Rodzaje aparatów ortodontycznych - porównanie

Aparaty ortodontyczne to urządzenia o stosunkowo prostej budowie, których zadaniem jest poprawne ustawienie linii zębów oraz skuteczne wyleczenie wad zgryzu. W zależności od wieku osoby leczonej, a także od typu posiadanej przez nią wady i stanu zdrowia uzębienia, w gabinecie ortodontycznym zostaną nam dopasowane właściwe modele tego narzędzia. Istnieją bowiem różne rodzaje aparatów ortodontycznych, między innymi modele stałe, typu Clear Aligner czy ruchome.

Data publikacji
Czas czytania
5 min.

Według międzynarodowych statystyk nawet do 60 procent osób dorosłych cierpi na rozmaite wady zgryzu. W 70 procentach są to tzw. tyłozgryzy, polegające na zaburzeniu czynności wysuwania żuchwy. W następnej kolejności, jeśli chodzi o częstość występowania, pojawiają się przodozgryzy (gdy łuk zębowy dolny jest przesunięty w tył w odniesieniu do górnego łuku), wady krzyżowe (czyli poprzeczne, wyróżniające się asymetrią w zwieraniu zębowych łuków), zgryzy otwarte (na jednym z odcinków zęby nie schodzą się) oraz wady złożone. Większość z nich jest prosta w rozpoznaniu. Sam leczony jest niejednokrotnie w stanie je zauważyć, przeglądając się w lustrze. Dodatkowo naszą uwagę powinny zwrócić bóle głowy i karku, trzaski w stawach żuchwowo-skroniowych, kłopoty z mową czy problemy z poprawnym ułożeniem języka. Wszystkie powinny nas skierować do gabinetu ortodonty, który wykona badania mogące zakończyć się kwalifikacją do założenia aparatu ortodontycznego. Oprócz obejrzenia zgryzu przez lekarza pacjent zostaje zazwyczaj skierowany na zdjęcia RTG oraz pomiary cefalometryczne.

Warto pamiętać, że leczenie ortodontyczne można przeprowadzać już nawet u trzy-czterolatków, a w ciężkich przypadkach także u noworodków (wskazaniem jest tu zwłaszcza niedorozwinięta żuchwa). Najczęściej jednak aparaty ortodontyczne i inne elementy leczenia zaburzeń zgryzu wprowadza się do życia nie wcześniej niż sześcio-siedmiolatka. Nie ma natomiast górnej granicy, jeśli chodzi o korygowanie zgryzu. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie ortodontyczne to leczenie długotrwałe, zazwyczaj kilkuletnie.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje aparatów ortodontycznych?

Po pierwsze - ruchome aparaty ortodontyczne

Są to modele, które nosi się od kilku do kilkunastu godzin na dobę (zwłaszcza w nocy) i które pacjent może zdejmować samodzielnie. Z ich pomocą zniwelujemy mniejsze wady zgryzu, aparaty te zalecane są także dla dzieci posiadających jeszcze zęby mleczne (czyli średnio dla od pięcio- do jedenastolatków). Aparaty ortodontyczne ruchome najczęściej zbudowane są z płytek akrylowych oraz pętli drucianych, które połączone są sprężynami i śrubami. Konstrukcja tych urządzeń jest zawsze indywidualnie dopasowywana do pacjenta i poprzedzona pobraniem wycisku zębowego.

Po drugie - aparaty ortodontyczne typu Clear Aligner

To najnowszy z rodzajów aparatów ortodontycznych. Leczenie wad zgryzu opiera się w nich na dopasowywanych do pacjenta przezroczystych nakładkach wyposażonych w sekwencje szyn (twardych, średnich oraz miękkich), które zmienia się średnio co trzydzieści dni. Są to urządzenia zdejmowane, a dodatkowo (dzięki swojej przezroczystości) mało widoczne. Zdejmuje się je przede wszystkim do posiłków i mycia zębów, ale można je także zdemontować, gdy mamy ważną rozmowę czy uroczystość. Co więcej, aparaty ortodontyczne Clear Aligner nie są wyposażane w żadne elementy mogące ranić jamę ustną, a główna konstrukcja wykonana jest z hypoalergicznego bioplastu. Co miesiąc modyfikuje się proces leczenia, zakładając nowy, bardziej dopasowany do aktualnych potrzeb model.

