Balonikowanie żołądka - co to za zabieg?

Otyłość to jedna z tak zwanych chorób cywilizacyjnych. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że liczba dotkniętych nią osób potroiła się w ciągu ostatnich 45 lat. W walce z otyłością niezwykle skuteczne okazują się nowoczesne metody leczenia, takie jak np. balonikowanie żołądka. Tak zwany balon gastryczny pozwala na zmniejszenie masy ciała także u tych pacjentów, u których ćwiczenia i dieta nie dają oczekiwanych efektów.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), większość ludzi na świecie żyje w krajach, w których nadwaga i otyłość doprowadza do śmierci częściej niż niedożywienie. Nic dziwnego, że medycyna wciąż rozwija metody pozwalające na skuteczną walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie. Jedną z nich jest balonikowanie żołądka. Historia tego zabiegu rozpoczęła się w 1985 roku, gdy pierwszy z balonów gastrycznych został zatwierdzony przez amerykańską Food and Drug Administration (FDA), potem na rynek medyczny zaczęły być wprowadzane kolejne. Dziś jest to metoda powszechnie używana na całym świecie.

Kwalifikacja do balonikowania żołądka

Jedną z najpopularniejszych metod walki z otyłością jest zastosowanie balonu bariatrycznego. Zanim jednak pacjent zostanie poddany zabiegowi balonikowania żołądka, lekarz musi wykluczyć pewne przeciwwskazania. Należą do nich przede wszystkim:

  • poważne zaburzenia psychiczne
  • choroby przewodu pokarmowego takie jak wrzody, choroba Leśniowskiego-Crohna czy żylaki przełyku
  • choroby nowotworowe
  • zaburzenia odżywiania
  • choroby wątroby
  • ciąża i okres karmienia
  • alkoholizm, narkomania

Ze względu na to, że niektóre z wymienionych przeciwwskazań mogą mieć charakter przejściowy, nie wykluczają one przeprowadzenia zabiegu w przyszłości.

Wskazania do założenia balonu wewnątrzżołądkowego

Lekarze polecają balonikowanie zwłaszcza pacjentom, którzy nie tylko mają problem z dużą wagą, ale również cierpią na cukrzycę typu 2, a otyłość stwarza problem z ustabilizowaniem poziomu cukru. Z tej metody powinny również skorzystać osoby, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi powyżej 30, a także pacjenci kwalifikujący się do operacji bariatrycznej, którzy jednak nie mogą się jej poddać ze względu na występowanie konkretnych przeciwwskazań.

Jak przebiega zabieg balonikowania?

Proces implantacji balonu żołądkowego przebiega w znieczuleniu ogólnym i zazwyczaj nie trwa dłużej niż 20 minut. Zabieg polega na umieszczeniu w żołądku specjalnego balonika, wykonanego z silikonu. Odbywa się to za pomocą endoskopu. Następnie balon wypełniany jest solą fizjologiczną (czasami zamiast niej stosuje się powietrze). Zadaniem balonika jest zmniejszenie objętości żołądka i hamowanie uczucia głodu. Przy okazji balon pomaga ukształtować prawidłowe odruchy żywieniowe, co sprawia, że w przyszłości pacjent będzie mógł skuteczniej zapanować nad swoją wagą. Po zabiegu balonikowania żołądka pacjent zwykle nie musi być hospitalizowany. Przez pierwsze 3 dni musi przyjmować pokarmy w postaci płynnej. Balonik zostaje usunięty maksymalnie po 6 miesiącach od jego implantacji. Procedura ta również przebiega z wykorzystaniem endoskopu.

Balonikowanie żołądka - cena

Średni koszt leczenia otyłości balonem żołądkowym (dane z grudnia 2020 r.) wynosi 6800 zł, przy czym najniższa cena to 4 000 zł, natomiast najwyższa - 9 500 zł.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie otyłości balonem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 70

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…