Licówki porcelanowe

Założenie licówek porcelanowych to szybki i coraz popularniejszy sposób na uzyskanie "hollywoodzkiego usmiechu". Z ich pomocą można zmienić kolor i poprawić kształt oraz długość i szerokość zęba, a także odbudować brakujące fragmenty. Czym są licówki i ile kosztuje ich założenie?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Licówki porcelanowe to cienkie płytki (płatki) grubości ok. 0,5 mm stosowane w stomatologii estetycznej. Wykorzystywane są głównie w celu poprawy wyglądu i korekty kształtu zębów przednich, widocznych w trakcie mówienia lub usmiechania się. Założenie licówek zwykle obejmuje zęby od jedynek do trójek lub czwórek, chociaż istnieje możliwość zastosowania ich na wszystkie zęby.

Istnieje wiele odmian licówek, produkowanych z różnych materiałów, ale do najpopularniejszych zalicza się licówki porcelanowe, wytwarzane z masy porcelanowej, zawierającej również dodatek akrylu i innych substancji. Charakteryzują się one dużą trwałością mechaniczną, elastycznością a także odpornością na osadzanie kamienia nazębnego i tym samym są znacznie mniej podatne na przebarwienia w porównaniu do naturalnych zębów. Właściwości porcelany sprawiają, że zęby zachowują odpowiedni błysk i kolor oraz wyglądają bardzo naturalnie.

Licówki stosowane są przede wszystkim ze względów estetycznych a wskazaniami do ich założenia mogą być m.in.:

  • przebarwienia zęba - spowodowane martwicą, fluorozą lub stosowaniem antybiotyków z grupy tetracyklin
  • korekcja kształtu zęba – wydłużenie, poszerzenie, zamknięcie diastemy (przerwy między zębami)
  • likwidacja ubytków zęba – w przypadku np. ukruszonego siekacza mogą być lepszym rozwiązaniem niż wypełnienia kompozytowe, które w tym miejscu podatne są na wypadanie z powodu oddziaływania dużych sił

Zabieg założenia licówek porcelanowych

Poprawa estetyki uzębienia z wykorzystaniem licówek - zdjęcia przed i po zabiegu

Założenie licówek porcelanowych przebiega etapowo i poprzedzone jest przygotowaniem zębów poprzez ich odpowiednie oszlifowanie przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Z oszlifowanych w czasie pierwszej wizyty zębów pobiera się wyciski wiernie odwzorowujące dany obszar zęba na podstawie których pracownia protetyczna wykonuje licówki dopasowane do konkretnego pacjenta. W międzyczasie zęby zapezpieczane są licówkami tymczasowymi. Założenie właściwych licówek ma miejsce podczas drugiej wizyty, zwykle po ok. 7 dniach. Stomatolog dopasowuje je do zębów a następnie przytwierdza na stałe specjalnym klejem (cementem stomatologicznym). Przypomina to trochę przyklejanie sztucznych paznokci u kosmetyczki. Prawidłowo założone licówki porcelanowe są nieodróżnialne od naturalnych zębów a po przeprowadzonym zabiegu nie zostają żadne ślady. Ich trwałość wynosi zwykle ok. 10-15 lat, ale co pół roku wskazane jest przeprowadzanie wizyt kontrolnych.

Zaletami zabiegu z wykorzystaniem licówek porcelanowych są:

  • większa trwałość w porównaniu z licówkami kompozytowymi
  • niezmieniony wygląd i kolor przez cały okres noszenia licówek, nie ulegają one przebarwieniom i nie zmieniają kształtu
  • porcelana jest dobrze tolerowana przez organizm, nie powoduje stanów zapalnych ani alergicznych
  • w przeciwieństwie do koron pozwalają zachować większość zęba

Ważną zasadą, obowiązującą we wszystkich typach leczenia ortodontycznego, w tym również przy zakładaniu licówek jest wcześniejsze wyleczenie ubytków próchniczych, pozbycie się kamienia nazębnego i osadów. Ponieważ licówki są bardzo cienkie i częściowo przeźroczyste, dla lepszego efektu kosmetycznego warto rozważyć także wcześniejsze wybielenie zębów, zwłaszcza jeśli są one mocno przebarwione.

Licówki mogą być założone u pacjentów w praktycznie każdym wieku, jednak przeciwwskazaniami do ich zastosowania są: nieprawidłowy zgryz - mogący powodować uszkodzenie lub odpadnięcie licówek, bruksizm (patologiczne zgrzytanie zębami na tle nerwowym), niedostateczna higiena jamy ustnej, zbyt krótkie zęby z niewystarczająco dużą powierzchnią do przyklejenia licówki, a także braki zębów bocznych, które mogą przeciążyć przedni odcinek łuku zębowego z nałożonymi licówkami. W przypadku bardzo zniszczonego zęba lub z dużą ilością wypełnień lepszą alternatywą może być założenie korony protetycznej.

Licówki porcelanowe - cena zabiegu

Ceny licówek w gabinetach stomatologicznych są zróżnicowane, zależnie od elementów wchodzących w skład zabiegu oraz stanu wyjściowego zębów. Jedne z najtańszych licówek porcelanowych w cenie 800 lub 850 zł za 1 ząb oferuje łódzka klinika Implamed oraz poznański gabinet Cermed. Warszawska klinika Adentis zakłada licówki porcelanowe w cenie 1800-2000 zł za jeden ząb, natomiast w Dentim Clinic w Katowicach wykonanie jednej licówki kosztuje 2200 zł.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Licówki zębowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…