Usunięcie balonu żołądkowego po zakończeniu leczenia

Jak zgodnie informują wszystkie światowe oraz lokalne organizacje ochrony zdrowia, otyłość to jeden z największych zdrowotnych problemów naszych czasów. Niepokojące statystyki udowadniają jak ważne jest podjęcie odpowiednich działań leczniczych i prewencyjnych, które pomogą skutecznie walczyć z problemem bądź zmniejszać ryzyko jego wystąpienia.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Jednym z najpopularniejszych obecnie sposobów walki z otyłością jest tak zwane balonikowanie żołądka. Zabiegowi implantacji mogą poddać się pacjenci cierpiący z powodu otyłości, których wskaźnik masy ciała (BMI) jest równy bądź przekracza 27 kg/m2. Wymagania kwalifikacyjne do implantacji balonu są mniej restrykcyjne niż te, związane z inwazyjnymi metodami chirurgicznymi. Sam zabieg jest dość prosty i trwa zazwyczaj około 30 minut. Chirurg implantuje wówczas (przy pomocy endoskopu) balon żołądkowy i wypełnia go solą fizjologiczną lub powietrzem. Procedura przeprowadzana jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym bądź przy podawaniu leków przeciwbólowych, sedujących i zwiotczających mięśnie. Czuwa nad tym lekarz anestezjolog.

Kiedy usuwa się balon żołądkowy?

Usunięcie balonu z żołądka ma miejsce po sześciu miesiącach terapii. Zabieg odbywa się w placówce, w której wykonywano zabieg, niemniej może zostać przeprowadzony przez innego lekarza, który wcześniej musi szczegółowo zapoznać się z dokumentacją medyczną danego pacjenta. Co ważne, pacjent musi być świadomy pewnych wymagań dotyczących procedury. Na 24 godziny przed planowanym usunięciem balonu nie powinien spożywać żadnych pokarmów, a na 12 godzin także płynów. Ponadto pacjent powinien zapewnić sobie pomoc innych osób, które pomogą mu w powrocie do domu - ze względu na stosowane znieczulenie nie powinno się prowadzić pojazdów w dniu zabiegu.

Warto wiedzieć: Przed samym zabiegiem pacjent jest poddawany badaniu przedmiotowemu oraz badaniom laboratoryjnym, o zakresie których decyduje lekarz przeprowadzający zabieg.

Jak wygląda proces usunięcia balonu?

Proces usunięcia z żołądka balonu przebiega bardzo podobnie jak jego implantacja. Stosowane jest krótkotrwałe znieczulenie ogólne, a lekarz przy pomocy gastroskopu poprzez jamę ustną dostaje się do żołądka, gdzie opróżnia balon z zawartości i go usuwa. Bezpośrednio po procedurze pacjent odpoczywa, a po paru godzinach jest już w stanie opuścić klinikę. Co ważne, po usunięciu balonu z żołądka pacjent powinien pozostać pod ścisłą kontrolą dietetyka, który pozwoli mu zachować, a nawet zwiększyć rezultaty terapii. Okres życia z balonem powinien być bowiem czasem pracy pacjenta nad sobą i swoim stylem życia. To głównie od niego będzie zależało czy i jak długo będzie się utrzymywał efekt leczenia otyłości balonem żołądkowym. Wedle dotychczas przeprowadzonych badań, oceniających skuteczność metody balonu żołądkowego, średnia utrata masy ciała w trakcie całej kuracji waha się w granicach 16-20 kg.

Źródła:

Dodaj pierwszy komentarz

Usunięcie balonu żołądkowego metodą endoskopową

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 19

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…