginekologiczna, skierowana m.in. do kobiet po porodzie. Taki rodzaj fizjoterapii pomaga przy rozejściu się mięśni brzucha czy nietrzymaniu moczu, ale także w przypadkach endometriozy czy zaparć.