Schorzenia leczone przy pomocy komórek macierzystych Angel System

Angel System jest technologią wytwarzania preparatów płytek krwi i komórek macierzystych, znajdujących zastosowanie m.in. w medycynie sportowej i ortopedii. Pozwala na znaczne przyśpieszenie gojenia i regeneracji tkanek w przypadku m.in. takich dolegliwości jak zwyrodnienia ścięgien i stawów, łokieć tenisisty, kolano skoczka oraz zaburzenia zrostu kostnego.

Data aktualizacji
Czas czytania
5 min.

Płytki krwi oraz komórki macierzyste to naturalnie występujące składniki krwi i szpiku kostnego, odgrywające ważną rolę w procesach gojenia i regeneracji tkanek. Cechą charakterystyczną komórek macierzystych jest ich prawie nieograniczona zdolność do samoodnawiania, czyli nieskończonej liczby podziałów, a także "umiejętność" przekształcania się w inne typy wyspecjalizowanych komórek organizmu. Płytki krwi natomiast zawierają substancje zwane czynnikami wzrostu, stymulujące komórki macierzyste do regeneracji. Dzięki swoim właściwościom znajdują one zastosowanie w szerokiej gamie zabiegów, zwłaszcza w medycynie estetycznej, sportowej i ortopedii. 

Angel System - przełomowa technologia wytwarzania osocza bogatopłytkowego i komórek macierzystych

Medycyna regeneracyjna to zupełnie nowa gałąź medycyny. Wykorzystuje się w niej techniki, wspomagające własną zdolność naszego organizmu do odbudowy i leczenia uszkodzonych tkanek i organów.  Dzięki inżynierii komórkowej, lekarze liczą że w przyszłości będzie można uleczyć tak niemal każdy organ – trzustkę uszkodzoną w przebiegu cukrzycy, serce po przebytym zawale, a także komórki nerwowe po udarach mózgu. Z drugiej strony, coraz częściej sięga po nią również medycyna estetyczna. 

Izolowane z krwi komórki macierzyste oraz płytki krwi wstrzykiwane pod skórę, pozwalają na uzyskanie spektakularnych efektów estetycznych i ujęcie sobie kilku lat - nie tylko w kwestii wyglądu. Dzięki tym technikom klasyczny lifting chirurgiczny odchodzi w niepamięć. Zamiast tego można zastosować tzw. lipofilling z zastosowaniem komórek macierzystych Lipogems.

Angel System jest jeszcze bardziej wydajny niż inne metody pozyskiwania komórek macierzystych. Jego twórca – amerykańska firma Cytomedix, jeden z potentatów na rynku medycyny regeneracyjnej, specjalizuje się w metodach pozwalających uzyskać osocze bogatopłytkowe oraz komórki macierzyste.

Angel System również amerykańskiej firmy Arthrex to jedna z najnowszych technologii wytwarzania preparatów ze skoncentrowanych płytek krwi pacjenta (tzw. osocze bogatopłytkowe) oraz komórek macierzystych ze szpiku kostnego. Umożliwia ona wytworzenie w specjalnej wirówce dwóch rodzajów preparatów:

  • PRP (Platelet Rich Plasma (osocze bogatopłytkowe) – koncentrat o małej objętości, zawierający kilkunastokrotnie więcej płytek krwi niż krew bazowa pacjenta.
  • MSC/BMA (Mesenchymal Stem Cells Concentrate/Bone Marrow Aspirate) - koncentrat o małej objętości, zawierający kilkukrotnie większą ilość komórek macierzystych niż szpik bazowy pacjenta.

Czy wiesz, że: W Polsce terapie komórkami macierzystymi znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Za pomocą komórek macierzystych leczymy stawy, łysienie, wzrok, możemy również poprawić wygląd skóry poprzez redukcję zmarszczek.

Zastosowanie komórek macierzystych Angel System w medycynie sportowej i ortopedii

Wirówka Angel System

Zastosowanie wysoko skoncentrowanych płytek krwi z czynnikami wzrostu (PRP) i komórek macierzystych, (MSC) wstrzykiwanych w miejsce urazu, wspomaga i przyspiesza gojenie, stymuluje wzrost komórek i tkanek, wspiera naprawę struktur ścięgien oraz tworzenie naczyń krwionośnych. Właściwości te sprawiają, że Angel System jest coraz szerzej wykorzystywany w medycynie sportowej i ortopedii do terapii takich schorzeń jak:

