Na czym polega korekta nosa?

Operacja plastyczna nosa to rhinoplastyka. Obejmuje m.in. operacje przegrody, zwężanie nozdrzy i korekty czubka nosa. Nos to jednak nie tylko element estetyki twarzy. Pełni również ważną funkcję oddechową. Zdarza się, że pewne wady struktury kostnej lub chrzęstnej (np. krzywa przegroda) utrudniają oddychanie. Z tego powodu osoby zainteresowane zabiegiem tylko w celu poprawienia wyglądu muszą pamiętać, że zmiana kształtu nosa nie może upośledzać jego funkcji fizjologicznej.

Korekta czubka nosa

Można wykonać całkowitą operację plastyczną nosa, obejmującą część kostną i chrzęstną, lub korektę czubka nosa, czyli tylko części chrzęstnej. W zdecydowanej większości przypadków operacja plastyczna, np. zmniejszenie czubka nosa, przeprowadzana jest ze względów estetycznych.

Korektę czubka przeprowadza się w przypadku nosów:

  • zadartych,
  • opadających,
  • bulwiastych,
  • asymetrycznych,
  • z bardzo dużym czubkiem,
  • z rozdwojonym czubkiem,
  • ze zbyt szerokimi dziurkami.

Operacje wykonywane są u pacjentów, u których zakończył się proces wzrostu nosa, czyli powyżej 18 lat (u kobiet bywa to 16 lat). Inaczej efekt mógłby zostać zaburzony przez dalszy rozwoju nosa. Górnej granicy wieku nie ma, ale trzeba pamiętać, że u pacjentów po 35. roku życia gojenie ran operacyjnych może trwać dłużej. Dzieje się tak ze względu na obniżenie zdolności regeneracyjnych skóry.

Korektę czubka nosa przeprowadza chirurg plastyczny. Z punktu widzenia lekarza trudność polega nie tylko na wymaganej sprawności operatorskiej, ale też na posiadaniu wyobraźni niezbędnej do ukształtowania nosa proporcjonalnego do twarzy pacjenta i odpowiadającego jego oczekiwaniom. Tym bardziej ważne jest sprecyzowanie przez pacjenta oczekiwań wobec efektów korekty. Chirurdzy zazwyczaj szczegółowo omawiają plan operacji. Rysują, jaki kształt będzie miał nos. Coraz częściej prezentują także na monitorze komputerowe wizualizacje przyszłego wyglądu twarzy. Pamiętajmy jednak, że zarówno rysunek, jak i wizualizacja mogą nie w pełni oddawać rzeczywiste skutki zabiegu. Zawsze istnieje też ryzyko wystąpienia komplikacji w trakcie operacji. Efekty korekcji czubka nosa będą widoczne najwcześniej po około 6 miesiącach, a pełne nawet dopiero po roku.

Wskazania do zabiegu

Wskazania do wykonania korekty nosa chrzęstnego

Jednym z głównych kryteriów, branych pod uwagę przed przeprowadzeniem operacji na nosie chrzęstnym jest ukończenie procesu jego wzrastania, który następuje około 18 roku życia (wcześniej u kobiet). Nie ma ustalonej górnej granicy wieku powyżej której nie jest wskazane wykonanie plastyki nosa chrzęstnego. Należy jednak pamiętać, że wraz z wiekiem dochodzi do starzenia się skóry, utraty jej elastyczności i zdolności regeneracyjnych, co wiąże się z gorszym przebiegiem zabiegu, okresu pooperacyjnego, a zwłaszcza samego efektu zabiegu.

Wskazaniami do zabiegu na nosie chrzęstnym są głównie defekty kosmetyczne, wśród których często wymienia się duży i szeroki czubek nosa, czubek wiszący oraz nierówne skrzydełka nosa. Wszystkie te nieprawidłowości można naprawić za pomocą rhinoplastyki nosa chrzęstnego. Dla przykładu, operacja korekcji zbytnio uniesionego czubka nosa polega na usunięciu środkowych części chrząstek skrzydełkowych nosa. Rhinoplastyka wtórna, czyli powtórna operacja nosa może być wskazana w przypadku tzw. nosa papuziego. Nos papuzi powstaje w wyniku nieprawidłowego gojenia się nosa po pierwotnej operacji plastycznej w wyniku czego dochodzi do nadmiernego rozrostu tkanek miękkich, które należy usunąć chirurgicznie.

Ważne: Rzadko istnieją wskazania zdrowotne do operacji samego nosa chrzęstnego

Złamania i inne dodatkowe defekty nosa powstałe w wyniku urazów zazwyczaj wiążą się z operacjami na nosie kostnym, a plastyka nosa chrzęstnego wykonywana jest ''przy okazji''.

