Regeneracja za pomocą rezonansu magnetycznego MBST® po operacji biodra

Wszczepienie endoprotezy – to inaczej wstawienie jednego lub więcej sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu. Najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Jeśli ze względu na dolegliwości bólowe i ograniczoną ruchomość będziemy zmuszeni poddać się takiemu zabiegowi, warto wiedzieć jak się do niego przygotować. O tym, co robić, aby przyspieszyć okres rekonwalescencji po operacji oraz jaka jest etiologia zwyrodnień stawów biodrowych, opowiada fizjoterapeutka Karolina Hertman.

Data aktualizacji
Czas czytania
7 min.

Codzienna troska o dobry stan naszego ciała jest bardzo ważna – będzie nam przecież służyło już do końca życia. Dlatego dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego nie należy bagatelizować. Warto już przy pierwszych problemach, takich jak ból czy „trzeszczenie” kości, rozpocząć przeciwdziałanie poważniejszym zmianom i w miarę możliwości proces naprawczy (np. skierować się do fizjoterapeuty, który zaleci odpowiednie ćwiczenia, mające na celu zmniejszenie bólu i powrót do komfortowego życia).

Dobrze wiedzieć, że to schorzenie może pojawić się pod wpływem nadwagi, problemów z metabolizmem kostnym, z przyczyn genetycznych, jak i również niezależnie od naszego stylu życia. Koksartroza polega bowiem na stopniowym niszczeniu chrząstki stawowej i otaczających ją tkanek. Połączenie stawowe powoli i nieodwracalnie zatraca swoje możliwości amortyzujące, a zanik mazi międzystawowej zwiększa tarcie kości o siebie. Charakterystyczne jest także pojawienie się wyrośli kostnych (tzw. osteofitów), które negatywnie wpływają na ruchomość stawów, a ponadto są przyczyną dolegliwości bólowych. Zwyrodnienie może w późniejszym etapie doprowadzić nawet do kalectwa. W takim przypadku częstą koniecznością staje się przeprowadzenie zabiegu wszczepienia endoprotezy, czyli sztucznego stawu biodrowego.

Dlaczego stawy biodrowe chorują?

Gdy coś nam dolega, zastanawiamy się, co było przyczyną powstania bólu? Często etiologia tego zwyrodnienia niestety nie jest znana. Mówimy wtedy o koksartrozie pierwotnej. Mamy z nią do czynienia, gdy pomimo zebrania dokładnego wywiadu z pacjentem i badań nie możemy jednoznacznie powiedzieć, co jest jej przyczyną. Wystąpieniu choroby sprzyjają takie czynniki jak:

 • wpływ środowiska
 • niewłaściwy tryb życia
 • czynniki genetyczne

Z kolei koksartroza wtórna jest wynikiem wad nabytych lub wrodzonych. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

 • zwichnięcie stawu biodrowego
 • dysplazje
 • jałowe martwice kostne
 • osteoporozę
 • nadczynność tarczycy
 • przebyte stany zapalne na tle bakteryjnym lub wirusowym.

Lekarze wskazują również, że dolegliwości powstają w przypadku występowania problemów z metabolizmem chrząstki stawowej lub gdy w płynie międzykomórkowym zauważalne są zmiany jego składu (brak przepływu składników mineralnych sprawia, że chrząstka staje się niedożywiona).

W przeszłości panowało również przekonanie, że problemy ze stawem biodrowym są wynikiem starzenia się kości. Zaprzecza jednak temu fakt, że choroba często dotyka także młode osoby. Co gorsza, zwyrodnienie nie jest możliwe do zdiagnozowania we wczesnej fazie – nie daje wtedy objawów. Zmiany więc często rozwijają się latami, a my nie jesteśmy tego nawet świadomi. Wiemy, że na rozwój choroby ma wpływ nadwaga (jak na każdą chorobę zwyrodnieniową, powodując przeciążenia stawów), cukrzyca czy mikrourazy, których możemy się nabawić np. w wyniku przedźwigania.

