Powiększanie biustu własnym tłuszczem z komórkami macierzystymi

Powiększanie piersi to nie tylko implanty - w gabinetach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej stosowane są różne metody korekty kształtu i rozmiaru biustu, które różnią się stopniem inwazyjności, zastosowanym materiałem oraz możliwymi do osiągnięcia efektami. Jedna z technik powiększania piersi polega na wykorzystaniu własnego tłuszczu pacjentki, wzbogaconego o komórki macierzyste. Na czym polega ta procedura?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Lipofilling biustu, czyli powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową, to zabieg, w którym, po odessaniu tkanki tłuszczowej z miejsc problematycznych (np. ud, bioder czy brzucha), przeszczepia się ją do piersi. Z początku technika ta, chętnie wykorzystywana w korekcji twarzy, stosowana była głównie do rekonstrukcji biustu po operacyjnym leczeniu raka piersi. Z czasem jednak lipofilling zaczęto również wykorzystywać przy zabiegach przeprowadzanych ze względów estetycznych. W 2008 r. japoński chirurg, dr Yoshimura, rozwinął ten zabieg, stosując metodę CAL (Cell Assisted Lipotransfer), w której wzbogacił tłuszcz o komórki macierzyste ADSC (Adipose Derived Stem Cells).

Jak przebiega powiększanie biustu komórkami macierzystymi?

Pierwszym etapem powiększenia biustu z wykorzystaniem własnego tłuszczu jest liposukcja. Tłuszcz odsysany jest z miejsc, w których pacjentka ma go za dużo (np. brzuch, biodra). Zabieg ten jest przeprowadzany przy znieczuleniu ogólnym. W tkankę tłuszczową wstrzykuje się preparat, który ją zmiękcza i obkurcza naczynia krwionośne. Po pobraniu tkanki, jest ona odwirowywana, przez co zostają odseparowane komórki tłuszczowe i macierzyste. Po tej czynności może zostać przeprowadzony zabieg przeszczepu tłuszczu z komórkami macierzystymi do piersi. Za pomocą welflonów cienkie pasma tłuszczu są wstrzykiwane pod gruczoł piersiowy i pomiędzy skórę a gruczoł.

Na jakie efekty można liczyć?

Tradycyjny lipofilling umożliwia jednorazowo zwiększenie piersi o jeden rozmiar. Efekty są widoczne od razu po zabiegu. Dodatkowym, widocznym rezultatem jest także poprawa wyglądu skóry, co sprawia, ze biust staje się bardziej jędrny. 25% wszczepionego tłuszczu wchłania się, w związku z tym zalecane jest powtórzenie zabiegu po około 6 miesiącach. Mówi się, że wzbogacenie wszczepianego tłuszczu o komórki macierzyste sprawia, że efekt jest trwalszy, a dodatkowo można jednorazowo wprowadzić większą dawkę tłuszczu (wraz z komórkami macierzystymi jest lepiej tolerowany przez organizm kobiety), a co za tym idzie - zwiększyć bardziej rozmiar biustu. Warto jednak wiedzieć, że nie zostało to jeszcze stuprocentowo potwierdzone w badaniach klinicznych.

Zalety procedury

Powiększanie biustu za pomocą lipofillingu z komórkami macierzystymi staje się coraz popularniejsze. W porównaniu do innych zabiegów estetycznych, metoda ta zapewnia niskie ryzyko powikłań oraz brak wystąpienia reakcji alergicznych. Jest przy tym idealnym sposobem na jednoczesne usunięcie zbędnego tłuszczu i wypełnienie niedoborów tkanek, zapewniając przy tym naturalny efekt końcowy.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową wraz z komórkami macierzystymi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…