HIFU - nowoczesna metoda leczenia raka gruczołu krokowego

Prostata, zwana także sterczem, jest pojedynczym, występującym organem gruczołowo-mięśniowym, odpowiadającym za produkcję białawej wydzieliny w której zawieszone są plemniki, będącej jednym z głównych składników ejakulatu.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Rak prostaty to nieprawidłowy i niekontrolowany rozrost komórek prostaty, prowadzący do tworzenia się guzowatej masy tkankowej. Czynnikami wpływającymi na zachorowalność są m.in. wiek i procesy starzenia (większość chorych to pacjenci po 60 roku życia), predyspozycje genetyczne (przypadki raka prostaty w rodzinie) oraz styl życia (nadwaga, palenie, uboga dieta, brak aktywności fizycznej). Jest to nowotwór rozwijający się powoli, relatywnie późno dając przerzuty do innych narządów. W początkowym stadium często może być mylony z łagodnym (niezłośliwym) przerostem stercza.

Tradycyjne metody leczenia raka prostaty dzielą się zasadniczo na trzy grupy:

  • chirurgiczne – np. radykalna prostatektomia, czyli operacyjne usunięcie stercza. Jest poważnym zabiegiem wymagającym długiej rehabilitacji, a jego skutkiem ubocznym mogą być zaburzenia erekcji i problemy z utrzymaniem moczu
  • radioterapia – wykorzystuje promieniowanie jonizujące do niszczenia komórek nowotworowych, może powodować problemy z przewodem pokarmowym (np. biegunki) i oddawaniem moczu.
  • terapia hormonalna – tzw. kastracja farmakologiczna, podawanie leków hamujących wytwarzanie androgenów stymulujących wzrost komórek nowotworowych. Jej odmianą jest kastracja chirurgiczna, czyli usunięcie obu jąder, zapewniająca wyeliminowania testosteronu z ustroju.

Metoda HIFU – małoinwazyjna terapia ultradźwiękowa

Nowatorskim i jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie sposobów leczenia raka stercza jest metoda HIFU (ang. high intensity focused ultrasound - skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu) wykorzystująca urządzenia Ablatherm i Focal One francuskiej firmy EDAP TMS lub Sonablate amerykańskiego producenta Focus Surgery Inc.

  Metoda zastosowana już u ponad 30 tysięcy pacjentów na całym świecie (dane za hifupl) polega na użyciu ultradźwięków (takich samych jak w aparatach ultrasonograficznych USG) do niszczenia tkanek nowotworowych w gruczole krokowym. Fala ultradźwiękowa przechodzi przez żywe tkanki bez ich uszkodzenia, jednak jeśli wiązka ultradźwięków o odpowiedniej energii zostanie skoncentrowana, wówczas energia w obrębie jej ogniska (focal volume) może spowodować miejscowy wzrost temperatury do 80-90°C w ciągu 2-3 sekund, niszczący komórki nowotworowe. Osiąga się to poprzez wprowadzenie sondy urządzenia do odbytnicy pacjenta w znieczuleniu ogólnym lub dolędźwiowym. Sonda ta jest stosowana w celu zobrazowania guza gruczołu krokowego oraz do generowania wysokiej intensywności zogniskowanych impulsów ultradźwiękowych, które mają za zadanie go zniszczyć. W tkance poddanej działaniu impulsu powstają dwa efekty fizyczne: termiczny i mechaniczny. Tkanka absorbuje falę ultradźwiękową i nagrzewa się, czego skutkiem jest jej koagulacja. Drugie zjawisko polega na wytwarzaniu pęcherzyków gazu wewnątrz komórki, narastaniu ciśnienia w jej wnętrzu i dalsze zniszczenie struktury nowotworowej.

Zabieg metodą HIFU umożliwia leczenie całej prostaty lub obszaru docelowego i trwa od 90 do 120 minut w warunkach ambulatoryjnych lub w ramach krótkiego pobytu w szpitalu. Chorzy po zabiegu mogą być wypisani do domu już następnego dnia, a przez 7-10 kolejnych dni zalecane jest noszenie specjalnego cewnika.

Koszt leczenia metodą HIFU

Procedura nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia a orientacyjne koszty jej przeprowadzenia w prywatnej klinice wynoszą:

  • od 20 000 zł – Szpital Eskulap w Osielsku k/Bydgoszczy, urządzenie Focal One
  • 24 500 zł – HIFU Clinic w Grodzisku Mazowieckim, urządzenie Ablatherm

Źródła: hifu-pl



Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie nowotworu prostaty metodą HIFU

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…