Licówki porcelanowe

Założenie licówek porcelanowych to szybki i coraz popularniejszy sposób na uzyskanie "hollywoodzkiego usmiechu". Z ich pomocą można zmienić kolor i poprawić kształt oraz długość i szerokość zęba, a także odbudować brakujące fragmenty. Czym są licówki i ile kosztuje ich założenie?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Licówki porcelanowe to cienkie płytki (płatki) grubości ok. 0,5 mm stosowane w stomatologii estetycznej. Wykorzystywane są głównie w celu poprawy wyglądu i korekty kształtu zębów przednich, widocznych w trakcie mówienia lub usmiechania się. Założenie licówek zwykle obejmuje zęby od jedynek do trójek lub czwórek, chociaż istnieje możliwość zastosowania ich na wszystkie zęby.

Istnieje wiele odmian licówek, produkowanych z różnych materiałów, ale do najpopularniejszych zalicza się licówki porcelanowe, wytwarzane z masy porcelanowej, zawierającej również dodatek akrylu i innych substancji. Charakteryzują się one dużą trwałością mechaniczną, elastycznością a także odpornością na osadzanie kamienia nazębnego i tym samym są znacznie mniej podatne na przebarwienia w porównaniu do naturalnych zębów. Właściwości porcelany sprawiają, że zęby zachowują odpowiedni błysk i kolor oraz wyglądają bardzo naturalnie.

Licówki stosowane są przede wszystkim ze względów estetycznych a wskazaniami do ich założenia mogą być m.in.:

  • przebarwienia zęba - spowodowane martwicą, fluorozą lub stosowaniem antybiotyków z grupy tetracyklin
  • korekcja kształtu zęba – wydłużenie, poszerzenie, zamknięcie diastemy (przerwy między zębami)
  • likwidacja ubytków zęba – w przypadku np. ukruszonego siekacza mogą być lepszym rozwiązaniem niż wypełnienia kompozytowe, które w tym miejscu podatne są na wypadanie z powodu oddziaływania dużych sił

Zabieg założenia licówek porcelanowych

Poprawa estetyki uzębienia z wykorzystaniem licówek - zdjęcia przed i po zabiegu

Założenie licówek porcelanowych przebiega etapowo i poprzedzone jest przygotowaniem zębów poprzez ich odpowiednie oszlifowanie przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Z oszlifowanych w czasie pierwszej wizyty zębów pobiera się wyciski wiernie odwzorowujące dany obszar zęba na podstawie których pracownia protetyczna wykonuje licówki dopasowane do konkretnego pacjenta. W międzyczasie zęby zapezpieczane są licówkami tymczasowymi. Założenie właściwych licówek ma miejsce podczas drugiej wizyty, zwykle po ok. 7 dniach. Stomatolog dopasowuje je do zębów a następnie przytwierdza na stałe specjalnym klejem (cementem stomatologicznym). Przypomina to trochę przyklejanie sztucznych paznokci u kosmetyczki. Prawidłowo założone licówki porcelanowe są nieodróżnialne od naturalnych zębów a po przeprowadzonym zabiegu nie zostają żadne ślady. Ich trwałość wynosi zwykle ok. 10-15 lat, ale co pół roku wskazane jest przeprowadzanie wizyt kontrolnych.

Zaletami zabiegu z wykorzystaniem licówek porcelanowych są:

  • większa trwałość w porównaniu z licówkami kompozytowymi
  • niezmieniony wygląd i kolor przez cały okres noszenia licówek, nie ulegają one przebarwieniom i nie zmieniają kształtu
  • porcelana jest dobrze tolerowana przez organizm, nie powoduje stanów zapalnych ani alergicznych
  • w przeciwieństwie do koron pozwalają zachować większość zęba

Ważną zasadą, obowiązującą we wszystkich typach leczenia ortodontycznego, w tym również przy zakładaniu licówek jest wcześniejsze wyleczenie ubytków próchniczych, pozbycie się kamienia nazębnego i osadów. Ponieważ licówki są bardzo cienkie i częściowo przeźroczyste, dla lepszego efektu kosmetycznego warto rozważyć także wcześniejsze wybielenie zębów, zwłaszcza jeśli są one mocno przebarwione.

Licówki mogą być założone u pacjentów w praktycznie każdym wieku, jednak przeciwwskazaniami do ich zastosowania są: nieprawidłowy zgryz - mogący powodować uszkodzenie lub odpadnięcie licówek, bruksizm (patologiczne zgrzytanie zębami na tle nerwowym), niedostateczna higiena jamy ustnej, zbyt krótkie zęby z niewystarczająco dużą powierzchnią do przyklejenia licówki, a także braki zębów bocznych, które mogą przeciążyć przedni odcinek łuku zębowego z nałożonymi licówkami. W przypadku bardzo zniszczonego zęba lub z dużą ilością wypełnień lepszą alternatywą może być założenie korony protetycznej.

Licówki porcelanowe - cena zabiegu

Ceny licówek w gabinetach stomatologicznych są zróżnicowane, zależnie od elementów wchodzących w skład zabiegu oraz stanu wyjściowego zębów. Jedne z najtańszych licówek porcelanowych w cenie 800 lub 850 zł za 1 ząb oferuje łódzka klinika Implamed oraz poznański gabinet Cermed. Warszawska klinika Adentis zakłada licówki porcelanowe w cenie 1800-2000 zł za jeden ząb, natomiast w Dentim Clinic w Katowicach wykonanie jednej licówki kosztuje 2200 zł.

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Licówki zębowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…