Mikroskóra z włosami - informacje o zabiegu

Łysienie jest problemem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Rozwiązaniem, które może stanowić alternatywę dla inwazyjnego przeszczepu włosów, jest tzw. mikroskóra z włosami. Wykonana z poliuretanu, posiada wszczepione naturalne włosy, dobrane indywidualnie do fryzury pacjenta. Metoda pozwala osiągnąć naturalny efekt, a implanty można dowolnie stylizować czy farbować.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Łysienie może być objawem choroby, zaburzeń hormonalnych lub skutkiem urazu. Gdy włosy przestają odrastać i dochodzi do pojawienia się prześwitów, pacjenci zaczynają dodatkowo borykać się z kompleksami, obniżeniem nastroju oraz poczucia własnej wartości. Na rynku jest dostępnych wiele metod zachowawczego lub małoinwazyjnego leczenia łysienia, niestety nie zawsze są one skuteczne. Dla pacjentów, których wszystkie metody leczenia zawiodły, lub dla osób, które nie chcą wykonywać zabiegów inwazyjnych, stworzone zostały włosy na mikroskórze, które umożliwiają przeprowadzenie niechirurgicznego przeszczepu włosów

Przebieg wszczepienia włosów na mikroskórze

Istotą metody leczenia łysienia przy pomocy niechirurgicznych implantów włosów jest przymocowanie naturalnych lub syntetycznych włosów do tzw. mikroskóry, która jest następnie umieszczana w miejscu pozbawionym owłosienia. Cała procedura rozpoczyna się od określenia rozmiaru potrzebnego implantu oraz od precyzyjnego doboru włosów. W dopasowywaniu implantu uwzględniane są wszelkie krzywizny, ubytki i kształt czaszki. Następnie pacjent wraz z lekarzem określa strukturę włosów, ich kolor, skręt i długość. Indywidualnie dobrane włosy są pobierane z banku włosów i następnie wszczepiane w mikroskórę. Lekarz dokonuje integracji implantu ze skórą tak, że włosy zdają się wyrastać z głowy pacjenta. W ten sposób udaje się uzyskać bardzo naturalny efekt.

Mikroskóra z włosami w leczeniu łysienia

Wspomniana wcześniej mikroskóra z włosami jest wykonana z poliuretanu medycznego. Ten zaś, aby mógł pełnić rolę implantu, musi spełniać kryterium biokompatybilności. Dzięki temu materiał nie wywołuje alergii ani infekcji, nie oddziałuje w sposób negatywny na komórki ludzkiego organizmu oraz nie zmienia swej struktury podczas użytkowania. Dodatkowo, poliuretan medyczny nie jest kancerogenny, co oznacza, że nie wywołuje rozwoju nowotworów.

Proteza włosów jest dobierana indywidualnie do każdego pacjenta, w związku z czym może być stosowana zarówno w maskowaniu łysienia plackowatego, jak i całkowitej utraty włosów. Nie jest również problemem pokrycie mikroskórą blizn występujących w obrębie skóry głowy. Wygoda użytkowania i naturalny wygląd fryzury sprawiają, że metoda ta może być wykorzystywana zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a także u dzieci dotkniętych problemem łysienia.

Efekty zastosowania mikroskóry z włosami

Zastosowanie implantu włosów zapewnia trwały efekt. Założony implant zachowuje się praktycznie jak skóra głowy: pacjent może uprawiać w nim sport, chodzić na basen czy saunę. Włosy zatopione w mikroskórze można farbować i w dowolny sposób stylizować. W przeciwieństwie do noszenia peruki, nie ma ryzyka osunięcia się implantu. Włosy sprawiają wrażenie wyrastania z głowy, nie ma nienaturalnie wyglądających supełków ani widocznej pod włosami siatki.

Trwałość protezy włosów jest różna. Szacuje się, że implant wystarcza na około 2- 3 lata, jednak co miesiąc może być konieczna wizyta w klinice, w celu zachowania odpowiedniej higieny oraz ewentualnego uzupełnienia ubytków włosów.

Źródła:

  • J. Brzeska, "Nowe poliuretany do celów medycznych", Forum Akademickie, 2009

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Niechirurgiczne uzupełnianie włosów systemem PHP

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…