Nowa metoda wspomaganego rozrodu w Katowicach

Ze względu na coraz częstsze występowanie, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała niepłodność na listę chorób cywilizacyjnych. Obecnie szacuje się, iż w Polsce co 5-6 para w wieku rozrodczym może mieć trudności z poczęciem. Stąd coraz większe zainteresowanie metodami wspomaganego rozrodu. Od końca czerwca w Polsce dostępna jest innowacyjna metoda – AneVivo.

Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Klinika Gynocentrum w Katowicach, jako pierwszy i jedyny ośrodek w Polsce, umożliwia leczenie bezpłodności z wykorzystaniem innowacyjnej metody wspomagania rozrodu AneVivo. Co więcej, Fundacja Gynocentrum, działająca przy klinice, uruchamia właśnie specjalny program, umożliwiający 20 parom, dotkniętym problemem niepłodności, bezpłatne skorzystanie z zapłodnienia metodą AneVivo. 

Od początku lipca w Katowicach trwają kwalifikacje par do programu, których warunkiem jest  zdiagnozowana i udokumentowana niepłodność oraz spełnienie kryteriów medycznych, określonych w wytycznych twórców metody AneVivo. Będzie to pierwsza grupa pacjentów w Polsce, poddana tej procedurze.

Na czym polega metoda AneVivo?

Metoda AneVivo ze wszystkich dostępnych metod wspomagania rozrodu jest najbardziej zbliżona do naturalnych warunków, w których dochodzi do zapłodnienia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej, silikonowej kapsułki, wypełnionej pobranymi od pary komórkami jajowymi i plemnikami, którą następnie umieszcza się w macicy pacjentki, gdzie w naturalny sposób dochodzi do zapłodnienia. Kapsułka posiada setki mikroskopijnych otworów, umożliwiających swobodny przepływ substancji odżywczych z endometrium do kapsułki, dzięki czemu embrion rozwija się w bardziej naturalnych warunkach niż ma to miejsce w metodzie in vitro,  gdzie stosowane są syntetyczne odżywki laboratoryjne. Po 24 godzinach kapsułka jest wyjmowana. Następnie w laboratorium wybiera się najzdrowszy z embrionów, który w ciągu kilku dni jest reimplantowany do błony śluzowej macicy.

Metoda AneVivo skraca do minimum czas przebywania zarodka poza organizmem matki, a dzięki zapłodnieniu odbywającym się w organizmie matki, błona śluzowa macicy może lepiej przygotować się na późniejszą implantację zarodka. Dzięki metodzie AneVivo do chwili obecnej przyszło na świat 33 dzieci, a kolejne są w drodze. Badania wykazały, iż jest ona równie skuteczna jak klasyczna metoda in vitro.

Źródła: www.rynekzdrowia.pl; www.gynocentrum.pl


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie niepłodności metodami in vitro

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…