Instruktor Modelu Creightona - czym się zajmuje?

Model Creightona jest zarazem naturalną metodą antykoncepcji, jak i sposobem na zwiększenie swoich szans na poczęcie dziecka. Polega na obserwacji swoistych „biomarkerów”, m.in. śluzu szyjki macicy, aby wyznaczyć dni płodne u kobiety. Chociaż ze względu na swoje religijne korzenie metoda budzi kontrowersje, jej skuteczność w roli antykoncepcji jest porównywalna z konwencjonalnymi środkami, a wielu bezdzietnym parom pozwoliła się doczekać potomstwa.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Co to jest Model Creightona?

Niepłodność jest bardzo częstym problemem - więcej niż co dziesiąta para ma problem z poczęciem dziecka. Jego źródłem równie często są kobiety (35%) jak i mężczyźni, a u co piątej pary nie udaje się znaleźć przyczyny tego stanu. Model Creightona opiera się na obserwacji zewnętrznych przejawów zmian hormonalnych, które zachodzą w trakcie cyklu miesięcznego kobiety. Są nimi zmiany charakteru śluzu szyjkowego oraz wydzieliny pochwy, długość i intensywność krwawień miesiączkowych oraz występowanie plamień pomiędzy nimi. Dzięki temu można wyznaczyć dni płodne u kobiety. 

Jak Model Creightona wspiera płodność i zdrowie reprodukcyjne?

Model Creightona stanowi modyfikację metody Billignsów, a badania nad nim rozpoczęto już w latach 70’. Jak wykazuje The Journal of Reproductive Medicine, w roli metody antykoncepcji odznacza się on 99,5% skutecznością, czyli na 1000 par tylko 5 zachodzi w ciążę. Podobną cechują się tabletki antykoncepcyjne, natomiast prezerwatywa nawet niższą (ok. 97%). Jako naturalna metoda wspomagania płodności właściwie stosowany model Creightona może doprowadzić do zapłodnienia u ponad 70 na 100 par, w połączeniu z innymi metodami (np. naprotechnologią), jak piszą autorzy publikacji w Canadian Family Physician. Ponieważ model jest dość skomplikowany, wymaga odpowiedniej edukacji partnerów oraz nadzoru, aby jego stosowanie było skuteczne. Tym zadaniem zajmuje się instruktor modelu Creightona.

Warto pamiętać: Parom borykającym się z problemem niepłodności coraz częściej rekomenduje się leczenie niepłodności za pomocą modelu Creightona, co podkreśla jego rosnącą popularność i efektywność.

Praktyczne zastosowanie modelu w planowaniu rodziny

Osoby zainteresowane modelem Creightona na początku odbywają wstępne szkolenie, które trwa około godziny. Następnie nad parą, która pragnie stosować model Creightona, czuwa instruktor, z którym spotykają się w regularnych odstępach czasu. Aby zostać instruktorem, należy zdobyć odpowiednie kwalifikacje podczas 13-miesięcznego kursu. Wspólnie z parą ustala indywidualny harmonogram spotkań, który jest dostosowany do ich potrzeb, każde z nich o długości 1,5 h. W ciągu pierwszego roku odbywa się 8 takich spotkań, w tym 5 w pierwszych 3 miesiącach, a kolejne co 6-12 miesięcy. Wiele par uważa, dzięki modelowi Creightona umacnia się ich relacja, a współżycie zaczyna być wyrazem wzajemnego szacunku oraz darem, który należy właściwie wykorzystywać. W odróżnieniu od konwencjonalnych metod antykoncepcji, w których współżycie jest spontaniczne, partnerzy uczą się, jak rozpoznawać dni, w których kobieta jest płodna. Instruktor modelu Creightona pokazuje zatem, jak współżyć świadomie, do czego niezbędna jest odpowiednia komunikacja między partnerami.

Ważne: Aby prawidłowo monitorować cykl miesiączkowy zgodnie z modelem Creightona, niezbędna jest codzienna aktualizacja karty obserwacji.

Do wyznaczenia dni płodnych służą obserwacje śluzu szyjkowego. Pozwala to ustalić dzień miesiączki, w którym dochodzi do owulacji. Kiedy jest najbardziej przezroczysty, rozciągliwy i śliski (tzw. „śluz płodny”), to sygnał, że kobieta jest gotowa do zapłodnienia. Te zmiany korelują z fizjologicznymi wahaniami poziomu estrogenów (żeńskich hormonów płciowych), które zachodzą w trakcie cyklu miesięcznego kobiety.

Wsparcie i konsultacje

Instruktorzy oferują bieżące wsparcie i konsultacje, dostosowując metodę do zmian w cyklu i życiu użytkownika, a także pomagają rozwiązywać wszelkie wątpliwości lub problemy, które mogą się pojawić.

Nauka przez doświadczenie

Model Creightona zakłada, że najlepszą metodą nauczania jest bezpośrednie doświadczenie i praktyka. Dlatego też dużą wagę przykłada się do regularnych spotkań i konsultacji, podczas których instruktor analizuje z użytkownikiem jego/jej zapisy, udzielając wskazówek i korygując ewentualne błędy.

Holistyczne podejście

Metodyka ta obejmuje również edukację na temat wpływu zdrowia ogólnego na płodność, promując holistyczne podejście do zdrowia reprodukcyjnego. Instruktorzy mogą również kierować pary do specjalistów, jeśli zidentyfikują potencjalne problemy zdrowotne wymagające dalszej diagnozy czy leczenia.

Czy wiesz, że: Wiele par poszukujących naturalnych metod planowania rodziny decyduje się na Metodę Creightona ze względu na jej skuteczność i naukowe podejście.

Jak znaleźć kwalifikowanego instruktora?

Instruktora modelu Creightona można znaleźć za pomocą witryny internetowej Fertility Care Centers of Poland. Wstęp na szkolenie wprowadzające zwykle nie jest odpłatny, ale za udostępnienie materiałów należy uiścić opłatę w wysokości 50 zł. Spotkanie szkoleniowe to wydatek ok. 150 zł (2 godziny).

Zanim zdecydujesz się na kurs, umów się na wstępną konsultację, aby osobiście poznać instruktora i dowiedzieć się więcej o jego podejściu do nauczania. To również dobra okazja, aby zadać wszelkie pytania i wyjaśnić swoje oczekiwania.

Wybierając instruktora, ważne jest, abyś czuł się komfortowo, rozmawiając z nim i dzieląc się osobistymi informacjami. Styl komunikacji instruktora powinien sprzyjać otwartej i szczerze rozmowie.

Miej na uwadze: Badanie płodności metodą Creightona to sprawdzony i dokładny sposób na zrozumienie naturalnych cykli reprodukcyjnych, cieszący się rosnącą popularnością wśród par planujących rodzicielstwo.

Źródła:


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Konsultacja z zakresu naprotechnologii

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…