  • Łokieć tenisisty/golfisty - zapalenie nadkłykcia bocznego/przyśrodkowego kości ramiennej. Schorzenia są skutkiem nadmiernych, powtarzalnych przeciążeń wspólnego ścięgna prostowników nadgarstka oraz ręki, co w konsekwencji prowadzi do powstania mikrourazów.
  • Zwyrodnienie ścięgna Achillesa (piętowego) – uraz powstaje w efekcie nadmiernej eksploatacji ścięgna, prowadząc z czasem do mechanicznych uszkodzeń i niemożności samoistnej regeneracji przez organizm.
  • Zwyrodnienie stawów – jedna z najczęstszych dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego. Prowadzi do morfologicznych, strukturalnych i biomechanicznych zmian właściwości macierzy komórkowej oraz chondrocytów (komórek tkanki chrzęstnej). W następstwie tych zmian dochodzi do pękania i degeneracji chrząstki stawowej.
  • Kolano skoczka – zmiana przeciążeniowo - zwyrodnieniowa więzadła rzepki, łączącego rzepkę z kością piszczelową. Może w krótkim czasie prowadzić do degeneracji więzadła lub jego urwania.
  • Zaburzenia zrostu kostnego – poważne powikłania dotyczące przede wszystkim złamań wieloodłamowych, wielomiejscowych i otwartych. Zwykle diagnozuje się je, jeśli po upływie 3-6 miesięcy od urazu nie ma wystarczających cech zrostu kostnego (szczególnie na zdjęciach rentgenowskich).
  • Uszkodzenie stożka rotatorów – uszkodzenie co najmniej jednego ze ścięgien mięśni otaczających głowę kości ramiennej. Objawia się dolegliwościami bólowymi i upośledzeniem ruchomości barku.

Ważne: Zastosowanie komórek macierzystych w ortopedii i medycynie sportowej stanowi przełom w leczeniu urazów oraz poprawie funkcji układu mięśniowo-szkieletowego. Terapia Angel System opiera się na wstrzykiwaniu czynników wzrostu i komórek macierzystych w obszar urazu.

Zalety terapii Angel System

Terapia komórkami macierzystymi Angel System regeneruje tkankę i zapobiega dalszej jej degeneracji, a w przypadku chorób stawów – zmniejsza dolegliwości bólowe. Może zatem stanowić alternatywę dla inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, które polegają na wszczepianiu endoprotezy. Terapia komórkami macierzystymi jest stosowana już w leczeniu stawu biodrowego czy kolanowego.

Za pomocą Angel System z niewielkiej objętości krwi pacjenta pozyskuje się bogaty koncentrat trombocytów (płytek krwi) - osocze bogatopłytkowe (PRP – z ang. Platelet Rich Plasma). Urządzenie odwirowuje próbkę w taki sposób, że ponad 90% z nich zachowuje swoje właściwości. Płytki zawierają liczne czynniki wzrostu, które stymulują komórki otoczenia do podziałów, przyczyniając się do procesów naprawczych tkanek, i stymulując powstawanie nowych włókien kolagenu w okolicy wstrzyknięcia PRP. Jednak ich właściwości nie są tak silne jak komórek macierzystych.

W przypadku chorób stawów, częstość oraz ilość wymaganych iniekcji PRP lub komórek macierzystych metodą Angel System zależy od zaleceń specjalisty ortopedii. W celu zapobiegania chorobie zwyrodnieniowej stawów, uważa się że co rok lub dwa lata zabiegi powinny być powtarzane. Jeśli za pomocą Angel System pragniemy odmłodzić skórę – czasami wystarczy poddać się mu jednorazowo. Ryzyko reakcji alergicznej oraz zapalnej nie występuje, ponieważ wykorzystywane są komórki własne pacjenta. Zabieg dla większości pacjentów nie jest bolesny, i trwa kilkadziesiąt minut. Efekty terapii komórkami macierzystymi Angel System są zauważalne po maksymalnie 8 tygodniach, a redukcja bólu może wynosić nawet 75%.

Pamiętaj o tym, że: Procedura Angel System jest bezpieczna, nie powoduje ryzyka alergii czy reakcji zapalnych, a efekty widoczne są już po kilku tygodniach, przynosząc ulgę i poprawę jakości życia.

Angel System - cena

Cena terapii za pomocą Angel System może się różnić w zależności od regionu Polski. W większych miastach lub bardziej prestiżowych lokalizacjach ceny mogą być wyższe. Koszt terapii może uwzględniać dodatkowe usługi, takie jak konsultacje lekarskie, badania diagnostyczne czy środki znieczulające, jeśli są potrzebne. Terapia może być wykonywana na różnych obszarach ciała, a cena może być związana z obszarem, który wymaga leczenia. I tak w Centrum Medycznym San-Medical ceny zabiegu zaczynają się od 2500 zł., zaś w Szpitalu Wielospecjalistycznym Orthos cena terapii wykorzystującej procedurę z komórkami macierzystymi Angel System rozpoczyna się od kwoty 2400 złotych i może być wyższa, zależnie od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Źródła:

Dodaj pierwszy komentarz

Terapia komórkami macierzystymi Angel System

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…