Jak uniknąć przebarwienia ligatur w aparacie ortodontycznym?

Ligaturom aparatu ortodontycznego zdarza się ulegać przebarwieniom. Pacjenci mogą redukować ryzyko takiego zjawiska prostymi sposobami - wystarczy unikać niektórych pokarmów czy palenia papierosów, a także dokładnie myć zęby po posiłkach. Jakich produktów osoby z aparatem ortodontycznym powinny się wystrzegać?

Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Ligaturami, stanowiącymi jeden z elementów stałych aparatów ortodontycznych, nazywa się struktury utrzymujące łuk aparatu w jego zamkach. Pacjenci często określają je jako "gumki". Osoba w trakcie leczenia ortodontycznego ma wielokrotnie zmieniane ligatury, odbywa się to zwykle przy każdej wizycie kontrolnej. Pomiędzy wizytami u ortodonty na ligaturach mogą się jednak pojawiać nieestetyczne przebarwienia - czy można im jakoś przeciwdziałać? 

Aby zapobiec przebarwieniom ligatur, można przede wszystkim wystrzegać się pokarmów i napojów zawierających silne barwniki. Jako ich przykłady można podać:

  • czerwone owoce i warzywa (np. buraki, wiśnie),
  • kawę, herbatę, coca-colę,
  • czerwone wino,
  • zawierające duże ilości barwników słodycze (np. żelki),
  • niektóre przyprawy (np. curry, sos sojowy).

Najprościej jest rzeczywiście unikać wymienionych produktów, pacjent z aparatem ortodontycznym nie musi jednak całkowicie rezygnować z ich spożywania. Aby zredukować ryzyko przebarwień ligatur, coca-colę czy zieloną herbatę można po prostu pić przez słomkę (zmniejsza to narażenie gumek na działanie tych płynów). W przypadku innych barwiących produktów najistotniejsze jest z kolei to, aby po ich spożyciu dokładnie wyszczotkować zęby i elementy samego aparatu ortodontycznego.

Źródło: www.ebraces.org

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Aparat ortodontyczny stały metalowy (1 łuk)

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…