Wśród nielicznych wskazań zdrowotnych do operacji nosa chrzęstnego zaliczyć trzeba niektóre przypadki tzw. septoplastyki, czyli operacji krzywej przegrody nosa. Prawidłowo przegroda nosa powinna przebiegać pośrodku obu jam nosowych. Jej niewłaściwy przebieg zwykle związany jest z zaburzeniami w obrębie części chrzęstnej, a nie kostnej nosa. Jeśli wada przegrody nosowej upośledza proces oddychania, a także funkcję nosa jej korekcja może zostać przeprowadzona w ramach ubezpieczenia zdrowotnego pacjenta.

Kwalifikacja do operacji nosa chrzęstnego

Przy kwalifikacji do operacji czubka nosa lekarz za pomocą wziernika powinien obejrzeć wnętrza jam nosowych. Ocenia w ten sposób budowę nosa, jego funkcje oddechowe i zakres przyszłego pola operacyjnego. Przed zabiegiem pacjent musi wykonać laboratoryjne badanie krwi (m.in. morfologia, poziom cukru, kreatynina, wskaźniki krzepliwości, obecność antygenów HBS, przeciwciał Anty-HCV i wirusa HIV). W przypadku występowania u pacjenta innych schorzeń, lekarz może też wymagać innych dodatkowych badań (np. RTG płuc lub zatok, EKG, analizy moczu itp.).

Przeciwwskazaniami do operacji części chrzęstnej nosa są:

  • okres ciąży i laktacji,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • infekcje wirusowe i bakteryjne,
  • ropne zapalenie zatok,
  • stany zapalne w obrębie twarzoczaszki,
  • anemia (niedokrwistość),
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • ryzyko nieprawidłowej reakcji na znieczulenie

Przebieg operacji nosa chrzęstnego

Operację czubka nosa przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zależy to od rozległości korekcji i tego, czy obejmuje także część kostną. Zabieg odbywa się z udziałem anestezjologa, który przed przystąpieniem do znieczulenia może poprosić pacjenta o wypełnienie specjalnej ankiety.

Dwa tygodnie przed operacją należy – w konsultacji z lekarzem prowadzącym – odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi, zrezygnować z palenia tytoniu, unikać opalania twarzy i stosować lekkostrawną dietę, pozbawioną ostrych potraw, chili, czosnku, chrzanu i imbiru, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia krwawienia. Do operacji należy przystąpić na czczo i bez makijażu na twarzy.

Jeżeli korekta nosa chrzęstnego jest drobna i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, pacjent może wrócić do domu po operacji jeszcze tego samego dnia. W przypadku narkozy będzie musiał pozostać co najmniej na jedną noc w szpitalu. Operacja nosa chrzęstnego trwa od 45 minut do 2 godzin. Chirurg wykonuje cięcia od wewnątrz przedsionków nosa, dzięki czemu nie ma widocznych blizn pooperacyjnych. Następnie oddziela tkanki miękkie od rusztowania kostno-chrzęstnego i modeluje chrząstkę.

Korekcja czubka nosa może polegać na:

  • podniesieniu opadającego czubka nosa poprzez zszycie dwóch chrząstek skrzydełkowych,
  • obniżeniu zbyt zadartego czubka nosa po usunięciu środkowej części chrząstek skrzydełkowych,
  • zwężeniu za szerokiego czubka nosa dzięki usunięciu bocznej części chrząstki skrzydełek,
  • zmniejszeniu czubka nosa,
  • uzupełnieniu brakujących fragmentów chrząstek czubka nosa za pomocą usuniętych chrząstek skrzydełkowych,
  • modelowaniu nadmiernie wypukłych nozdrzy wycięciem części chrząstek, a następnie odpowiednim ich zszyciem.

Operacja kończy się zszyciem nacięć błony śluzowej cienką nicią chirurgiczną. Później umieszcza się w przewodach nosowych tzw. setony nasączone parafiną lub gliceryną. Mają za zadanie podpierać szkielet nosa. Powodują one pewien dyskomfort, wymuszając oddychanie ustami, ale są usuwane najdalej w drugiej dobie po zabiegu. Od zewnątrz nos jest chroniony i stabilizowany szyną termoplastyczną lub gipsem. Usuwa się je po 7 dniach, a opatrunek pozostaje około 10 dni.

Rekonwalescencja po operacji chrząstki nosa

Przez 3-4 dni po korekcji nosa chrzęstnego pacjent odczuwa ból. Można go uśmierzyć powszechnie dostępnymi środkami. Zwykle pojawiają także obrzęki oraz zasinienia sięgające powiek i utrzymujące się przez około trzech tygodni. Łagodzą je okłady z rumianku.

