Laser KTP, zwany zielonym laserem, jest wykorzystywany w urologii od 1986 r. Zalicza się on do laserów Neodymowo- Yagowych (Nd:YAG), a jego wiązka przechodzi najpierw przez kryształ, składający się z potasu, tytanu oraz fosforu (kryształ KTP). Wiązka o długości fali 532nm osiąga moc od 80 do 120W i idealnie nadaje się do waporyzacji (odparowywania) stercza. Zielony laser jest wykorzystywany w leczeniu objawowego łagodnego przerostu gruczołu krokowego.
Promień lasera niszczy tkankę prostaty poprzez jej odparowanie. Podczas zabiegu nie ma możliwości uzyskania materiału biologicznego do przeprowadzenia badania histopatologicznego. Dlatego przed zabiegiem konieczne jest wykluczenie złośliwego nowotworu gruczołu krokowego. Jeśli istnieje chociaż niewielkie podejrzenie jego występowania, należy wybrać inną metodę leczenia.
Zalety zielonego lasera w leczeniu łagodnego przerostu prostaty
Główną zaletą waporyzacji gruczołu krokowego przy pomocy zielonego lasera jest brak krwawienia podczas zabiegu. Laser powoduje jednoczesne odparowanie stercza i zamknięcie naczyń krwionośnych w operowanej okolicy. Dzięki temu procedurę tą można wykorzystać u pacjentów, którzy z powodu innych schorzeń muszą przyjmować środki przeciwkrzepliwe. Zamknięcie naczyń minimalizuje jednocześnie ryzyko zatrucia wodnego wskutek przedostania się wody z okolicy operowanej, do krążenia ogólnego.
Wiązka zielonego lasera nie powoduje także oparzenia tkanek. Ta właściwość jest szczególnie istotna dla pacjentów aktywnych seksualnie, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków nie powoduje powstania zaburzeń funkcji seksualnych. Minimalne jest również ryzyko wyindukowania wystąpienia przedwczesnego wytrysku.
Zastosowanie światła lasera PVP jest bardzo korzystne u mężczyzn, których objawy są mocno nasilone, aż do zatrzymania moczu włącznie. Wykonanie zabiegu daje natychmiastowy efekt i znacznie poprawia możliwość przepływu moczu przez cewkę. Co więcej, uzyskany efekt jest trwały, a tylko część pacjentów musi pozostać na noc w szpitalu. W przypadku niewielkich zmian w obrębie gruczołu krokowego możliwe jest wykonanie zabiegu w trybie ambulatoryjnym.
Wprowadzenie do lecznictwa zielonego lasera pozwoliło na zmniejszenie częstości występowania zakażeń układu moczowego po zabiegu leczenia łagodnego przerostu stercza. Ma na to wpływ skrócenie czasu zacewnikowania pacjenta, do maksymalnie 24 godzin. U części chorych w ogóle można z cewnikowania zrezygnować.
Waporyzacja z wykorzystaniem zielonego lasera jest zabiegiem, który coraz częściej zastępuje przezcewkową elektroresekcję gruczołu krokowego (TURP). Autorzy artykułu "Usage of GreenLight HPS 180-W laser vaporisation for treatment of benign prostatic hyperplasia" porównali skuteczność i bezpieczeństwo obu tych metod. 62 pacjentów z łagodnym przerostem gruczołu krokowego przydzielono losowo do jednej z dwóch grup. U pacjentów jednej grupy przeprowadzono zabieg TURP, a w drugiej grupie zabieg zielonym laserem. Okazało się, że po TURP 6 pacjentów wymagało transfuzji krwi, jeden pacjent rozwinął objawy zespołu poresekcyjnego (TUR), a u 5 pacjentów uszkodzeniu uległa torebka narządu. Żadne z tych powikłań nie wystąpiło po leczeniu laserem. Po obu rodzajach zabiegów wystąpiła znaczna poprawa przepływu moczu. Wyniki te pokazują, że stosowanie zielonego lasera w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego jest skuteczne i bezpieczne.
Źródła: "Lasery w urologii" Przegląd Urologiczny 2008/1 (47); www.eurologia.pl; www.termedia.pl; "Usage of GreenLight HPS 180-W laser vaporisation for treatment of benign prostatic hyperplasia" Acta Chirurgica Iugoslavica 2014;61(1):57-61