Co to są grudki perliste

Grudki perliste (ang.pearly penile papules, PPP) to niewielkie, okrągłe bądź wydłużone grudki o białocielistym zabarwieniu, które znajdują się na koronie żołędzi prącia lub w rowku zażołędnym. Często są przyczyną zmartwień, co wynika z lęku przed chorobą czy samą wizytą u lekarza oraz koniecznością obnażenia się w trakcie badania. Stają się w ten sposób wstydliwym problemem wielu mężczyzn, którzy tracą przez to pewność siebie. Na szczęście, grudki perliste to zmiany zupełnie niegroźne.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Jak dotąd nieznana jest przyczyna powstawania grudek perlistych. Występują one u około 10-20% zdrowych mężczyzn, a zazwyczaj pojawiają się po zakończeniu okresu dojrzewania - pomiędzy 20 a 40 r.ż. Częstsze występowanie grudek obserwuje się ponadto u mężczyzn nieobrzezanych niż poddanych obrzezaniu (22% v. 12%) oraz u mężczyzn rasy czarnej. Choć ich zauważenie może budzić niepokój, to grudki perliste nie są objawem żadnej choroby, która mogłaby toczyć się w obrębie układu moczowo-płciowego. 

Obecność grudek perlistych należy uznać za wynik tzw.zmienności osobniczej. Można je zaakceptować, ale jeśli stają się przyczyną kompleksów i zaniżają poczucie pewności siebie, warto rozważyć ich usunięcie.

Co to są i skąd się biorą grudki perliste?

Grudki perliste są fizjologicznym wytworem nabłonka pokrywającego koronę żołędzi prącia oraz rowek zażołędny. Nie są w żaden sposób powiązane z procesem nowotworowym ani też nie zwiększają ryzyka późniejszego zachorowania na raka. Najczęściej jednak grudki perliste są mylnie brane za objaw choroby wenerycznej czy zakażenia. Ich pojawienie się nie ma absolutnie nic wspólnego z obecnością bakterii czy wirusów- oczywiste jest zatem, że grudkami nie można się zarazić.

Warto także pamiętać, że obecność takich zmian nie wynika z braku właściwej higieny osobistej. Mężczyźni posiadający grudki powinni jednak przykładać większą uwagę do właściwiej pielęgnacji okolic narządów płciowych, ponieważ wokół grudek na prąciu może gromadzić się mastka. Mastka jest białawą lub żółtawą serowatą wydzieliną gromadząca się pod napletkiem i może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu. 

Grudki perliste rozpoznaje się na podstawie ich charakterystycznego wyglądu podczas zwykłego badania lekarskiego u lekarza rodzinnego bądź dermatologa. Nie jest wymagane wykonywanie specjalistycznych badań. Użycie dermatoskopu pozwala dokładnie przyjrzeć się zmianom i postawić właściwe rozpoznanie. 

Istnieje kilka metod usuwania grudek perlistych. Dostępne w aptekach środki farmakologiczne raczej nie przynoszą satysfakcjonujących efektów. Wśród innych sposobów warto wymienić przede wszystkim metody zabiegowe, takie jak krioterapia, elektrodesykacja (czyli wypalanie prądem elektrycznym) czy wycięcie chirurgiczne. Natomiast bardzo nowoczesną i uznaną na całym świecie metodą usuwanie grudek perlistych jest obecnie zabieg z wykorzystaniem lasera CO2. Zmiana usuwana jest precyzyjnie przez promień lasera bez uszkodzenia otaczającej, zdrowej błony śluzowej, co eliminuje ryzyko powstawania blizn.

Same w sobie grudki perliste są niegroźne, warto jednak pamiętać, że na skórze narządów płciowych mogą pojawiać się także zmiany o innym charakterze, a bardzo do nich podobne. Grudki perliste występują wyłącznie na koronie prącia i w rowku zażołędnym. Mają postać drobnych ziarenek o średnim wymiarze 1-3mm, które mogą ulegać powiększeniu w trakcie wzwodu. Cechuje je dość regularny układ - zazwyczaj tworzą 2-3 rzędy układając się okrężnie wokół prącia. Są bezobjawowe- nie pieką, nie swędzą i nie powodują dolegliwości bólowych.

Bardzo podobnymi zmianami są tzw.plamki Fordyse'a, zwane także prosakami. Mają one postać bladych, białych bądź nawet czerwonawych plamek lub grudek o średnicy 1-3 mm. Mogą pojawiać się na trzonie prącia, ale także- w przeciwieństwie do grudek perlistych- w obrębie skóry moszny czy na błonie śluzowej warg i policzków. Powstają w wyniku nadmiernego gromadzenia się wydzieliny w ujściach gruczołów łojotokowych. Są zmianami niebolesnymi i nie wymagają leczenia.

Inaczej jest w przypadku kłykcin kończystych: są to zmiany, które powstają w wyniku infekcji wirusem brodawczka ludzkiego i są bardzo zaraźliwe. Mogą mieć postać grudek, ale także większych, krzaczkowatych narośli. Występują nie tylko na prąciu- można je znaleźć w obrębie błony śluzowej penisa, ale również na skórze moszny, wzgórka łonowego oraz pachwin. Podczas próby zdrapania mogą podkrwawiać. Zmiany takie wymagają leczenia, które często bywa długotrwałe, a zmiany mają niestety tendencję do nawracania. 

Bibliografia: "Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową" S.Jabłońska, S.Majewski; emedicine.medscape.com, "Choroby przenoszone drogą płciową" T.F.Mroczkowski, www.soc.ucsb.edu

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Usunięcie grudek perlistych prącia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…