Leczenie prostaty metodą enukleacji bipolarnej TUEP

Zabieg przezcewkowej enukleacji prostaty metodą TUEP jest jedną z małoinwazyjnych, endoskopowych metod leczenia łagodnego przerostu tego gruczołu. Jego najważniejsze zalety to precyzja i skuteczność redukująca do minimum ryzyko powikłań, możliwość przeprowadzenia w trybie chirurgii jednodniowej oraz krótka hospitalizacja i szybki powrót do zdrowia.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Łagodny (niezłośliwy) przerost gruczołu krokowego (stercza/prostaty) to schorzenie związane z naturalnym procesem starzenia, którego skala nasila się wraz z wiekiem. Najczęściej występujące i najbardziej charakterystyczne objawy choroby to m.in.:

  • częste i nagłe oddawanie moczu (zwłaszcza w nocy) oraz jego słaby strumień
  • wrażenie, że pęcherz nie został opróżniony do końca
  • trudności w początkowej lub końcowej fazie oddawania moczu.
  • ból i pieczenie przy oddawaniu moczu

Nieleczony łagodny rozrost stercza może prowadzić do poważnych zaburzeń. Zalegający w pęcherzu mocz sprzyja rozwojowi infekcji i tworzeniu się kamieni w pęcherzu moczowym. Nasilające się zaleganie moczu w pęcherzu może również doprowadzić do całkowitego zatrzymania oddawania moczu. W skrajnym przypadku efektem będzie nawet niewydolność nerek.

TUEP – odparowanie przerośniętej tkanki przy użyciu plazmy

Resetoskop firmy Olympus wyposażony w system bipolarny

Przezcewkowa enukleacja (wyłuszczenie) prostaty, określana angielskim skrótem TUEP (transurethral enucleation of prostate), to jedna z endoskopowych metod leczenia przerostu gruczołu krokowego z wykorzystaniem tzw. systemu bipolarnego (plasma enucleation). Służy do tego urządzenie zwanego resektoskopem, wprowadzane w rejon zabiegu przezcewkowo przy pomocy endoskopu (rodzaju wziernika). Resektoskop wyposażony jest w pętlę bipolarną z elektrodą aktywną oraz powrotną. Zasada działania pętli polega na tym, że prąd o wysokiej częstotliwości przepływa pomiędzy elektrodą aktywną, przewodnikiem (w tym przypadku jest to roztwór fizjologiczny soli) a powrotną elektrodą, co doprowadza do wytworzenia pęcherzyków zjonizowanego gazu (plazmy) - poprzez rozszczepienie cząsteczek powodują one dezintegrację tkanek oraz ich waporyzację (odparowanie).

TUEP jest rozwinięciem i udoskonaleniem znanej od dawna techniki wyłuskiwania gruczolaka stercza na drodze otwartej operacji chirurgicznej i pozwala na doszczętne usunięcie zmian przerostowych w granicy tzw. torebki chirurgicznej (granica strefy przejściowej i obwodowej stercza) nawet w bardzo dużych prostatach. Zabieg wykonywany jest w trybie chirurgii jednodniowej a po upływie doby pacjent już bez założonego cewnika wypisywany jest do domu.

Wśród najważniejszych zalet zabiegu przezcewkowego usunięcia przerostu prostaty metodą TUEP wymienić można:

  • doszczętne usunięcie gruczolaka, czego efektem jest natychmiastowa poprawa mikcji (oddawania moczu) oraz zredukowane ryzyko nawrotów choroby
  • ograniczone do minimum krwawienie z ran pooperacyjnych
  • brak objawów podrażnieniowych wynikających z poparzenia torebki prostaty w trakcie usuwania tkanki – w przypadku innych metod objawy te mogą trwać nawet do miesiąca
  • w przypadku wykrycia raka istnieje możliwość wykonania radykalnej prostatektomii (usunięcia całego gruczołu krokowego wraz z guzem) dzięki zminimalizowanym odczynów zapalnym tkanek otaczających stercze
  • krótki czas realizacji całej procedury oraz szybki powrót pacjenta do zdrowia i codziennych obowiązków (zwykle jest to nie więcej niż 24 godziny)

Koszt operacji metodą TUEP w prywatnej klinice zaczyna się od ok. 5 tysięcy złotych.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie prostaty metodą enukleacji bipolarnej TUEP

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 23

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…