Po trzecie - stałe aparaty ortodontyczne

Ten typ urządzeń ortodontycznych wykorzystywany jest wyłącznie u tych pacjentów, którzy posiadają już wszystkie zęby stałe. Nie można ich zdejmować, gdyż przez cały proces leczniczy są naklejone na zęby za pomocą specjalnego kleju. Jeśli chodzi o budowę, aparaty stałe złożone są z zamków, pierścieni przytwierdzanych do szkliwa zębowego oraz drutu. Ich działanie polega na wywoływaniu odpowiedniego poziomu nacisku na zęby, a przez to prostowanie ich. By uzyskać zamierzony efekt, nosi się je od roku do nawet dwóch lat (zależnie od typu i zaawansowania wady zgryzu). Istnieje kilka typów omawianych przyrządów leczniczych. Wyróżniamy wśród nich między innymi:

  • aparaty ortodontyczne stałe metalowe - najpopularniejsze i zarazem najtańsze. Pacjent może wybrać ich wersje posiadające zamki tradycyjne bądź te mniej widoczne (mini);
  • aparaty ortodontyczne stałe tytanowe - są droższe, ale za to idealne dla pacjentów, którzy są uczuleni na nikiel występujący w modelach metalowych;
  • aparaty ortodontyczne stałe estetyczne - są najmniej widoczne, przez co wybierane przez osoby, które nie chcą, by ich aparat na co dzień rzucał się w oczy. W tym wypadku kolor zamków dobierany jest do koloru szkliwa pacjenta. W zależności od wskazań lekarza i preferencji pacjenta wybrać można wersje kryształowe, szafirowe, porcelanowe lub ceramiczne. W przypadku aparatów estetycznych podczas całego procesu leczenia z diety najlepiej wykluczyć herbatę (wszystkie rodzaje), czerwone wino, papierosy, kawę, jagody, szpinak, ciemne soki i napoje czy buraki. Słowem - wskazane jest przejście na tak zwaną białą dietę.
  • aparaty ortodontyczne stałe językowe (lingwalne) - montuje się je na wewnętrznej stronie łuku zębowego, dzięki czemu otoczenie ich nie widzi. Leczenie z ich pomocą trwa tyle samo co w przypadku aparatów wymienionych wyżej, jest jednak sporo droższe. Ten typ urządzeń nie jest zalecany dla pacjentów mających choroby przyzębia czy niskie zęby, trzeba też śledzić czy nie powoduje on problemów z mówieniem czy seplenienia (wtedy trzeba będzie go zdjąć).
  • aparaty ortodontyczne stałe samoligaturujące - największą zaletą tych modeli jest to, że przy prostowaniu uzębienia używana jest mniejsza siła niż w aparatach tradycyjnych. Osoby leczone odczuwają więc mniejszy dyskomfort, a dodatkowo specjalna konstrukcja skraca terapię i zapewnia rzadszą konieczność wizyt w gabinecie ortodontycznym. Przekłada się to jednak na wyższą cenę tego rozwiązania.

Koszt założenia aparatu ortodontycznego - porównanie

Jak padło wyżej, poszczególne rodzaje aparatów ortodontycznych różnią się od siebie zarówno budową i zastosowaniami, jak i ceną. Ta ostatnia zależy także od miasta, w którym dokonujemy leczenia ortodontycznego. Ceny w wybranych specjalistycznych gabinetach ortodontycznych podajemy poniżej.

  • Klinika Dentistica z Warszawy: aparat ortodontyczny stały metalowy 1 łuk - 1 500 zł, aparat Clear Aligner - 1 000 zł, konsultacja ortodontyczna - 100 zł
  • Klinika Stomatologiczna DENmed z Bydgoszczy: aparat ortodontyczny stały metalowy 1 łuk - 1 700 zł, aparat Clear Aligner - 1 000 zł, konsultacja ortodontyczna - 100 zł
  • Klinika DentiCo Stomatologia z Gdańska: aparat ortodontyczny stały metalowy 1 łuk - 1 950 zł, aparat Clear Aligner - 720 zł, konsultacja ortodontyczna - od 100 zł do 150 zł
  • Klinika Stomatologia Stencel z Chorzowa: aparat ortodontyczny stały metalowy 1 łuk - 1 700 zł, aparat Clear Aligner - 700 zł, konsultacja ortodontyczna - od 50 zł do 100 zł

Jak dbać o zęby gdy nosimy aparaty ortodontyczne?

Kiedy nosimy stały aparat ortodontyczny, wtedy trzeba szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Drobinki pożywienia mogą bowiem się osadzać na elementach konstrukcyjnych urządzenia, a dodatkowo przez aparat trudniej jest dotrzeć do niektórych powierzchni zębowych. Podczas leczenia ortodontycznego warto więc wyposażyć się w takie przybory higieniczne jak wyciorki o różnej średnicy, ortodontyczne szczoteczki z rowkiem, płyn do płukania jamy ustnej czy nitki dentystyczne z utwardzonymi końcówkami. Bezwzględnie po każdym posiłku (nawet tym małym) dokładnie myć uzębienie.

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Aparat ortodontyczny

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…