Artroskopia kolana - cena zabiegu w Polsce i za granicą

Artroskopia jest małoinwazyjnym zabiegiem diagnostyki i leczenia dolegliwości stawu kolanowego. W porównaniu do metod operacyjnych pozostawia znacznie mniejsze blizny, pacjent nie wymaga hospitalizacji a czas rehabilitacji jest skrócony do minimum. Jakie sa ceny tej procedury w Polsce i czy warto zainteresować się ofertą zagranicznych klinik?

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Artroskopia (z łac. Arthros - staw i Skope - oglądać) zwana inaczej wziernikowaniem jest nowoczesną metodą diagnostyczno-leczniczą, znajdującą zastosowanie w przypadkach urazów stawu kolanowego (uszkodzenie łąkotki, więzadeł krzyżowych, złamania kostno-chrzęstnej) lub przewlekłych dolegliwości kolana (wysięki w obrębie stawu, choroby chrząstki stawowej, choroby błony maziowej, leczenia stanu zapalnego kolana).

Artroskopowe leczenie kolana - na czym polega zabieg?

Procedura artroskopii kolana przeprowadzana jest na sali operacyjnej w krótkim znieczuleniu ogólnym lub znieczuleniu rdzeniowym (obejmującym tylko określoną część ciała) i polega na wykonaniu w obrębie kolana dwóch nacięć szerokości ok. 1 cm. Przez jedno z nich do jego wnętrza wprowadzany jest artroskop, czyli elastyczna rurka szerokości 4 mm, na której końcu znajduje się źródło światła oraz kamera przekazująca obraz na zewnętrzny monitor.

Przez drugie nacięcie wprowadzane są miniaturowe chirurgiczne narzędzia artroskopowe wykorzystywane do naprawy uszkodzeń w obrębie kolana. W trakcie wziernikowania możliwe jest m.in. przyszycie lub usunięcie uszkodzonej łąkotki, wygładzenie chrząstek stawowych oraz rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego.

Artroskopowe leczenie uszkodzeń stawu kolanowego - zalety

Czas trwania zabiegu wynosi ok. 30 minut a po jego zakończeniu nie ma konieczności unieruchamiania kolana za pomocą gipsu, przez pewien czas pacjent nosi tylko na nodze aparat usztywniający (ortezę). Zaletą metody jest:

  • minimalizacja prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań
  • krótki okres rehabilitacji
  • minimalne, prawie niewidoczne blizny pooperacyjne

W większości przypadków procedura może być przeprowadzona w trybie "chirurgii jednego dnia", dzięki której pacjent nie wymaga hospitalizacji i po kilku godzinach od założenia szwów opuszcza szpital. Jeśli artroskopia była przeprowadzana tylko w celach diagnostycznych pacjent może wrócić do naturalnej aktywności fizycznej z chwilą ustąpienia obrzęku tkanek i odzyskania pełnego zakresu ruchu w kolanie. W przypadku artroskopii leczniczej czas powrotu uzależniony jest od rodzaju zabiegu i może wynieść ok. 6 tygodni.

Warto pamiętać: Metoda artroskopii kolana to szybki i skuteczny sposób leczenia uszkodzeń stawu kolanowego. Dzięki minimalnemu urazowi tkanek, zabieg umożliwia skrócenie czasu rehabilitacji oraz minimalizację ryzyka powikłań.

Artroskopia kolana - cena zabiegu

Zabiegi artroskopii stawu kolanowego wykonywane są w Polsce w każdej placówce o charakterze ortopedycznym. Cena zależy m.in. od zakresu zabiegu, zastosowanego znieczulenia i czasu pobytu pacjenta w placówce.

Przykładowe koszty artroskopii kolana w krakowskim szpitalu Ortopedicum wynoszą:

  • od 2,5 tys. zł za artroskopię operacyjną obejmującą diagnostykę, wycięcie łąkotki, opracowanie uszkodzeń chrząstki lub zrostów
  • 3,9-4,9 tys. zł za artroskopową plastykę niestabilności rzepki
  • 6,7-9,5 tys. zł za artroskopową rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Natomiast klinika Artro Medical w Bełchatowie wycenia operację na:

  • 3,8 tys. zł za artroskopię leczniczą stawu kolanowego, m.in. wycięcie części łąkotki, opracowanie uszkodzeń chrząstki, usunięcie fałdów błony maziowej, usunięcie osteofitów
  • 4,2 tys. zł za zabieg artroskopowy obejmujący takie procedury jak synowektomia (usunięcie błony maziowej), uwolnienie przykurczów stawu, szycie uszkodzenia łąkotek bez użycia implantów, niestabilność rzepki, leczenie kolana skoczka
  • 7,5-9 tys. zł za artroskopię operacyjną z rekonstrukcją więzadła pobocznego strzałkowego lub piszczelowego

Ceny artroskopii kolana w klinikach zagranicznych

Zauważalnie droższe są usługi oferowane przez Nordorthopaedics Orthopaedic Surgery Clinic w litewskim mieście Kaunas, w której ceny zabiegów zaczynają się od 1350€ (6,2 tys. zł) za podstawowy zakres artroskopii leczniczej, poprzez 2600€ (11,9 tys. zł) za rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego (ACL) do 3500€ (16,1 tys. zł) za rekonstrukcję chrząstki stawowej.

Dużo taniej niż w Polsce zabiegowi artroskopii poddać można się w Czechach, gdzie np. szpital SurGal Clinic w Brnie proponuje wykonanie drobnych zabiegów w trybie "chirurgii jednego dnia" już od 3025 CZK (450 zł), zaś jeden z najdroższych zabiegów w ofercie – pełna artroplastyka kolana metodą "Visionaire" kosztuje ok. 45000 CZK (7 tys. zł).

Źródła:

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Artroskopia lecznicza stawu kolanowego

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…