Objawy zwyrodnienia stawu biodrowego

Jednym z pierwszych symptomów jest oczywiście ból. Niestety w tym przypadku oszczędzanie nogi nie pomoże – zmiany będą dalej postępować, a unikanie aktywności może wręcz przyspieszyć wystąpienie sztywności i zwężenie szpary stawowej.

Na początku choroby ból występuje tylko podczas obciążania kończyny i jest zlokalizowany w okolicy pachwiny (promieniuje w dół aż do kolana lub w górę do odcinka lędźwiowego kręgosłupa). Dodatkowo dochodzi do ograniczenia ruchomości – nawet do takiego stopnia, że nie możemy np. założyć nogi na nogę.

Dolegliwości w późnej fazie utrudniają normalne funkcjonowanie i chodzenie – na tyle, że konieczne jest podpieranie się. Często dochodzi wtedy także do zaburzeń w sylwetce chorego. Gdy borykamy się z takimi objawami najlepiej niezwłocznie skierować się na badanie RTG, które pomoże dokonać trafnej diagnozy i określić stopień schorzenia. To pozwoli ocenić, czy konieczny będzie zabieg operacyjny i wymiana stawu.

Wzmocnienie przed alloplastyką stawu biodrowego

Jednak nawet przed zabiegiem trzeba popracować i dobrze się do niego przygotować. Musimy wzmocnić kondycję naszego organizmu. Warto najpierw zredukować wagę – będzie to korzystne dla układu krwionośnego (szczególnie, że zostanie on mocno obciążony podczas operacji i bezpośrednio po niej) i dla stawu również – nie będzie musiał wykonywać tak dużej pracy, będzie mniej drażniony i dzięki temu mniej bolesny.

Po operacji staw i jego struktury czeka osłabienie, więc głównym „rusztowaniem” dźwigającym nasz organizm staną się nasze mięśnie, które muszą być silne i elastyczne. Dobrym pomysłem na ich wzmocnienie jest pływanie – stawy są wtedy w odciążeniu, czyli ciężar ciała „jest trzymany” przez wodę, a nie przez układ szkieletowy. Ważny jest także dobór odpowiednich ćwiczeń, które zaleci fizjoterapeuta. Zdecydowanie unikamy podskoków i biegania – komentuje fizjoterapeutka Karolina Hertman.

Warto pamiętać: Przed operacją stawu biodrowego ważne jest przygotowanie organizmu. Zaleca się redukcję wagi, ponieważ operacja i rekonwalescencja będą obciążeniem dla układu krwionośnego i stawu.

Rehabilitacja po operacji wymiany stawu biodrowego

Jeśli okaże się, że jesteśmy zmuszeni poddać się zabiegowi endoplastyki stawu, powinniśmy stosować się do kilku podstawowych zasad, by skrócić okres rekonwalescencji. Pozwoli nam to także zniwelować stres związany z operacją. Po zabiegu należy przede wszystkim uważać na wymieniony staw i nie doprowadzać do jego przeciążenia. W praktyce przekłada się to na:

 • siadanie na niskich krzesłach
 • niespanie na operowanym boku
 • wybieranie stabilnego obuwia na niskim i szerokim obcasie

Podczas rehabilitacji należy także z uwagą i ostrożnością wykonywać wszelkie skręty ciała (rotacje mogą być niebezpieczne ze względu na możliwość przemieszczenia się wstawionego stawu).

Dobroczynny wpływ ma również wykonywanie ćwiczeń. Polecanym sportem jest spokojne pływanie, spacery czy jazda na rowerze. Jeśli chcielibyśmy dodatkowo wspomóc nasz organizm, by szybciej „przyzwyczaił” się do nowego elementu w ciele, możemy skorzystać z terapii działającej za pomocą rezonansu magnetycznego, która znaczenie pomoże skrócić czas rekonwalescencji po wykonanym zabiegu.

