Icon - leczenie próchnicy bez borowania

Jak wskazują badania, próchnica zębów jest w Polsce powszechnie występującym zjawiskiem, dotykającym ponad 96-99% dorosłych osób. Mimo wzrastającej świadomości co do potrzeby dbania o stan uzębienia, wiele osób z obawy przed bólem odkłada lub wręcz unika wizyt u stomatologa. Rozwiązaniem dla takich pacjentów i alternatywą dla borowania jest w mniej zaawansowanych przypadkach małoinwazyjna metoda leczenia próchnicy z wykorzystaniem preparatu Icon.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Próchnica zębów (łac. caries dentum) to choroba niszcząca twarde tkanki zębów, ulegające stopniowej demineralizacji i rozpadowi w wyniku działania kwasów wytwarzanych przez bakterie próchnicze rozmnażające się w osadzie nazębnym (płytce nazębnej). Nieleczona, zaawansowana próchnica jest przyczyną stanów zapalnych miazgi zębowej i otaczajacych ząb tkanek, objawiających się silnymi bólami i prowadząca w efekcie do jego utraty. Stany zapalne zębów mogą być również źródłem zakażenia całego organizmu i przyczyną takich schorzeń jak: choroba reumatyczna, zapalenie mięśnia sercowego, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie tęczówki oka lub żył.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Icon – infiltracja próchnicy

Najpopularniejszą metodą leczenia próchnicy jest mechaniczne usunięcie chorej tkanki zęba (borowanie) a następnie wypenienie materiałem kompozytowym (plombą). Nowym, małoinwazyjnym podejściem do leczenia próchnicy, wypełniajacym lukę pomiędzy profilaktyką a uzupełnieniami kompozytowymi jest tzw. infiltracja próchnicy z wykorzystaniem płynnej żywicy Icon. Technika ta została opracowana przez niemiecki koncern farmaceutyczny DMG we współpracy z Instytutem Charite w Berlinie i Uniwersytetem w Kolonii a istotą jej działania szczelne wypełnienie i zamknięcie ubytku specjalną żywicą.

Metoda przeznaczna jest do leczenia początkowych zmian próchniczych bez utraty szkliwa, nie przekraczających jednej trzeciej głębokości zębiny w obszarach proksymalnych (stykania się zębów ze sobą) oraz powierzchniach zewnętrznych.

Zestaw zabiegowy Icon

  Procedura leczenia jednego zęba trwa ok. kwadransa i polega na usunięciu zewnętrznej warstwy szkliwa a następnie aplikacji na czas 2 minut żelu zawierającego 15% kwas solny (HCl) w celu odsłonięcia "podpowierzchniowych" porów. Tak przygotowana powierzchnia zęba osuszana jest etanolem a następnie stomatolog nakłada na nią za pomocą aplikatora żywicę Icon o wysokiej płynności. Dzięki działaniu sił kapilarnych ulega ona samoistnej absorbcji oraz infiltruje i wypełnia pory zmiany próchnicowej a następnie twardnieje. Zapobiega to dalszej penetracji zęba przez kwasy kariogenne i przedłuża długość jego życia. Metoda Icon pozwala na delikatne leczenie bez borowania trudno dostępnych zmian na powierzchniach proksymalnych zębów bez zbędnej utraty ich zdrowych twardych tkanek. Zabieg może być przeprowadzony w trakcie jednej wizyty. Technika nie wymaga stosowania znieczulenia a wyleczona powierzchnia wygląda jak zdrowe szkliwo.

Icon nie może być stosowany w przypadkach zaawansowanego rozwoju próchnicy. Dotyczy to w szczególności przypadku próchnicy, która prezentuje się w postaci dziury w zębie. W takim przypadku konieczna jest tradycyjna metoda leczenia wiertłem.

ICON - leczenie próchnicy bez borowania i bez znieczulenia
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Icon – ile to kosztuje?

Terapia próchnicy z wykorzystaniem żywicy Icon dostępna jest w Polsce od 2009 r. W poznańskiej klinice Thomas Lowerton Polska za wyleczenie jednego ubytku zapłacimy 200 zł. Przychodnia Ferreus w Warszawie oferuje terapię preparatem Icon w cenie 400 zł za jeden ubytek. W innej stołecznej klinice Artodonto za usunięcie tą metodą zmian próchniczych w obrębie jednego łuku zębowego zapłacimy 1200 zł.  

Dodaj komentarz

Asymetria powiek - kiedy potrzebna jest operacja?

Asymetria powiek - kiedy potrzebna jest operacja?

Choć często na pierwszy rzut oka tego nie widać, żadna twarz nie jest idealnie symetryczna. U niektórych osób różnice są zauważalne bardziej, a u innych mniej i nie ma w tym niczego nienaturalnego. Czasami jednak asymetria jest na tyle duża,...