Jakimi metodami można usunąć "kurze łapki"?

Kurze łapki, czyli promieniście układające się zmarszczki w okolicy zewnętrznego kącika oka sprawiają, że twarz wygląda na starszą i bardziej zmęczoną. Istnieje wiele metod, które pozwalają na wypełnienie zmarszczek oraz na odmłodzenie skóry wokół oczu, które należy indywidualnie dopasowywać do każdego pacjenta, w zależności od indywidualnych oczekiwań oraz stopnia nasilenia zmian.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Wraz z upływem lat na skórze pojawia się coraz większa ilość zmarszczek, a jej powierzchnia staje się mniej elastyczna. Zbyt mała ilość snu, alkohol i zmęczenie dodatkowo przyspieszają te procesy, wpływając negatywnie na kondycję i wygląd skóry wokół oczu oraz całej twarzy. 

Jedną z bardziej charakterystycznych okolic, w której powstają zmarszczki, jest skóra wokół oczu. Pojawiają się tam kurze łapki, które dodają lat i sprawiają, że twarz wygląda na zmęczoną. Na szczęście istnieje wiele metod zmniejszania lub likwidowania kurzych łapek, które charakteryzują się wysoką skutecznością przy jednoczesnym niskim poziomie inwazyjności.

Kurze łapki: w jaki sposób można się ich pozbyć?

Kurze łapki to zmarszczki w okolicy zewnętrznego kącika oka. Aby zmniejszyć ich widoczność, można wypełnić powstałe zagłębienia w celu wyrównania poziomu całej skóry. W tym celu wykorzystuje się preparaty kwasu hialuronowego. Zastosowanie tej metody daje natychmiastowy efekt, choć przez kilka dni może się utrzymywać opuchlizna. Oprócz usuwania kurzych łapek, można przy pomocy tej metody zmniejszyć lub usunąć cienie pod oczami oraz wypełnić dolinę łez. Efekt zabiegu utrzymuje się przez około 12 miesięcy, a po tym czasie można go powtarzać.

Chcąc zlikwidować zmarszczki wokół oczu można również usunąć przyczynę ich powstawania, czyli skurcz mięśnia okrężnego oka. W tym celu do mięśnia wstrzykuje się preparat toksyny botulinowej, która poprzez blokadę przewodnictwa nerwowo- mięśniowego uniemożliwia skurcz mięśnia. Efekt usuwania kurzych łapek toksyną botulinową zaczyna być widoczny po kilku dniach od zabiegu i utrzymuje się przez 3-8 miesięcy, w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Co ważne, toksyna botulinowa nie likwiduje zmarszczek, tylko je spłyca i zapobiega ich pogłębianiu. Popularne jest także łączenie toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego dla zapewnienia najbardziej optymalnego efektu.

Spłycenie zmarszczek oraz efekt odmłodzenia okolicy oczu można uzyskać także stosując rozpuszczalne nici PDO. Wszczepia się je w okolicę mięśnia okrężnego oka, co powoduje wygładzenie zmarszczek. Przy pomocy tej metody można również podnieść opadającą powiekę oraz zminimalizować utratę napięcia skóry. Dodatkowo, nici PDO stanowią bodziec do syntezy kolagenu i elastyny, przez co zwiększają ich stężenie w tkankach, co wywołuje efekt odmłodzenia okolicy oczu. Nici PDO rozpuszczają się po około 8 miesiącach, ale dzięki syntezie kolagenu i elastyny efekt ich działania widoczny jest przez około 2 lata.

Na podobnej zasadzie działa zabieg laserowego spłycania kurzych łapek. Światło lasera pobudza tkanki w okolicy oczu do syntezy kolagenu i elastyny, a jednocześnie powoduje skracanie obecnych w skórze włókien kolagenowych. Te zmiany prowadzą do wzrostu napięcia skóry wokół oczu i jej wizualnego odmłodzenia. Efekt nie jest widoczny od razu, ale wzrost gęstości skóry utrzymuje się około 2 lata, po czym można zabieg powtórzyć.

Na rynku jest dostępny również zabieg wygładzania zmarszczek i odmładzania twarzy Pelleve. Podczas zabiegu stosuje się jednoczesne chłodzenie skóry specjalnym żelem oraz podgrzewanie tkanek znajdujących się pod skórą przy pomocy fal radiowych (radiofrekwencji). W efekcie, skróceniu i napięciu ulegają włókna kolagenowe, zmarszczki zostają spłycone, a skóra twarzy ujędrniona. Efekt pojawia się stopniowo podczas kilku tygodni od zabiegu i utrzymuje się przez około 2 lata.

Opisane powyżej metody zabiegowe można z sobą łączyć, aby uzyskać najbardziej optymalny efekt. W zależności od stopnia nasilenia zmian konieczne może być zastosowanie kilku technik, a u osób młodych, które nie mają jeszcze rozwiniętych zmarszczek, zabiegi mogą być wykonywane profilaktycznie, dla przedłużenia młodego wyglądu.

Źródła: www.surgery.org; "Dermatologia estetyczna" pod red. L. Baumann, S. Saghari, E. Weisberg.

Dodaj pierwszy komentarz

Kurze łapki - usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…