Operacja nacięcia prostaty TUIP

Przerost gruczołu krokowego jest jednym z powszechniejszych schorzeń, występujących u mężczyzn. Wraz z upływem lat rośnie ryzyko łagodnego przerostu gruczołu krokowego, który jest przyczyną m.in. takich dolegliwości jak utrudnione oddawanie moczu. Na szczęście odpowiednia i diagnostyka i leczenie mogą skutecznie pomóc pacjentom w znacznym łagodzeniu dokuczliwych dolegliwości.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Gruczoł krokowy, inaczej prostata, jest częścią męskiego układu płciowego i zlokalizowany jest poniżej pęcherza moczowego. W obrębie miąższu gruczołu krokowego przebiega część sterczowa cewki moczowej. W związku z tym wraz z nadmiernym rozrostem gruczołu krokowego dojść może do jej mechanicznego ucisku i pojawienia się trudności w procesie mikcji.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego spowodowany jest nadmierną proliferacją komórek gruczołowych i komórek podścieliska w okolicy przejścia przez gruczoł cewki moczowej. Łagodny przerost gruczołu krokowego nie jest manifestacją rozwoju nowotworu złośliwego. Cierpiący na tą przypadłość mężczyźni zgłaszają m.in. trudność w oddawaniu moczu, długotrwałe oddawanie moczu, przerywany charakter mikcji oraz uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego.Jedną z metod leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego jest przezcewkowe nacięcie prostaty TUIP.

Operacja nacięcia prostaty TUIP - co to za zabieg?

TUIP (ang. Transurethral incision of the prostate), czyli przezcewkowe nacięcie prostaty, jest małoinwazyjną metodą leczenia schorzenia, jakim jest łagodny rozrost gruczołu krokowego. TUIP jest endoskopową metodą leczenia, w przebiegu której operator wprowadza niezbędne instrumenty i narzędzia przez cewkę moczową pacjenta. Całość zabiegu trwa zazwyczaj około 20-30 minut i przeprowadzana jest najczęściej z znieczuleniu regionalnym. Do zalet zabiegu należy krótki czas hospitalizacji i minimalna utrata krwi.

Wskazaniem do przeprowadzenia leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego metodą TUIP jest m.in. stwierdzenie licznych chorób układu oddechowego i układu sercowo-naczyniowego, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu tzw. metodą TURP (ang. Transurethral resection of the prostate), czyli przecewkowej elektroresekcji prostaty. Innym wskazaniem do przeprowadzenie zabiegu prostaty techniką TUIP jest niewielkiego stopnia rozrost gruczołu krokowego u młodych, objawowych, aktywnych seksualnie mężczyzn, którzy jednocześnie ze względu na nasilenie objawów klinicznych kwalifikują się do leczenia zabiegowego. TUIP znajduje również zastosowanie u mężczyzn, którzy obawiają się wystąpienia powikłania pozabiegowego jakim jest tzw. wytrysk wsteczny. Wytrysk wsteczny częściej występuję u mężczyzn poddawanych TURP, niż TUIP.

Przezcewkowe nacięcie prostaty TUIP ma największa skuteczność w korekcji zaburzeń w oddawaniu moczu w przypadku prostaty mniejszej niż 35 mm. TUIP zalecane jest dodatkowo u pacjentów, którzy nie tolerują leczenia farmakologicznego w przebiegu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Procedura TUIP związana jest z wprowadzeniem do światła cewki moczowej specjalnego żelu, który ma zadanie zapewnić odpowiednie znieczulenie. W następny etapie zabiegu lekarz wprowadza przez ujście zewnętrze cewki moczowej instrumenty, które umożliwiają wizualizację wnętrza cewki moczowej i okolicy gruczołu krokowego oraz ich odpowiednie nacięcie (resektoskop).

Zabieg TUIP nie wiąże się z usuwaniem tkanek prostaty, a jedynie z ich precyzyjnym nacięciem. Istotą metody TUIP jest wykonanie odpowiednich przezcewkowych nacięć prostaty za pomocą tzw. resektoskopu co pozwala na rozejście się prostaty na boki co zmniejsza ucisk mechaniczny na okolicę cewki moczowej. Dokonuje się najczęściej nacięć gruczołu krokowego i szyi pęcherza moczowego. Zabieg TUIP kończy się wprowadzeniem cewnika do światła pęcherza moczowego na czas trwania hospitalizacji, która zwyczajowo ograniczona jest do 1-2 dni.

Powikłania pozabiegowe związane są m.in. z naruszeniem ciągłości tkanek i ich następczym zrastaniem się i włóknieniem. W wyniku tych procesów dojść może w niektórych przypadkach do zwężenie szyi pęcherza moczowego i cewki moczowej.

Bibliografia:  www.patients.uroweb.org

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (3)

Krzysiek 5 lata temu

Witam Właśnie wróciłem ze szpitala .Zabieg bardzo szybki ok.20 min ze znieczuleniem od połowy w dół,nic nie czujesz przy zabiegu, po ustąpieniu znieczulenia dalej nic nie czuć.Nastepnego dnia usunięcie cewnika ,także bezbolesne. Jakie będą wyniki napiszę pózniej Proszę się nie bać Odpowiedz

Karol do Krzysiek 3 lata temu

Czy sytuacja z oddawaniem moczu poprawiła się? Jest wytrysk wsteczny? Odpowiedz

Antek 7 lata temu

Kiedy u mnie podczas pierwszych badań wyszło, że mam łagodne powiększenie prostaty bardzo się przestraszyłem. Okazało się, że wystarczyła farmakologiczna interwencja by wszystko przywrócić do normy. Uciążliwe i bolesne problemy z oddawaniem moczu bardzo szybko ustąpiły. Polecam wypróbować. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacja nacięcia prostaty TUIP

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…