Zmniejszenie nosa bez operacji

Przeszkadza Ci kształt twojego nosa i szukasz sposobu na niewielką zmianę bez konieczności poddania się skomplikowanym zabiegom chirurgicznym? Współczesna medycyna wychodzi naprzeciw tym wymaganiom, zapewniając dostęp do nieinwazyjnych lub małoinwazyjnych technik niechirurgicznych z natychmiastowym efektem.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Czy tego chcemy czy nie, nos - poza ważnymi funkcjami biologicznymi - odgrywa kluczową rolę w wyglądzie twarzy. Analizy blisko 1800 zdjęć ludzi rasy kaukaskiej wykazały istnienie 14 głównych typów kształtu ludzkiego nosa oraz wielu ich odmian. Rzeczywista liczba możliwych wariantów jest dużo większa, a różnorodność determinowana jest z udziałem czynników genetycznych i środowiskowych.

Niezadowalający kształt, rozmiar, kąt czy wygląd czubka nosa, są źródłem obniżonego poczucia własnej wartości, a w skrajnych przypadkach niepowodzeń prywatnych i zawodowych. Badania statystyczne przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazują na rosnącą popularność zabiegów zmiany kształtu nosa. W 2010 roku plastyka nosa była drugą co do częstości operacją chirurgii estetycznej, ustępując tylko wszczepianiu implantów piersi. Na tym samym miejscu uplasowała się także w odniesieniu do przedziału wiekowego 13-19 lat, gdzie wyżej znalazło się tylko laserowe usuwanie włosów (theguardian.com).

Jak zmniejszyć nos bez operacji?

W związku z większym ryzykiem, jakie niesie ze sobą interwencja chirurgiczna, obecnie rozwija się metody małoinwazyjne i nieobciążające dla pacjentów. Obejmują one zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy wstrzykiwanych pod skórę nosa oraz zabiegi z użyciem nici liftingujących czubek nosa. Łączy je małoinwazyjność i natychmiastowy efekt.

Efekt uzyskany dzięki wypełniaczom utrzymuje się zazwyczaj około 6-12 miesięcy. Daje to możliwość utrzymywania korzystnego wyglądu poprzez dostosowanie do zmieniającej się z wiekiem twarzy. Ceny, w zależności od zastosowanego preparatu, mieszczą się w granicach 900-1500 zł.

Niechirurgiczna korekta nosa

Do nowoczesnych wypełniaczy, stosowanych w iniekcjach, zaliczamy:

 • Kwas hialuronowy (Restylane, Juvederm, Voluma, Perlane) - najszerzej stosowane preparaty w rynoplastyce. Efekt utrzymuje się do 10 miesięcy. 
 • Hydroksyapaptyt wapnia - efekt z użyciem tego wypełniacza utrzymuję się średnio około 14 miesięcy.
 • Polimetylmetakrylat (PMMA) - w związku z zawartością zwierzęcego kolagenu, przed wstrzyknięciem wykonywane są odpowiednie testy. Liczne badania wskazują na dużą efektywność i bezpieczeństwo (Rivkin, 2014).
 • Aquamid (żel akrylamidowy) - efekt po zastosowaniu preparatu jest najdłuższy spośród wszystkich powyżej i utrzymuje się przez okres przynajmniej 5 lat. 
 • Ciekły silikon - aplikowany w postaci mikrokropelek, charakteryzuje się trwałym efektem wypełnienia.

Dużą popularność zdobyły także zabiegi z wykorzystaniem nici liftingujących. Zakotwiczenie nici w tkankach sprawia, że pacjent ma uczucie większej stabilności struktur nosa w porównaniu do klasycznych wypełniaczy. Ponadto efekt kosmetyczny utrzymuje się dłużej niż w przypadku preparatów kwasu hialuronowego i sięga co najmniej dwóch lat. Wybór nici liftingujących jest korzystniejszy przy modelowaniu mostka i czubka nosa.

Waźne: Rynoplastyka niechirurgiczna jest alternatywą dla skomplikowanych operacji nosa

Przeciwwskazania do rynoplastyki niechirurgicznej:

 • Ciąża i karmienie piersią
 • Infekcje skórne
 • Bliznowce
 • Leki (np. przeciwkrzepliwe, NLPZ)

Inne metody nieoperacyjnej zmiany kształtu nosa

Inną z metod zmiany kształtu nosa bez operacji są wkładki nose-secret, które modelują sylwetkę nosa. Trwały efekt z wykorzystaniem tej metody jest jednak nieosiągalny. Koszt wkładki wielokrotnego użytku to ok. 150 złotych.

Ważne: Korekta kształtu nosa bez operacji nie będzie skuteczna w przypadku znacznych defektów, a ostateczny wybór sposobu jest podejmowany przez doświadczonego lekarza

Ograniczoną poprawę kształtu nosa mogą zapewnić systematyczne ćwiczenia, spowalniające niekorzystne zmiany głównie w obrębie chrząstki nosa postępujące z wiekiem. Zestawy ćwiczeń są dostępne na wielu portalach internetowych.

Źródła:

 • Tamir A., "Numerical Survey of the Different Shapes of the Human Nose", Journal of Craniofacial Surgery, 2011;22(3):1104-1107, 2011
 • Rivkin A., "Prospective Study of Non-Surgical Primary Rhinoplasty Using a Polymethylmethacrylate Injectable Implant", Dermatol Surg, 2014;40:305–313., 2014

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Korekta kształtu nosa kwasem hialuronowym

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…