Wskazania do zabiegu wszycia Esperalu

Alkoholizm, jak również konsekwencje nadmiernego spożycia alkoholu stanowią poważny problem społeczny. Podstawą leczenia uzależnienia jest psychoterapia, jednak pomocniczo można zastosować także farmakoterapię. Pacjenci z problemem alkoholowym chętnie decydują się na zaszycie tabletek znanych pod nazwą Esperal. Jakie są wskazania do ich zastosowania?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Choroba alkoholowa to zespół objawów somatycznych, behawioralnych i poznawczych, w których picie alkoholu staje się ważniejsze od innych zachowań i obowiązków. Do jej zdiagnozowania konieczne jest wystąpienie w ciągu roku trzech spośród sześciu objawów alkoholizmu: silna potrzeba picia alkoholu, występowanie tolerancji alkoholowej i zespół abstynencyjny, a także ograniczenie możliwości kontroli nad zachowaniami związanymi ze spożywaniem alkoholu, picie alkoholu mimo wiedzy o jego szkodliwości oraz zaniedbywanie innych zainteresowań i przyjemności.

Według najświeższych badań liczba Polaków uzależnionych od alkoholu wynosi około 800 tys., natomiast grupa osób nadużywająca napojów wysokoprocentowych jest szacowana na 2-2,5 mln. 

Czym jest disulfiram?

Zastosowanie disulfiramu w leczeniu farmakologicznym alkoholizmu sięga końca lat 50. XX wieku, kiedy to jego właściwości zostały przypadkowo odkryte przez dwóch duńskich uczonych – Halda i Jacobsena. Disulfiram na rynek został wprowadzony przez firmę Sanofi – Aventis pod nazwą Esperal, która pochodzi od francuskiego słowa esperance, oznaczającego dosłownie „nadzieja”. W Polsce lek dostępny jest na receptę, pod nazwą Disulfiram WZF i ma postać jałowych tabletek przeznaczonych do implantacji.

Działanie disulfiramu polega na silnym hamowaniu enzymu – dehydrogenazy aldehydowej, która bierze udział w metabolizmie alkoholu. Brak aktywności tego enzymu prowadzi do wzrostu we krwi metabolitu alkoholu - aldehydu octowego, który jest związkiem trującym i wywołuje objawy zatrucia. Spożycie nawet minimalnej ilości alkoholu przy obecności disulfiramu, prowadzi do tzw. reakcji disulfiramowej, która skutkuje przykrymi dla pacjenta dolegliwościami, takimi jak przyspieszone bicie serca, zaczerwienienie twarzy, nadmierna potliwość, zaburzenia oddychania, duszność, nudności i wymioty, lęk. Znane są przypadki śmiertelne po spożyciu alkoholu u pacjentów z wszytym disulfiramem.

Wskazania do wszycia Esperalu

Zabieg wszycia disulfiramu jest wykonywany przez chirurga w znieczuleniu miejscowym. Miejscem wszycia tabletek jest z wyboru pośladek. Ilość implantowanych tabletek z disulfiramem jest uzależniona od masy ciała pacjenta – przyjmuje się dawkowanie 1 tabletka/10 kg masy ciała. Działanie disulfiramu utrzymuje się przez około 8 miesięcy. Po tym czasie, zabieg może zostać powtórzony.

Ważne: Implantacja leku może odbyć się wyłącznie za zgodą pacjenta.

Wskazaniem do zastosowania „wszywki” z disulfiramem jest leczenie wspomagające uzależnienia od alkoholu. Terapia za pomocą disulfiramu ma charakter awersyjny, ponieważ wzbudza u pacjenta lęk przed negatywnymi i bardzo nieprzyjemnymi skutkami wypicia alkoholu. Nie jest to metoda leczenia polecana dla wszystkich uzależnionych. Zaleca się ją wybranym pacjentom, którzy współpracują z lekarzem lub terapeutą oraz są silnie zmotywowani do utrzymania abstynencji. W takich przypadkach wszycie disulfiramu i obawa przed skutkami reakcji disulfiramowej może wzmocnić ich wolę. Leczenie choroby alkoholowej jest trudne, dlatego zaleca się stosowanie jednocześnie kilku metod terapii – np. psychoterapii, terapii grupowej, behawioralnej, awersyjnej. Dlatego też najlepsze efekty przynosi skojarzenie leczenia za pomocą disulfiramu z inną metodą leczenia, która nie tylko pomoże w zachowaniu abstynencji, ale i przywróci pacjentowi zdolność do świadomego kierowania własnym życiem.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Wszycie Esperalu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…