Na czym polega kryptoliza migdałków?

Migdałkiem podniebiennym (łac tonsilla palatina) określamy skupisko tkanki chłonnej zlokalizowanej na bocznej ścianie cieśni gardzieli, występując parzyście po obu jej stronach między łukami podniebiennymi. Wchodzą w skład tzw. pierścienia gardłowego Waldeyera i pełnią funkcję w procesach immunologicznych. Ich patalogiczny przerostu bądź tworzenie się w obrębie ich krypt kamieni może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Wśród możliwych kierunków terapii tego stanu można wyróżnić leczenie zachowawcze lub zabiegowe, które może polegać na częściowym zmniejszeniu ich objętości bądź całkowitym ich wycięciu. Przykładem skutecznego a zarazem minimalnie inwazyjnego zabiegu leczącego przerost migdałków jest ich kryptoliza.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Kryptoliza migdałków to zabieg medyczny polegający na spłyceniu i zamknięciu krypt migdałkowych przy zastosowaniu między innymi fal radiowych o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze, lasera (kryptoliza laserowa) bądź ciekłego azotu (kryptoliza kriochirurgiczna). Leczenie zimnem, czyli krioterapia jest bardzo popularną i powszechną metodą leczniczą stosowaną w gabinetach wielu specjalistów. Historia stosowania niskiej temperatury w zabiegowej terapii wielu schorzeń sięga już niemal 100 lat.

Początkiem przełomu w krioterapii było umożliwienie przechowywania ciekłego azotu, a w latach 40-tych XX wieku zanurzanie aplikatora w ciekłym azocie było powszechną techniką miejscowego wykorzystania niskiej temperatury. Na początku lat 60-tych wprowadzono zamknięty system oziębiania aplikatorów co stanowiło kolejny zwrotny punkt w rozwoju terapii zimnem a wraz z dalszym upływem czasu wprowadzano kolejno coraz to nowsze sondy (miedziane, srebrne) oraz wzbogacano metodę o nowe technologie. Natomiast wykorzystanie  w laryngologii właściwości wiązki laserowej są datowane na przełom lat 60-tych i 70-tych, kiedy to po raz pierwszy w naszym kraju zostały przeprowadzone laserowe zabiegi w dziedzinie otolaryngologii. Szybki rozwój medycyny umożliwił wprowadzenie innych minimalnie inwazyjnych metod, w tym technik wykorzystujących fizyczne i chemiczne właściwości fal radiowych.

Zastosowanie kriochirurgii, laseroterapii i zjawiska radiofrekwencji w otolaryngologii „otworzyło drzwi” na nowe możliwości w terapii wielu laryngologicznych schorzeń, w tym m. in. przerośniętych migdałków podniebiennych oraz kamieni tworzących się w ich kryptach, często popularnie nazywanych detrytami.  

Przerośnięte migdałki podniebienne bardzo często stanowią istotny problem, wiążą się z częstszymi infekcjami w wieku dziecięcym, a w przypadku ich znacznego przerostu mogą prowadzić do zaburzeń w procesie oddychania. Ponadto częste stany zapalne migdałków podniebiennych predysponują do tworzenia się tzw. kamieni migdałkowych, czyli czopów retencyjnych złożonych z resztek pożywienia, obumarłych komórek, drobnoustrojów bytujących w okolicy jamy ustnej i tylnej ściany gardła odkładających się w kryptach migdałków podniebiennych. Mogą powodować wiele nieprzyjemnych następstw, takich jak częstsze zachorowanie na infekcje górnych dróg oddechowych, czy bolesność i uczucie ciała obcego w gardle. Dodatkowo mogą być przyczyną halitozy, czyli cuchnącego oddechu, z którym bardzo trudno sobie poradzić. Sposobem na skuteczne pozbycie się problemu jest zabieg kryptolizy migdałków. 

Na czym polega zabieg krytpolizy migdałków?

Sama procedura kryptolizy migdałków podniebiennych w swoim założeniu polega na spłyceniu i zamknięciu krypt migdałkowych, a co za tym idzie zmniejszeniu objętości samych migdałków przy wykorzystaniu zjawiska radiofrekwencji lub wiązki laserowej, bądź też oddziaływania bardzo niskiej temperatury. Zależnie od wybranej metody kryptolizy operator korzysta z odpowiedniego oprzyrządowania złożonego z generatora (wiązki laserowej, fal radiowych lub ciekłego azotu) oraz specjalnych aplikatorów (końcówek roboczych), dzięki którym lekarz dokonuje spłycenia i zamknięcia krypt migdałkowych. Cała procedura jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym i pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Minimalna inwazyjność zabiegu pozwala na jego realizacje w warunkach ambulatoryjnych, co z kolei przekłada się także na szybki powrót pacjenta do zdrowia, domu i codziennych czynności. Proces gojenia zależnie od wybranej metody kryptolizy trwa około 2 tygodni.

Kryptoliza migdałków jest bardzo skuteczną i bezpieczną metodą tonsilotomii (zmniejszenia objętości migdałków podniebiennych). Przeważnie jeden zabieg kryptolizy zapewnia pełną skuteczność. Koszt całej procedury zależny jest od wybranej techniki, ale zazwyczaj oscyluje w granicach 700 - 1000 zł.

Źródła: LASER TONSIL CRYPTOLYSIS: PERSPECTIVES IN AIRBORNE PERSONNEL Rafał CHMIELEWSKI Military Institute of Aviatioon Medicine, Department of Otolaryngology, Warsaw, Poland // Laser tonsil cryptolysis: In-office 500 cases review Yosef P. Krespi, MD, Victor Kizhner

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

Dominik 5 lata temu

Mi dwa razy próbowali to zrobić i się nie udało, jedynie straszny ból a potem 2 dni męki z przełykaniem itp, krypty niby zamknięte były ale po paru dniach jak rany zeszły a krypty dalej są otwarte, pic na wodę fotomontaż, najlepiej usunąć całe migdały i problem z głowy... Odpowiedz

Kamo 5 lata temu

Miałem zabieg 2 razy i trzeci raz poprawke, również się nie udał, jedyną 100% metodą jest usunięcie migdałków i na to się decyduje bo w klinice w której miałem robione zabiegi takowe ostatnio mi wystawili poniękąd na moją prośbe. Zastanawiam się nad inwazyjnością wycięcia migdałów ale kosztem komfortu który mnie czeka powoli zaczyna być to dla mnie bez znaczenia Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Zamykanie krypt w migdałkach podniebiennych laserem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…