Kwas hialuronowy w zabiegach medycyny estetycznej

Ortopedia, okulistyka czy medycyna estetyczna stanowią tylko kilka dziedzin medycyny, które wykorzystują potencjał kwasu hialuronowego. W przypadku ostatniej z wymienionych ów związek ma szczególne znaczenie – zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego są jednymi z najpopularniejszych wśród całej oferty gabinetów medycyny estetycznej.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Kwas hialuronowy to związek wszechobecny, występuje bowiem u wszystkich żyjących organizmów. Jest naturalnym polimerem, zaliczanym do związków z grupy tzw. glikozaminoglikanów. Został odkryty w 1934 roku przez Johna Palmera i Karla Meyera. 

Centrum Medyczne MediSpace, Warszawa, ul. Spokojna 5

Związki kwasu hialuronowego w medycynie po raz pierwszy zastosowano w 1961 roku. Niespełna 20 lat później (w 1980 roku) preparaty na jego bazie zaczęły być używane w celu poprawiania urody. Mimo upływu lat kwas hialuronowy nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem pacjentów i wciąż znajduje zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej.

Rola kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej

O zainteresowaniu preparatami na bazie kwasu hialuronowego przekonać mogą liczby: według zestawienia opracowanego przez American Society for Aesthetic Plastic Surgery w 2015 roku w samych Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ponad 2 miliony zabiegów z jego wykorzystaniem.

Omawiana substancja ma zdolność przyłączania do siebie innych cząsteczek. Wyjątkowo znany jest jej potencjał do wiązania wody: jedna jej cząsteczka może związać nawet 4 000 razy więcej wody niż wynosi jej masa. Kwas hialuronowy posiada również możliwość zakotwiczania włókien kolagenowych oraz elastycznych.

Pacjentów może zastanawiać jedna rzecz: skoro kwas hialuronowy jest naturalnie obecny w ludzkim organizmie, po co dodatkowo wprowadzać go do ciała? Z wiekiem jego ilość w obrębie tkanek stopniowo się zmniejsza – zjawisko jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za pojawianie się oznak starzenia. Wiele z nich można zwalczyć właśnie przy pomocy iniekcji kwasu hialuronowego.

Aplikacja preparatów kwasu hialuronowego pozwala zlikwidować różnego rodzaju zmarszczki, między innymi bruzdy nosowo-wargowe. Związek jest stosowany podczas mezoterapii, z jego użyciem można także odmłodzić wygląd szyi, twarzy czy rąk.

Iniekcje kwasu hialuronowego stosowane są również u osób chcących powiększyć pewne części swojego ciała. Wypełniacz może posłużyć do zmiany wyglądu i wielkości ust oraz miejsc intymnych (warg sromowych czy penisa), ponadto przy jego pomocy można wymodelować kontury twarzy. Kwas hialuronowy stosuje się w zabiegach wypełniających i uzupełniających (np. przy uzupełnianiu ubytków tkankowych u osób po urazach).

Z uwagi na stałe zainteresowanie świata medycznego zastosowaniami kwasu hialuronowego informacje o nim można znaleźć w wielu specjalistycznych publikacjach. Wiedzą na ten temat dzielą się również lekarze mający z nim styczność na co dzień. 

Źródła: www.webmd.com; www.surgery.org; "Podstawy Medycyny Estetycznej". Podręcznik dla studentów kosmetologii pod redakcją A. Przylipiaka, Białystok 2014

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…