Laserowe leczenie astygmatyzmu

Astygmatyzm jest, zaraz po krótkowzroczności i nadwzroczności, jedną z najpowszechniej występujących tzw. refrakcyjnych wad wzroku. Związane są one z nieprawidłowym kształtem rogówki oka, a coraz bardziej popularną metodą ich leczenia są zabiegi z wykorzystaniem lasera excimerowego lub femtosekundowego.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Astygmatyzm - co to jest?

Astygmatyzm, zwany tez niezbornością, to wada wzroku często występująca w połączeniu z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością, cechująca się zaburzoną symetrią obrotową oka. Wada najczęściej spowodowana jest niesferycznym kształtem centralnego obszaru rogówki, przez co dla różnych południków gałki ocznej skupienie promieni świetlnych następuje w różnej odległości od siatkówki. Jeżeli oko ma większą szerokość niż wysokość, to soczewka i rogówka zamiast skupiać światło w okrągłym obszarze siatkówki, tworzą obraz rozmazany w jednym z kierunków. Pacjent z astygmatyzmem widzi zatem nieostro w pewnych obszarach pola widzenia, czego całkowicie nie są w stanie skorygować nawet odpowiednio dobrane okulary.

Ważne: Pamiętaj, że dokładne badanie oka (refrakcja oka, pomiar ostrości wzroku, topografia rogówki, keratometria) i dostosowanie korekcji wzroku do indywidualnych potrzeb są kluczowe dla osiągnięcia optymalnych rezultatów i poprawy jakości widzenia.

Jak usunąć wadę wzroku?

Od ponad 10 lat Polsce dostępne są nowoczesne i w pełni bezpieczne zabiegi laserowej korekcji wzroku, które polegają na przywróceniu właściwego kształtu rogówki. Pozwalają one skutecznie leczyć refrakcyjne wady wzroku, takie jak astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność. Zależnie od wady poddawanej operacji, indywidualnych uwarunkowań oraz planowanych do uzyskania rezultatów zabiegu, mogą być one przeprowadzane rozmaitymi technikami. Różnią się one od siebie przede wszystkim sposobem przygotowania rogówki na działanie lasera. 

Laser excimerowy

Zasada jego działania opiera się na wykorzystaniu zjawiska fotoablacji, polegającego na precyzyjnym usuwaniu kolejnych warstw rogówki o grubości od 0,5 do 1 mikrona i wymodelowaniu rogówki tak, aby wpadające promienie światła skupiały się dokładnie na siatkówce, zapewniając ostry i wyraźny obraz. Laser excimerowy umożliwia korektę astygmatyzmu nawet o wartości -6,0 dioptrii. Komputerowo sterowany laser wytwarza zimną, pulsacyjną wiązkę promieniowania ultrafioletowego o długości fali 193 nm. Skierowana w odpowiednie miejsce powoduje ona usunięcie mikroskopijnej, cieńszej niż włos ludzki warstwy rogówki. W efekcie jej krzywizna ulega zmianie, odzyskując właściwy kształt pozwalający na prawidłowe załamywanie się promieni świetlnych na siatkówce oka i tym samym poprawę widzenia.

Techniki zabiegowe wykorzystujące laser excimerowy to m.in. LASIK, EPILASiK, SBK-LASIK, PRK, LASEK i EBK. Największą różnicą między nimi jest technika nacięcia bądź usunięcia zewnętrznej warstwy rogówki w celu uzyskania dostępu do jej głębszych warstw, które poddane będą modelowaniu laserowemu.

Warto wiedzieć: Korekta wady wzroku z użyciem lasera excimerowego zmienia krzywiznę rogówki, przywracając jej prawidłowy kształt i poprawiając widzenie.

