Refrakcyjna wymiana soczewki - co warto wiedzieć o zabiegu?

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg usunięcia naturalnej soczewki i wszczepienie soczewki sztucznej. Celem takiej operacji jest korekcja wady wzroku, której nie da się przeprowadzić laserowo. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki pozwala na usunięcie w zasadzie wszystkich wad refrakcji. Technicznie przypomina on zabieg usunięcia zaćmy. Pisząc krótko: decydując się na refrakcyjną wymianę z najnowocześniejszymi soczewkami, żegnasz się z okularami. Cała procedura to nic innego, jak wymiana starej soczewki na nową - na tę bez wad.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Kwalifikacja pacjenta do refrakcyjnej wymiany soczewki

Kto kwalifikuje się do tego rodzaju zabiegu i jakie warunki powinien spełnić? Kluczowym warunkiem jest wiek pacjenta. Ważne, aby pacjent miał ukończone 50 lat. Wynika to z tego, że oprócz korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu korygujemy w ten sposób również starczowzroczność, czyli prezbiopię. Jest ona naturalnym efektem starości - nasze oczy się starzeją, z czasem tracimy możliwość bezproblemowego wykonywania codziennych czynności. Coraz większą trudność zaczyna sprawiać: czytanie, oglądanie filmu czy odczytanie ceny produktu w sklepie. Zazwyczaj wtedy sięgamy po okulary.

Ważne: Refrakcyjna wymiana soczewki pozwala na skuteczne korygowanie prezbiopii, czyli starczowzroczności. Dzięki temu osoby po 50 roku życia mogą uniknąć trudności z czytaniem i wykonywaniem codziennych zadań.

Na czym polega refrakcyjna wymiana soczewek?

Refrakcyjna wymiana soczewki, w czasie której wszczepiamy soczewkę wewnątrzgałkową, która może skorygować również tę starczowzroczność pozwala na widzenie na odległość, a także do bliży bez konieczności korekcji okularowej. Wszystkie codzienne czynności takie jak: jazda samochodem, rowerem, praca przy komputerze, czytanie ulubionej lektury odbywają jak wtedy, gdy byliśmy młodsi i nie mieliśmy problemów związanych z widzeniem.

Ten zabieg ma realny wpływ na poprawę jakości naszego życia. Znacząco je ułatwia. I to właśnie cel, który przyświeca realizacji zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki - poprawa komfortu życia. 

Sam zabieg jest bardzo skomplikowany technicznie i technologicznie. W klinice Eyemed wykonuje się go przy użyciu najwyższej jakości sprzętu. Ponad wszystko ceni się tam doświadczenie, umiejętności i sprawności lekarzy-chirurgów. Wraz z przygotowaniem pacjenta i wykonaniem zabiegu cały proces zajmuje niedużo czasu. Nie musimy stresować się wielogodzinną operacją. Raczej chodzi tu o proces trwający kwadrans czy kilkanaście minut. Jednak co ważne, to fakt, że sam zabieg jest elementem długotrwałej pracy, jaką wykonuje się nad pacjentem. Kluczowe jest przeprowadzenie badania kwalifikacyjnego pacjenta, a także proces doboru wszczepu, jaki ma być zastosowany. Dla chirurgów najważniejsze jest obliczanie szczepu, jego mocy, położenia - wszystko to wykonywane jest przed zabiegiem i trwa to wiele godzin.

Czy wiesz, że: Kluczowym etapem refrakcyjnej wymiany soczewki jest obliczanie parametrów wszczepu, jego mocy i położenia, co stanowi istotną część procesu przygotowawczego.

Wymiana soczewki w oku - jaką soczewkę wybrać?

Dobór soczewki odbywa się przy ścisłej konsultacji z pacjentem. Należy wziąć pod uwagę jego styl życia, przyzwyczajenia, charakter wykonywanej pracy czy jego zainteresowania. Na podstawie takich danych nasi specjaliści rekomendują najlepsze dla pacjenta soczewki.

Celem tego zabiegu jest utrzymanie efektu do końca życia, co oznacza, że pacjent decydujący się na refrakcyjną wymianę soczewki, szczególnie jeśli to soczewka PREMIUM, nie będzie musiał w przyszłości martwić się wystąpieniem wad wzroku i powrotu do okularów.

W ostatnim czasie w Polsce obserwujemy wzrost liczby wykonywanych tego typu zabiegów. Na zachodzie od lat cieszy się on ogromną popularnością.

Warto wiedzieć: Zabieg RLE może skutkować znacznym zmniejszeniem lub całkowitym wyeliminowaniem konieczności noszenia okularów, zarówno do czytania, jak i do oglądania na odległość. Dla wielu osób to ogromna poprawa jakości życia.

Refrakcyjna wymiana soczewki - cena

Ceny refrakcyjnej wymiany soczewki w oku różnią się w zależności od rodzaju wybranej soczewki, kliniki i specjalisty, zakresu usług, technik chirurgicznych czy rodzaju znieczulenia. Na wpływ cen mają również lokalne uwarunkowania rynkowe, konkurencja między klinikami oraz dostępność różnych opcji finansowania. W związku z tym ceny refrakcyjnej wymiany soczewki kształtują się w przedziale od 3200 złotych do nawet 6000 złotych.

Źródła:

  • Hoffman RS., Fine IH., Packer M., "Refractive lens exchange as a refractive surgery modality", Curr Opin Ophthalmol., 2004
  • Weronika Wieczorek-Wojtaszek, Wojciech Adamski, Andrzej Dmitriew, Jarosław Kocięcki, "Refrakcyjna wymiana soczewki z wszczepieniem soczewki trójogniskowej Alcon AcrySof® IQ PanOptix® – kontrowersja czy standard", www.journalsmededu.pl, 2018

Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Dobór miękkich soczewek

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…