Ważne: Z powodu obrzęku błony śluzowej pacjenci miewają też wrażenie zatkanego nosa. Czubek nosa po operacji może być spuchnięty nawet kilka miesięcy.

W ramach rekonwalescencji w pierwszych dniach zalecany jest wypoczynek, unikanie wysiłku fizycznego i spanie na wznak oraz – o ile to możliwe – rezygnacja z noszenia okularów. Przez co najmniej trzy tygodnie stanowczo zakazane jest korzystanie z sauny i solarium. Należy też jak najrzadziej dotykać nosa i bardzo delikatnie go wycierać. Nie jest wskazane spożywanie gorących lub bardzo ostrych potraw, ponieważ mogą wywołać krwawienia.

Od przestrzegania tych zaleceń może zależeć nie tylko tempo procesu gojenia, ale też efekt całego zabiegu. Przez rok po zabiegu nos podczas opalania warto zabezpieczać kremem z wysokim filtrem ochronnym.

Możliwe powikłania pozabiegowe

Operacje czubka nosa rzadko powodują powikłania. Mogą jednak wystąpić: gorączka, utrata powonienia i trudności z oddychaniem. Wszystkie dolegliwości należy jak najszybciej zgłaszać lekarzowi. Osobnym zagadnieniem są możliwe błędy w sztuce chirurgicznej. Mogą spowodować np. wytworzenie bruzd z powodu przerwania ciągłości szkieletu kostnego, zniekształcenie nosa w wyniku wycięcia zbyt dużych fragmentów chrząstek, zbytnie skrócenie nosa lub jego haczykowatość.
Drobne niedoskonałości można jeszcze po operacji skorygować przez wstrzyknięcie kwasu hialuronowego. Jeżeli pacjent nie jest zadowolony z efektów operacji części chrzęstnej nosa, kolejny zabieg może przeprowadzić nie wcześniej niż po roku.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o operację nosa chrzęstnego

  • Ile kosztuje operacja czubka nosa?

    Ceny są bardzo zróżnicowane. Zależą głównie od renomy lekarza, który przeprowadza operację, choć wpływ może mieć też stopień jej skomplikowania. Zaczynają się od 4000 zł, ale sięgają nawet około 15 000 zł. Korekty, które są spowodowane wadami wrodzonymi lub urazami nosa utrudniającymi oddychanie, mogą być refundowane przez Narodowy Funduszu Zdrowia. Konieczność przeprowadzenia zabiegu trzeba jednak wówczas uzasadnić dokumentacją lekarską i liczyć się z długim okresem oczekiwania na operację.

  • Jak podnieść czubek nosa do góry?

    W takim przypadku operacja nosa chrzęstnego polega na zszyciu dwóch chrząstek skrzydełkowych, dzięki czemu czubek nosa można podnieść na odpowiednią wysokość. Przy każdej korekcji nosa trzeba pamiętać, że efekt estetyczny nie może wpływać na zaburzenie funkcji oddechowych. Pacjent powinien przed zabiegiem szczegółowo omówić swoje oczekiwania z lekarzem.

Operacja nosa chrzęstnego przed i po – zdjęcia

Chcesz zobaczyć jak wygląda nos po operacji? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.

Operacja nosa chrzęstnego - opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na operację nosa chrzęstnego. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Jestem bardzo zadowolona z operacji. Efekt taki jaki, oczekiwalam.
  
Gośka.

Miałam operację czubka nosa. Operacja bez problemów. Efekt znakomity dokładnie taki na jaki czekałam. Nosek śliczny.

Opinia o: MedKorekta, Poznań (lek. Wiesława Ratajczak)
Drogie ceny ale opieka medyczna bardzo dobra
  
Dorota

Przebieg operacji bardzo dobry

Opinia o: Centrum Medyczne MML, Warszawa (dr n. med. Jan Bardadin)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także chcesz poddać się operacji czubka nosa, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 34 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas:  (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

  • red. A. Jundziłł, H. Witmanowski, "Chirurgia plastyczna", Warszawa, 2019, ISBN: 9788320057683
  • G. C. Fowler, J. L. Pfenninger, "Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej", Wrocław, 2012, ISBN: 9788376097305
  • P. Pisera, B. Antoszewski, M. Fijałkowska, A. Kisielska, A. Iljin, "Odległe wyniki estetyczne chirurgicznego leczenia wrodzonych zniekształceń nosa – porównanie oceny pacjenta i chirurga", Otolaryngologia Polska, 2012, ISSN: 0030-6657