Zalety działania lasera excimerowego

  • Jedną z głównych zalet lasera excimerowego w leczeniu wad wzroku jest jego niezwykła precyzja
    . Dzięki temu możliwe jest dokładne i kontrolowane modelowanie kształtu rogówki, co przekłada się na poprawę ostrości wzroku i korekty refrakcyjnej.
  • Ważnym aspektem jest również bezpieczeństwo. Zaawansowana technologia i kontrolowane oddziaływanie na tkanki oka minimalizują ryzyko powikłań, przyczyniając się do sukcesu zabiegu.
  • Procedury laserowej operacji oczu przy użyciu lasera excimerowego oferują trwałe efekty. Po zabiegu, większość pacjentów utrzymuje poprawę ostrości wzroku przez długie lata. Oczywiście, naturalne zmiany refrakcyjne mogą wystąpić wraz z upływem czasu, ale długotrwałe korzyści są znaczące.
  • Zastosowanie lasera excimerowego w laserowej korekcji wzroku pozwala na spersonalizowane podejście do każdego pacjenta. Dzięki szczegółowym badaniom i ocenie stanu oka, procedura może być dostosowana do unikalnych potrzeb pacjenta, zapewniając optymalne rezultaty.

Laser femtosekundowy

Innymi ze stosowanych w leczeniu refrakcyjnych wad wzroku urządzeń są tzw. lasery femtosekundowe. Uznaje się je za najnowocześniejszą generację laserów stosowanych w okulistyce. Działają one w podczerwieni, generując ultrakrótkie impulsy o bardzo dużej częstotliwości. Pozwala to wykonać bardzo precyzyjne cięcie rogówki bez udziału specjalnego mikronoża. Procedura trwa poniżej 1 minuty i jest ściśle kontrolowana komputerowo.

Techniki operacyjne wykorzystujące laser femtosekundowy to m.in.

  • femtoLASIK - rozwinięcie starszej metody LASIK. Za pomocą lasera femtosekundowego wytwarzany jest płatek rogówki a następnie wada wzroku korygowana jest laserem excimerowym.
  • FLEX i SMILE - najnowocześniejsze metody, wykorzystujące wyłącznie laser femtosekundowy. Zmiana krzywizny rogówki następuje na skutek rozwarstwienia laserem określonej części rogówki, zwanej soczewką o grubości i kształcie zależnym od rodzaju wady wzroku. W metodzie FLEX soczewkę usuwa się z rogówki po otwarciu wytworzonego przez laser femtosekundowy płatka rogówki. W metodzie SMILE płatek rogówki nie jest wytwarzany, a soczewka formowana jest wewnątrzrogówkowo poprzez rozwarstwienie jej części laserem femtosekundowym. Soczewkę usuwa się przez niewielkie nacięcie rogówki.
  • LBV - istotą metody jest zwiększenie głębi ostrości dla każdego oka dzięki zastosowaniu nieliniowego i asferycznego profilu ablacji laserowej. Korekcję jednego (dominującego) oka ustala się do patrzenia w dal, pozostawiając jednocześnie lekką krótkowzroczność w oku niedominującym. Mózg, dzięki połączeniu dwóch obrazów tworzy strefę, w której obraz jest ostry dla obu oczu.

Pamiętaj, że: Laserowa korekcja wzroku może być skutecznym sposobem na trwałą poprawę astygmatyzmu i eliminację konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.

Ile kosztuje laserowa korekta astygmatyzmu?

Krakowskie kliniki przeprowadzają zabiegi laserowej korekty wzroku (1 oko) w cenach: 2050 zł (PRK), 2250 zł (LASEK), 2800 zł (LASIK) oraz 3600 zł (EPILASIK). Do tego należy doliczyć 250 zł za badanie kwalifikacyjne do zabiegu.

W Warszawie usługi wyceniane są na 2300 zł (LASEK), 2400 zł (LASIK), 3000 zł (EPILASIK), 3200 zł (EBK). Badanie kwalifikacyjne kosztuje 250 zł. Zabieg metodą femtoLASIK jest w cenie 3600 - 4100 zł za jedno oko, techniką FLEX/SMILE w cenie 4400 - 5200 zł a LBV za 4800 zł.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Krzysztof 4 lata temu

Laser excimerowy to naprawdę dobra opcja leczenia wzroku. Miałem zabieg w Białymstoku, wszystko poszło sprawnie i astygmatyzm znikł, a miałem go kilkanaście lat. Bardzo sobie chwalę zabieg:) Odpowiedz

Laserowa korekcja wzroku

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…