Ultracienkie licówki porcelanowe - co to takiego?

Wykonane ze stomatologicznej porcelany, ultracienkie licówki zębowe o grubości ok. 0,2 mm są wartym rozważenia sposobem korekty kształtu i barwy zębów na długie lata. W przeciwieństwie do licówek starszej generacji, ich naklejenie nie wymaga wcześniejszego szlifowania powierzchni zęba, minimalizując tym samym inwazyjność zabiegu i zapewniając jego pełną odwracalność.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Co to są licówki?

Mianem licówki stomatolodzy określają cienką ceramiczną płytkę o odpowiednim kształcie i grubości ok. 0,4-0,8 mm, wykonaną najczęściej ze specjalnej porcelany i naklejaną na zewnętrzną stronę zęba. Pełni ona funkcję przede wszystkim estetyczną - pozwalając na korektę kształtu i barwy zębów, a tym samym uzyskanie "hollywoodzkiego uśmiechu". Najczęstsze wskazania do stosowania licówek obejmują m.in. trudne do usunięcia przebarwienia na zębach (np. po antybiotykoterapii lub źle przeprowadzonym wybielaniu) czy likwidację nieestetycznych szpar między przednimi zębami, najczęściej na odcinku od "trójki" do "trójki". Licówki stomatologiczne mają też zastosowanie w zmianie koloru zębów, ich rozjaśnienieniu oraz poprawie estetyki uśmiechu

Tradycyjna licówka porcelanowa nie jest rozwiązaniem odpowiednim dla każdego, ponieważ jej naklejenie wymaga dosyć znacznego zeszlifowania powierzchni zęba, czyli nieodwracalnego naruszenia jego struktury. Ząb nie może być bardzo zniszczony - wtedy wymaga odbudowy koroną protetyczną. Licówek nie stosuje się także u pacjentów mocno zgrzytających zębami (tzw. bruksizm), ponieważ groziłoby to szybkim jej zniszczeniem.

Co to są ultracienkie licówki?

Nowoczesnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy nie mogą lub nie chcą mieć szlifowanych zębów są tzw. ultracienkie licówki porcelanowe, zwane także addycyjnymi lub potocznie "chipsami". Ich grubość wynosi ok. 0,2 mm, czyli mniej więcej 1/3-1/2 grubości standardowej licówki porcelanowej, przy zachowaniu zbliżonej wytrzymałości mechanicznej oraz walorów estetycznych. Takie gabaryty i zmniejszona masa pozwalają na ich przyklejenie bezpośrednio do powierzchni zęba, bez nawet minimalnej preparacji jego tkanek. Dzięki takiemu rozwiązaniu zęby pod licówkami nie są uszkadzane i w razie potrzeby bez większych problemów można je przywrócić do pierwotnego stanu.

Ważne: Ultracienkie licówki porcelanowe, znane również jako addycyjne lub "chipsy", to nowoczesne rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie chcą mieć szlifowanych zębów. Ich grubość wynosi zaledwie 0,2 mm, co pozwala na ich przyklejenie bezpośrednio do powierzchni zęba bez konieczności preparacji tkanek.

Proces aplikacji ultracienkich licówek

Standardowy proces "montażu" ultracienkich licówek obejmuje trzy etapy i przedstawia się następująco:

 • pierwsza wizyta - stomatolog przeprowadza wywiad z pacjentem, poznając jego oczekiwania odnośnie kształtu i koloru zębów oraz sprawdza stan uzębienia i przedstawia możliwe rozwiązania. Po zakwalifikowaniu pacjenta do przeprowadzenia zabiegu pobierany jest wycisk w celu zaprojektowania przyszłego kształtu zębów oraz wykonania próbnych licówek przez protetyka.
 • druga wizyta – dokonywana jest "przymiarka" próbnych licówek porcelanowych na zębach pacjenta. Po zaakceptowaniu wyglądu i kształtu są one odsyłane z powrotem do pracowni w celu wykonania ostatecznych licówek porcelanowych.
 • trzecia wizyta - lekarz stomatolog sprawdza dopasowanie licówek porcelanowych w ustach pacjenta i cementuje je na stałe.

