Czy założenie aparatu ortodontycznego boli?

Pacjenci, u których istnieje konieczność założenia aparatu ortodontycznego, mogą odwlekać procedurę nie tylko ze względu na związane z nią zmiany estetyczne. Część z nich może się lękać ewentualnych dolegliwości bólowych - czy takowe rzeczywiście występują podczas zakładania aparatu ortodontycznego?

Data publikacji
Czas czytania
0 min.

Sam proces założenia aparatu ortodontycznego nie jest bolesny. Jest to dość czasochłonne i wymaga od pacjenta cierpliwości, jednakże dolegliwości bólowe nie towarzyszą temu etapowi leczenia ortodontycznego. Nieprzyjemne doznania owszem, występują, jednakże już w trakcie korekcyjnego działania aparatu. 

Ból występuje u pacjentów zazwyczaj przez kilka dni i pojawia się po wizytach kontrolnych u ortodonty, podczas których zmieniane są ustawienia aparatu zębowego. Problem związany jest z oczekiwanym przesuwaniem zębów, nie występuje on jednak u wszystkich pacjentów. Podejmować próby jego łagodzenia można poprzez spożywanie chłodnych napojów. Dolegliwości mogą być nasilane przez spożywanie stałych pokarmów, dlatego też można unikać ich przez pierwsze dni po założeniu lub korekcie ustawień aparatu.

Pacjenci mogą walczyć z bólem również przy pomocy ogólnodostępnych leków przeciwbólowych, zawierających np. paracetamol czy ibuprofen. Jeżeli dolegliwości są znaczne i utrudniają pacjentowi funkcjonowanie, warto poinformować o tym ortodontę - będzie mógł on wtedy odpowiednio zmodyfikować proces zmieniania parametrów aparatu ortodontycznego.

Źródło: www.pamf.org; www.webmd.com

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Aparat ortodontyczny

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…