Halluksy - czy można operować na NFZ

Halluks, inaczej paluch koślawy (hallux valgus), to schorzenie, które polega na występowaniu deformacji palucha stopy, i zdecydowanie częściej występuje u kobiet. Ma to związek z zamiłowaniem pań do noszenia obuwia na wysokim obcasie oraz o wąskich czubkach. O ile początkowo halluksy mogą nie dawać bolesnych objawów, z czasem mogą jednak dotkliwie utrudnić poruszanie się. W takiej sytuacji warto rozważyć konieczność poddania się zabiegowi operacyjnemu.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Halluks jest deformacją, która polega na szpotawym ustawieniu I kości śródstopia oraz występowaniu podwichnięcia w stawie śródstopno-paliczkowym. Na głowie I kości śródstopia często pojawia się bolesna narośl, która przysparza trudności w dobraniu wygodnego obuwia. Ze względu na występowanie drażniącego ucisku, w tym miejscu często dochodzi do rozwoju zapalenia kaletki, czyli łącznotkankowej torebki wytwarzającej maź stawową. Paluch ustawia się w rotacji wewnętrznej i odchyla się bocznie. Często dochodzi jednocześnie do wypychania ku górze II palca, na grzbiecie którego pojawia się z czasem bolesny modzel (tzw. palec młoteczkowaty). Pozostałe palce przyjmują ustawienie szponiaste. Występowaniu palucha koślawego często towarzyszy płaskostopie poprzeczne. 

Wśród czynników, które mogą predysponować do wystąpienia halluksów, znajduje się - poza niewłaściwym obuwiem - siedzący tryb życia oraz znaczna nadwaga. Dużą rolę przypisuje się tutaj również uwarunkowaniom genetycznym - jeśli nasza babcia i mama borykały się z tą dolegliwością istnieje duże prawdopodobieństwo, że i nam będą w przyszłości doskwierać halluksy. Poza dolegliwościami bólowymi stanowią one również defekt kosmetyczny, co skłania kobiety do poszukiwania pomocy w gabinetach lekarskich. 

Leczenie operacyjne halluksów - prywatnie czy w ramach ubezpieczenia NFZ ?

Początkowo halluksy można leczyć metodami zachowawczymi za pomocą różnego rodzaju opasek i aparatów zakładanych na stopę, których głównym celem jest utrzymywanie palucha we właściwym ustawieniu. Z czasem jednak metody te mogą okazać się niewystarczające i wówczas konieczne może się stać leczenie operacyjne halluksów.

Operacja palucha koślawego jest wskazana w przypadku stwierdzenia:

  • bolesnej narośli w obrębie głowy I kości śródstopia z towarzyszącym stanem zapalnym kaletki
  • odchylenia bocznego palucha w stawie śródstopno-paliczkowym
  • objęcie deformacją II palca stopy (palec młoteczkowaty) z bolesnym modzelem na grzbiecie oraz szponiastym ustawieniem pozostałych palców stopy
  • ból przodostopia wywołany współistniejącym płaskostopiem poprzecznym

Decyzja o konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego jest zwykle podejmowana przez ortopedę w oparciu o wywiad lekarski, badanie fizykalne oraz zdjęcie RTG stopy. W przypadku, gdy występowanie palucha koślawego wiąże się z odczuwaniem bolesnych dolegliwości i znaczną deformacją, operację można przeprowadzić w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Jego koszt jest wówczas pokrywany przez NFZ.

W przypadku, gdy chcemy wykonać operację halluksów ze względów kosmetycznych, zwykle trzeba liczyć się z koniecznością samodzielnego opłacenia zabiegu. Ceny operacji halluksów wahają się w zależności od stopnia zaawansowania deformacji. Jeżeli konieczne jest wykonanie osteotomii, czyli ingerencji w szkielet kostny stopy wówczas trzeba liczyć się z kosztami rzędu 3 tys. złotych za operację jednostronną (w przypadku obustronnego występowania palucha koślawego będzie to około 5 tys. zł.). Jeśli wystarczające jest wykonanie operacji w obrębie tkanek miękkich, wówczas ceny są nieco niższe i wynoszą odpowiednio około 2,5 oraz 4 tys.zł. Zwykle dodatkowo płatne są wizyty, podczas których odbywa się kwalifikacja do operacji oraz wszelkie konieczne do zabiegu operacyjnego badania dodatkowe. 

Powrót do pełnej sprawności po operacyjnym leczeniu halluksów trwa zwykle około 6-10 tygodni. 

Bibliografia: www.orthoinfo.aaos.org; www.aofas.org; 

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacja palucha koślawego / halluksa

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…