Zalety ultracienkich licówek porcelanowych

Przy prawidłowo wykonanym zabiegu oraz przestrzeganiu zaleceń lekarskich, addycyjne licówki porcelanowe bez problemu wytrzymują użytkowanie nawet przez kilkanaście lat. Najlepsze efekty uzyskuje się naklejając je na zęby o prawidłowym zgryzie (czasami niezbędne jest wcześniejsze przeprowadzenie leczenia ortodontycznego). Część stomatologów zaleca także wcześniejsze wybielenie zębów. Znikoma inwazyjność oraz oszczędzenie naturalnego szkliwa zmniejszają ryzyko nadwrażliwości zębów po zabiegu.

Pamiętaj: Addycyjne licówki porcelanowe, przy prawidłowym wykonaniu zabiegu i przestrzeganiu zaleceń lekarskich, mogą wytrzymać nawet kilkanaście lat.

Ultracienkie licówki porcelanowe oferują wiele korzyści w porównaniu do tradycyjnych metod poprawy estetyki zębów. Oto najważniejsze zalety tych licówek:

 • naturalny wygląd
 • minimalna ingerencja w naturalne zęby
 • odporność na przebarwienia
 • szybkość i wygoda zabiegu
 • trwałość i wytrzymałość
 • korekcja różnych problemów estetycznych

Przeciwwskazania

Do ograniczeń ultracienkich licówek można zaliczyć mniejszy zakres możliwej korekty kształtu zęba niż w przypadku licówek tradycyjnych. Tak samo jak w przypadku innych rozwiązań protetycznych, licówek tych nie stosuje się u pacjentów z niewystarczajacą higieną jamy ustnej, niewyleczonymi chorobami przyzębia oraz znacznymi wadami zgryzu.

Dla kogo są przeznaczone ultracienkie licówki porcelanowe?

Ultracienkie licówki porcelanowe są nowoczesnym rozwiązaniem w stomatologii estetycznej, które mogą być odpowiednie dla różnych grup pacjentów. Oto, kto może skorzystać z tego rodzaju licówek:

 • Osoby poszukujące poprawy estetyki zębów
  - pacjenci z przebarwionymi zębami, które nie reagują na wybielanie, mogą skorzystać z licówek, aby uzyskać jaśniejszy, jednolity kolor zębów. Licówki mogą skorygować nierówności zębów, zapewniając harmonijny i estetyczny uśmiech.
 • Osoby z drobnymi wadami zgryzu - ultracienkie licówki porcelanowe mogą skutecznie zamaskować niewielkie odstępy między zębami oraz skorygować drobne stłoczenia, bez potrzeby stosowania aparatów ortodontycznych.
 • Pacjenci z uszkodzonymi zębami - osoby z niewielkimi pęknięciami, odpryskami lub innymi uszkodzeniami zębów mogą skorzystać z licówek, aby przywrócić estetykę i funkcjonalność zębów.
 • Osoby, które chcą poprawić kształt zębów- licówki porcelanowe mogą poprawić kształt zębów, nadając im bardziej symetryczny i atrakcyjny wygląd.
 • Pacjenci wymagający minimalnej ingerencji - osoby, które obawiają się inwazyjnych zabiegów stomatologicznych, mogą wybrać ultracienkie licówki porcelanowe, ponieważ wymagają one minimalnej preparacji naturalnych zębów.
 • Osoby chcące długotrwałych rezultatów - pacjenci poszukujący długotrwałego rozwiązania dla poprawy wyglądu swoich zębów mogą skorzystać z licówek porcelanowych, które są trwałe i odporne na przebarwienia.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Licówka porcelanowa ultracienka (bez szlifowania)

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…