Stały metalowy aparat ortodontyczny

Stały aparat z zamkami metalowymi to najpopularniejsze i najbardziej przystępne cenowo urządzenie do terapii wad zgryzu i właściwego ustawiania zębów w łukach zębowych. Jego użycie pozwala skutecznie leczyć nawet skomplikowane przypadki u pacjentów w każdym wieku, a główną i praktycznie jedyną wadą urządzenia jest jego wygląd i widoczność przez osoby postronne.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Założenie aparatu nazębnego to najpopularniejszy obecnie sposób likwidacji wad zgryzu i prostowania krzywych zębów. Wśród szerokiego wachlarza oferowanych urządzeń tego rodzaju, do najczęściej stosowanych wciąż zaliczają się stałe aparaty metalowe

Mimo, że dla części osób problematyczny jest wygląd aparatu metalowego i konieczność prezentowania "stalowego uśmiechu" przez nawet dwa lata – to jednak aparaty stałe metalowe zyskują uznanie pacjentów umiarkowaną ceną i efektywnością działania, nie ustępującą bardziej zaawansowanym technologicznie, ale jednocześnie znacznie droższym modelom.

Czym jest stały aparat ortodontyczny?

Stały aparat ortodontyczny to (wraz ze zdejmowalnym aparatem ruchomym – stosowanym najczęściej u dzieci pomiędzy 4 a 12 rokiem życia) jeden z dwóch podstawowych typów aparatów nazębnych – jest on noszony przez pacjenta przez cały okres leczenia ortodontycznego. Leczenie wad zgryzu za pomocą stałego aparatu ortodontycznego może (a nawet powinno) odbywać się w każdym wieku. Należy jednak uwzględnić fakt, że czas trwania terapii jest dłuższy w przypadku osób dorosłych. Ma to bezpośredni związek z faktem, iż kość osób dorosłych jest mocniej uwapniona i tym samym trudniejsza do uformowania.

Wybór rodzaju urządzenia zależy nie tylko od rodzaju wady i wieku pacjenta, ale często także od jego możliwości finansowych i "poczucia estetyki".

Stały aparat ortodontyczny – budowa i działanie

Standardowy aparat ortodontyczny typu stałego składa się z metalowych pierścieni, nakładanych na zęby trzonowe, oraz zamków, czyli metalowych elementów, mocowanych do szkliwa specjalnym klejem. Do zamków mocowany jest tzw. łuk aparatu, czyli metalowy drut wytwarzający siłę nacisku wyrównującą zęby, przesuwając je względem siebie lub obracając wokół własnej osi. Łuk ten utrzymywany jest w zamkach za pomocą ligatur (elastycznych, wymienianych co miesiąc "gumek"). Okres leczenia (noszenia aparatu) waha się najczęściej w przedziale od 18 do 30 miesięcy.

Stały metalowy aparat ortodontyczny zalecany jest dla młodzieży i dorosłych do zębów stałych. Pozwala na korygowanie wad znacznie poważniejszych niż aparat ruchomy. Do ujemnych psychicznych skutków jego noszenia można zaliczyć w niektórych przypadkach początkową niechęć oraz lęk przed brakiem akceptacji otoczenia. Aparat może również powodować przejściowy dyskomfort, objawiający się wrażeniem uścisku na zębach oraz uczuciem bólu zębów. Pamiętać należy także, że noszenie aparatu wiąże się z podwyższonym ryzykiem rozwoju próchnicy, zatem konieczne jest zwracanie szczególnej uwagi na higienę jamy ustnej, w tym używanie specjalnej szczoteczki do zębów, wyciorków i nici dentystycznych do usuwania resztek pokarmu osadzających się wokół zamków urządzenia. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego, w celu utrwalenia osiągniętego efektu, konieczne jest założenie tzw. aparatu retencyjnego. Jest to rodzaj aparatu ruchomego, który nie utrudnia ani jedzenia, ani higieny jamy ustnej.

Całkowita orientacyjna cena terapii ortodontycznej stałym aparatem z zamkami metalowymi, stalowymi lub tytanowymi (antyalergicznymi) wynosi w przypadku jednego łuku zębowego około 3 000 zł (w tym koszt aparatu od 1 500 zł plus przygotowanie planu leczenia, diagnostyka i wizyty kontrolne).Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Aparat ortodontyczny stały metalowy (1 łuk)

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…