Ważne: Po wszczepieniu protezy biodra należy uważać na staw biodrowy i nie przeciążać go. Warto poddać się specjalnej rehabilitacji a także uprawiać sporty takie jak spokojne pływanie, spacery, Nordic Walking.

Rezonans magnetyczny biodra (MBST®)

Terapeutyczny rezonans magnetyczny MBST powoduje namnażanie komórek kostnych i szybsze „zalewanie” kostniną miejsc, które otaczają mocowanie endoprotezy. Dzięki temu procesowi regeneracji, rehabilitacja stawu biodrowego znacznie się skraca. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy z jakiegoś powodu endoproteza ulegnie rozluźnieniu w organizmie pacjenta (stabilność sztucznego stawu jest poprawiona dzięki zapełnieniu powstałych „luzów” kostniną).

Dodatkowo promieniowanie emitowane przez rezonans magnetyczny w systemie MBST działa przeciwbólowo, co znacznie zwiększa komfort życia. Podczas zabiegów doprowadzona do otaczającej tkanki energia wyzwala w organizmie procesy metaboliczne i biofizyczne. W efekcie prowadzi to do aktywnej stymulacji komórek, dzięki której tkanka chrzęstna może ulec znacznej regeneracji. Warto wiedzieć, że endoprotezy nie powodują wielu ograniczeń, a i również powikłania pooperacyjne nie należą do częstych przypadków, dlatego po okresie rehabilitacji mamy szansę na powrót do pełnej sprawności.

Warto wiedzieć: Aby przyspieszyć proces regeneracji, można skorzystać z terapii MBST za pomocą rezonansu magnetycznego, która działa przeciwbólowo oraz wspomagająco w regeneracji tkanki chrzęstnej.

Regeneracja stawu biodrowego rezonansem magnetycznym (MBST®)

Terapia rezonansem magnetycznym w systemie MBST® została opracowana przez lekarzy, fizyków, biologów i inżynierów. System terapii MBST® wykorzystuje technologię rezonansu magnetycznego w celu pobudzania procesów regeneracyjnych i uśmierzania bólu. Służy do regeneratywnej stymulacji komórek, czyli odbudowy tkanek utraconych czy uszkodzonych, odbudowy kości i chrząstek.

Zaawansowany system terapii rezonansem magnetycznym MBST® umożliwia skuteczne i niemające efektów ubocznych zabiegi w zakresie chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Dzięki temu możliwe jest efektywne leczenie m.in. przyczyn zwyrodnieniowych chorób stawów, urazów sportowych i powypadkowych, a także schorzeń kości i stawów (takich jak artroza czy osteoporoza). Ich celem jest utrzymanie zdrowia i jakości życia w zaawansowanym wieku.

Terapia za pomocą rezonansu jądrowego MBST® jest z sukcesem stosowana od 1998 r. przez lekarzy i terapeutów. Ponad 250 000 poddanych leczeniu pacjentów potwierdza skuteczność systemu terapeutycznego MBST®.

Uwaga: MBST to zaawansowany system terapii, który wykorzystuje technologię rezonansu magnetycznego do pobudzania procesów regeneracyjnych i łagodzenia bólu.

MBST® to wyrób MedTec Medizintechnik GmbH. Dystrybutorem generalnym systemu na Polskę jest firma MedTec Pol Sp. z o.o. Certyfikat i atesty MedTec są uznawane na całym świecie – oznaczają bezpieczeństwo i zaufanie do terapii MBST®. Gwarancją tego jest regularny proces weryfikacji prowadzony przez zatwierdzone przez państwo ośrodki badawcze, takie jak np. TÜV-SÜD. Technika rezonansu magnetycznego MBST® objęta została około 150 patentami na całym świecie i jest obecnie stosowana z powodzeniem w ponad 39 krajach.

Źródła:

Dodaj pierwszy komentarz

Terapeutyczny Rezonans Magnetyczny MBST®

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…