Powiększanie piersi implantami - kiedy widoczne są ostateczne efekty zabiegu?

Zabiegi powiększenia piersi cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kobiet. Ich wynik często diametralnie wpływa nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale też na psychikę. Używając odpowiednich implantów, chirurg może nadać biustowi pożądany przez kobietę kształt, co często decyduje o poczuciu jej własnej wartości i pewności siebie. Warto pamiętać, że na ostateczny efekt zabiegu wpływ ma także okres rekonwalescencji. Jakich zasad należy wówczas przestrzegać?

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Powiększanie piersi polega najczęściej na wszczepieniu wykonanych z silikonu implantów. Umieszcza się je w przestrzeni utworzonej pod tkanką gruczołową piersi, na mięśniu piersiowym bądź pod nim. O wyborze i rodzaju zastosowanego podczas zabiegu implantu decyduje lekarz wraz z pacjentką podczas badania wstępnego i rozmowy dotyczącej nadchodzącej operacji. Sam zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a czas jego trwania to zazwyczaj około 2 godzin. Po nim, bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń, o których piszemy poniżej.

Pas stabilizujący implanty - jak długo go nosić?

Po zabiegu operacyjnym pacjentka przebywa w klinice zazwyczaj jeszcze jedną dobę, podczas której usuwane są dreny i zmieniane opatrunki.  Po opuszczeniu kliniki zaleca się noszenie specjalnego, elastycznego biustonosza, który działa niczym pas stabilizujący implanty. Po co? W ten sposób można uniknąć ich nieodpowiedniego przemieszczenia się. Biustonosz  pierwszy raz można zdjąć dopiero podczas pierwszej wizyty kontrolnej, która ma miejsce po około 7 dniach od przebytej operacji, przy czym powinien być on noszony łącznie przez okres 4-6 tygodni. Podczas pierwszej wizyty usuwane są również wszystkie szwy.

Warto wiedzieć: Pas stabilizujący implanty noszony przez 4-6 tygodni po zabiegu zapobiega nieodpowiedniemu przemieszczaniu się implantów w piersiach

Czego nie robić przez miesiąc po powiększeniu biustu?

W okresie pooperacyjnym przez pierwszy miesiąc należy prowadzić oszczędzający tryb życia - pozwoli to uniknąć urazów operowanej okolicy. Nie zaleca się jednak ciągłego przebywania w łóżku - zamiast tego wskazany jest lekki wysiłek fizyczny w postaci np. spacerów. Okolice blizny są początkowo obrzęknięte i bolesne, normą są także siniaki na piersiach po operacji. Występujący ból pooperacyjny ustępuje zwykle po dostępnych bez recepty środkach przeciwbólowych, a po kilku dniach od zabiegu nie powinno być już po nim śladu.  Blizna - początkowo zaróżowiona i twarda - mięknie i blednie stopniowo w ciągu kilkunastu tygodni, stając się niemal niezauważalną po upływie paru miesięcy. Proces dojrzewania blizny wspomogą specjalne kremy i żele kolagenowe.

Masaż piersi po operacji

Po dwóch tygodniach od zabiegu pacjentka powinna zacząć regularnie i systematycznie masować swoje piersi. Zmniejsza się w ten sposób ryzyko rozwoju łącznotkankowej torebki wokół implantu, która mogłaby pogorszyć ostateczny wynik zabiegu. Wszelkiego rodzaju powikłania (np. krwiaki czy infekcje rany), które przedłużają proces gojenia, mogą w rzadkich przypadkach zaowocować koniecznością usunięcia wszczepionego wcześniej implantu.

Ważna uwaga: Po 4 tygodniach od zabiegu powiększania piersi implantami konieczny jest masaż piersi wg wytycznych lekarza przeprowadzającego operację

Kiedy widoczne są ostateczne efekty powiększania piersi implantami?

Ostateczne rezultaty operacji powiększenia piersi najczęściej można ocenić po 3 miesiącach od przebytego zabiegu. Pomimo tego zaleca się, aby pacjentka, zazwyczaj raz do roku, poddała się kontrolnemu badaniu piersi w ośrodku, w którym dokonano chirurgicznej korekcji. W przypadku wszczepienia implantów zawierających sól fizjologiczną może dojść bowiem do stopniowego, trwającego wiele miesięcy wyciekania treści implantu do okolicznych tkanek. Może spowodować to w ostateczności asymetrię gruczołów piersiowych i formowanie się zmarszczek na powierzchni skóry, znajdującej się bezpośrednio nad obkurczonym implantem.

Należy pamiętać, że na ostateczny efekt zabiegu składa się wiele czynników, m.in. wiek operowanej, to, czy pali ona papierosy, oraz czy posiada towarzyszące choroby przewlekłe. Schorzenia takie jak np. cukrzyca powodują upośledzone gojenie się tkanek, dlatego mogą przedłużyć czas oczekiwania na ostateczny efekt chirurgicznego powiększenia piersi.

Źródła:

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Powiększanie piersi implantami

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 29

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…