Czy silikonowe implanty piersi są bezpieczne?

Zabiegi chirurgicznego powiększania piersi cieszą się dużą popularnością. Podczas operacji wykorzystywane są implanty silikonowe lub wypełnione roztworem soli fizjologicznej. W latach 90. pojawiły się głosy, że implanty silikonowe są niebezpieczne dla zdrowia, dlatego Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zakazała ich użytkowania. W 2006 r. dopuściła jednak do obrotu implanty wypełnione silikonem czwartej generacji, który nie uwalnia się z protezy nawet podczas jej mechanicznego uszkodzenia.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Zabiegi powiększania biustu przy pomocy implantów to jedne z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie. Decydują się na nie zarówno kobiety, które nie akceptują wyglądu biustu, jak i pacjentki, które straciły naturalne piersi w przebiegu choroby nowotworowej. Na rynku są dostępne dwa główne rodzaje implantów: wypełnione fizjologicznym roztworem soli (saliną) oraz silikonem. Wokół tych drugich od lat namnażają się kontrowersje związane z ich wpływem na zdrowie. Jakie są aktualne dane na ten temat?

Silikonowe implanty piersi - czy są bezpieczne?

Przez wiele lat panowało przekonanie, że implanty wypełnione saliną są bezpieczniejsze, ponieważ w przypadku ich uszkodzenia, uwolniona sól jest wchłaniana przez organizm i nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentki. Przewaga implantów wypełnionych solą została zniesiona poprzez zastosowanie nowoczesnego silikonu. Obecnie stosowany materiał jest bardziej spoisty, co sprawia, że nawet w przypadku uszkodzenia torebki implantu, silikon nie wydostaje się na zewnątrz. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa czasem stosuje się również tzw. podwójne torebki implantu, które mają za zadanie jego ochronę przed mechanicznym uszkodzeniem. Jak się jednak okazuje, to nie wypełnienie protezy, a jej struktura ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo użytkowania.

Wycofanie silikonowych implantów Mentor

W 2011 r. do mediów trafiły pierwsze sygnały o związku implantów silikonowych z rozwojem anaplastycznego chłoniaka wielkokomórkowego. Z biegiem lat okazało się, że niemal wszystkie przypadki wystąpienia tego nowotworu dotyczyły kobiet, które posiadały implanty o teksturowanej bądź chropowatej powierzchni. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że to właśnie owa tekstura może wywoływać drobne stany zapalne, które następnie wywołują raka. W konsekwencji w 2019 r. firma Allergan podjęła decyzję o wycofaniu ze sprzedaży na całym świecie teksturowanych modeli implantów. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zaleca jednak, aby kobiety posiadające implanty je usuwały, ponieważ przypadki występowania raka są bardzo rzadkie. Należy jednak regularnie kontrolować piersi pod tym kątem.

Pozostałe powikłania po powiększaniu piersi implantami

Jak podkreśla dr Tomer Avraham z Uniwersytetu Yale, "każdy rodzaj operacji wiąże się z ryzykiem". Nic więc dziwnego, że implantacja silikonu, tak jak każdego ciała obcego, niesie ze sobą możliwość wystąpienia reakcji niepożądanych. W rzadkich przypadkach dochodzi do krwawienia bądź zakażenia rany lub loży implantu. Skóra w okolicy brodawki może stać się mniej wrażliwa na dotyk, a dookoła implantu może utworzyć się blizna dająca uczucie napięcia i bolesności. Komplikacje tego rodzaju występują jednak bardzo rzadko. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań, na operację plastyczną piersi warto wybrać się do sprawdzonej placówki i doświadczonego lekarza. Podczas konsultacji specjalista przedstawi korzyści, jak i ryzyko związane z zabiegiem.

Źródła:

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę