Robot chirurgiczny - czy operacje mogą być wykonywane zdalnie?

Dzięki robotowi da Vinci, najnowocześniejszemu nabytkowi współczesnej medycyny, chirurdzy mogą dziś przeprowadzać operacje na odległość. Wynalazcami tej technologii są specjaliści z amerykańskiej firmy Intuitive Surgical.


Streszczenie artykułu (AI):
Streszczenie wygenerowane przez AI, może zawierać błędy
Czas czytania
1 min.

Jako pierwszy potencjał robota dostrzegł Pentagon, dzięki czemu możliwości zdalnego wykorzystania urządzenia cechującego się niespotykaną dotąd precyzją ruchów znalazły zastosowanie na sali operacyjnej.

Z Pentagonu na salę operacyjną

Pierwszą operacją na odległość (tzw. operacja Lindbergh) była cholecystektomia przeprowadzona 7 września 2001 roku. Lekarzem operującym był prof. Jacques Marescaux, który kierował zabiegiem z Nowego Jorku, natomiast pacjentka znajdowała się w Strasburgu. Zabieg zdalnego usunięcia pęcherzyka żółciowego trwał 54 minuty, w jego czasie wykorzystano dwa wideoterminale Sony PCS-6000 z podłączonymi robotami Zeus firmy Computer Motion.

Obecnie zabiegi przeprowadzane za pomocą robota medycznego da Vinci mogą być obserwowane przez lekarzy oddalonych od sali operacyjnej nawet o kilka tysięcy kilometrów. W ten sposób możliwe jest zdalne udzielanie wskazówek zespołowi obsługującemu robota, co pozwala na wykorzystywanie wiedzy i doświadczenia najlepszych specjalistów podczas zaawansowanych operacji bez konieczności przebywania ich przy stole operacyjnym.

Rosnąca popularność robota da Vinci

Według twórców robota operacji wykonywanych przy jego asyście przybywa z każdym rokiem. W 2009 roku metodą da Vinci na świecie wykonano ponad 200 tys. małoinwazyjnych zabiegów. W I kwartale 2010 roku odnotowano ok. 35% wzrost liczby operacji w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. W 2010 roku da Vinci zawitał do Polski – na zaproszenie firmy Medim zaprezentowano go na VII Międzynarodowym Sympozjum Polskiego Klubu Koloproktologii w Krakowie oraz na III Ogólnopolskim Sympozjum „Zaawansowane techniki operacyjne w ginekologii", zorganizowanym przez łódzki Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki".

Przy użyciu da Vinci w 2012 roku na całym świecie przeprowadzono ponad pół miliona zabiegów. W Polsce aktualnie operuje jeden robot tego typu – znajduje się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu.

 Źródło: Medical Online, Chirurgia Robotowa, Nowoczesna Klinika


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać zegarek albo kijki do nordic walking!

Dołącz do akcji Krokodyl!
Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…