Zaćma - co to jest i jak ją rozpoznać?

Organizacja Prevent Blindness America podaje, że obecnie na zaćmę choruje 22 miliony Amerykanów - liczba ta do roku 2020, wzrosnąć może nawet do 30 milionów. Główną przyczyną tej grożącej ślepotą choroby są zmiany dotyczące soczewki oka, które wykryte podczas badania okulistycznego pozwalają na wdrożenie w odpowiednim momencie leczenia i zlikwidowanie groźby utraty wzroku.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Zaćma (łac. cataracta) jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za najczęstszą przyczynę ślepoty na świecie. Częstość występowania zaćmy wzrasta wraz z wiekiem, może jednak pojawić się u każdego  - wyróżnia się nawet postać wrodzoną, dającą objawy i wymagającą leczenia już w dzieciństwie. 

Procesy odpowiadające za wystąpienie choroby nie zostały jednoznacznie określone, wiadomo jednak, że jej objawy związane są ze zmianami w obrębie struktury oka określanej jako soczewka.

Czym jest zaćma i w jaki sposób lekarz stawia diagnozę?

Soczewka ulokowana jest w przedniej części gałki ocznej, leży pomiędzy tęczówką a ciałem szklistym. W prawidłowych warunkach jest strukturą przezroczystą, której rola polega na skupianiu docierających do oka impulsów świetlnych i kierowaniu ich na siatkówkę.

Przezierność soczewki umożliwia prawidłowy odbiór bodźców wzrokowych. Do zaćmy dochodzi wtedy, gdy struktura ta ulegnie zmętnieniu i przechodzenie przez nią światła będzie utrudnione, a wraz z upływem czasu praktycznie niemożliwe. Dochodzi do tego poprzez m.in. powstawanie nieprawidłowych konglomeratów białek budujących tę strukturę.

Największe znaczenie w patogenezie zaćmy ma zaawansowany wiek. Zmiany pojawiać się mogą już po 40. roku życia, jednak wtedy są one zazwyczaj tak słabo nasilone, że nie dają żadnych objawów. Z upływem czasu utrata przejrzystości soczewki może narastać, według portalu medicinenet.com wśród osób w wieku powyżej 95 lat objawy choroby występują u praktycznie 100% z nich.

Do innych stanów, które zwiększają ryzyko zachorowania zaliczane są:

  • cukrzyca;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne;
  • nałogi (palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu);
  • przyjmowanie niektórych leków (np. sterydów, preparatów hormonalnych, statyn);
  • inne wady narządu wzroku (zwłaszcza krótkowzroczność), urazy w obrębie oka;
  • wcześniejsze przypadki zaćmy w rodzinie.

Zaćma zazwyczaj rozwija się powoli, toteż początkowo zwykle przebiega bezobjawowo. W rozpoznawaniu tej jednostki szczególnie istotne jest badanie podmiotowe (tzw. wywiad), podczas którego okulista zwraca szczególną uwagę na występowanie u pacjenta takich symptomów jak zamazanie/przymglenie widzenia, nadwrażliwość na światło, pogorszenie wzroku przy słabym natężeniu światła. Dodatkowo obecne mogą być upośledzenie widzenia kolorów, widzenie podwójne, zwraca uwagę także konieczność częstej zmiany okularów.

Poza wywiadem chorobowym, w diagnostyce zaćmy znaczenie ma także badanie ostrości widzenia oraz ocena wyglądu struktur oka. Pierwsze ze wspomnianych wykonuje się przy użyciu tablic, z których pacjent (z różnych odległości) odczytuje umieszczone na nich znaki. Drugie z kolei polega na tzw. badaniu dna oka. Odbywa się to po rozszerzeniu (przy pomocy kropli) źrenicy oka, dzięki czemu okulista, przy zastosowaniu urządzenia powiększającego, może ocenić morfologię zarówno soczewki, jak i siatkówki wraz z tarczą nerwu wzrokowego.

Zaćma należy do jednostek związanych z naturalnymi procesami starzenia, toteż nie jesteśmy w stanie całkowicie zapobiec jej wystąpieniu. Znane są jednak czynniki (wymienione powyżej), których unikanie - czy to poprzez osłonę oczu przed słońcem, czy prawidłową terapię istniejących u pacjenta chorób - pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia tej choroby.

Opracowano na podstawie: www.medicinenet,com; www.okulistyka.mp.pl; www.nei.nih.gov; www.allaboutvision.com; www.aao.org

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie zaćmy

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…