Usuwanie grudek perlistych laserem

Perliste grudki o wymiarach 0,5-4 mm, zlokalizowane na koronie żołędzi prącia, występują nawet u kilkunastu procent zdrowych mężczyzn. Nie są objawem procesów chorobowych, nie niosą za sobą ryzyka powikłań, mogą być jednak uznane za defekt estetyczny. Skutecznym sposobem ich likwidacji jest zabieg laserem CO2.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Perliste grudki prącia (łac. papillomatosis coronae penis, ang. pearly penile papules) to punktowe wytwory naskórka, rodzaj wykwitów otaczających koronę żołędzi lub rowek żołędny prącia. Pojawiają się samoistnie u ok. 10-20% mężczyzn, częściej u nieobrzezanych. Mają charakterystyczny, białawy lub cielisty, lekko perlisty kolor i rozmiary w przedziale 0,5-4 mm. Występują dość regularnie, często w 2-3 rzędach, w trakcie erekcji mogą ulegać powiększeniu, ale nie są bolesne. Grudki perliste nie są wywoływane przez wirusy ani bakterie – nie można się nimi zarazić przez dotyk ani kontakty płciowe. Przez laików mogą być czasami mylone z objawami zarażenia kłykcinami kończystymi wywoływanymi przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). 

W przypadku takich wątpliwości pomocne może okazać się wysyłkowe badanie w kierunku zakażenia wirusem HPV, które można szybko i wygodnie wykonać w domu. Wysyłkowe badanie diagnostyczne w kierunku zakażenia wirusem HPV - sprawdź cenę!

Występowanie grudek perlistych nie jest objawem żadnej choroby wenerycznej, nie są one zaraźliwe i z czysto medycznego punktu widzenia nie wymagają leczenia ani interwencji lekarza. Mogą być natomiast uznane za defekt estetyczny, utrudniający i zniechęcający do kontaktów intymnych. To właśnie chęć poprawienia wyglądu penisa, zwłaszcza we wzwodzie jest najczęstszym powodem wizyt pacjentów w gabinetach medycznych.

Laserowe usunięcie grudek perlistych prącia

Wykorzystanie laserów CO2 do usunięcia niestetycznych zmian skórnych stało się obecnie standardem i dostępne jest w większości placówek specjalizujących się w dermatologii i medycynie estetycznej. Jest to również najefektywniejsza technika usunięcia grudek perlistych prącia, zapewniająca praktycznie 100% skuteczność i nie pozostawiająca blizn.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 minut. Mająca kształt pióra końcówka zabiegowa lasera przykładana jest kolejno do każdej grudki, która pod wpływem jego działania jest bezkrwawo odparowywana bez uszkadzania zdrowej błony śluzowej. Po usuniętych w ten sposób grudkach pozostają niewielkie strupki, które samoistnie odpadają po ok. 10 dniach.

Procedura usunięcia grudek perlistych laserem CO2 jest zabiegiem powierzchownym, bardzo precyzyjnym, nie ma więc ryzyka uszkodzeń innych struktur penisa oraz zaburzeń erekcji. Po zabiegu pacjent jest w pełni sprawny, zaleca się jednak powstrzymanie od stosunków płciowych i masturbacji przez co najmniej jedną dobę po zabiegu a do czasu całkowitego zagojenia strupków przy stosunkach płciowych stosować prezerwatywy.

Zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia a jego koszt w prywatnej placówce jest dosć zróżnicowany i wynosi przykładowo od 290 zł wzwyż w łódzkim gabinecie "Cuspis", ok. 800 zł w Centrum Terapii Laserowej we Wrocławiu do nawet 1000 zł w poznańskim gabinecie "Symbiosis".

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

bartek 6 lata temu

jestem zainteresowany tym zabiegiem, ale niektóre ceny są dla mnie poza zasięgiem. gdzie w Poznaniu można poddać się takiemu zabiegowi w rozsądnej cenie - do 400 zł? Odpowiedz

Grudki perliste prącia - usuwanie laserem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…