Piękne i białe zęby dzięki licówkom

Piękny uśmiech to marzenie wielu osób. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych licówek oraz wykorzystaniu systemu komputerowego systemu do ich projektowania możliwa jest szybka i komfortowa poprawa wyglądu uzębienia.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Licówki to cienkie nakładki na zęby. Dzięki nim można ukryć przebarwienia i wybielić uzębienie. Wielu pacjentów decyduje się na takie rozwiązanie chcąc poprawić kształt zębów, usunąć szpary międzyzębowe lub odbudować fragment uszkodzonego zęba. Jest to doskonały sposób na uzyskanie pięknych i białych zębów. W zależności od szerokości uśmiechu zakłada je się na wszystkie zęby przednie od trójki do trójki lub od czwórki do czwórki.

Pacjenci mają do dyspozycji wiele rodzajów licówek. Tradycyjne licówki są porcelanowe lub kompozytowe. Mają grubość od 0,4 do 0,8 mm. Ich założenie wymaga przygotowania (oszlifowania) zęba, który w przeciwnym razie byłby zbyt gruby i masywny. Szlifowanie wiąże się ze znieczuleniem. Następnie pobiera się wycisk, a w czasie przygotowywania licówek zęby zabezpieczane są za pomocą licówek tymczasowych. Właściwe licówki zakładane są na następnej wizycie. Lekarz dopasowuje je do zębów, a następnie przytwierdza na stałe. Efekt kosmetyczny jest bardzo dobry.

Produktem z wyższej półki są ultracienkie licówki. W gabinetach protetycznych można spotkać marki Soft Veneers, NobelProcea, Vivaneers. Są to rozwiązania pełnoceramiczne. Ich grubość nie przekracza 0,3 mm, co można porównać z grubością szkieł kontaktowych. Mocowanie takich nakładek nie wymaga szlifowania i znieczulenia. Dzięki zastosowaniu technik cyfrowych i procesów CAD/CAM osiąga się znacznie większą precyzję, a cały proces produkcji i mocowania przebiega znacznie szybciej. Kolejnym plusem jest możliwość wcześniejszej wizualizacji efektów leczenia. Po zeskanowaniu twarzy i uzębienia system przeprowadza analizę uśmiechu, dobiera kolor i wielkość licówek do warunków anatomicznych pacjenta. Celem jest uzyskanie pięknego i naturalnego wyglądu. Pacjent bierze czynny udział w projektowaniu swojego uzębienia, dzięki czemu jest znacznie bardziej zadowolony z efektów. Sam zabieg mocowania licówek przypomina przyklejanie sztucznego paznokcia.

Licówki - rysunek poglądowy

Licówki produkowane są z ceramik dentystycznych. Ceramika tlenku cyrkonu jest materiałem o najwyższej wytrzymałości mechanicznej znacznie przekraczającej twarde tkanki zęba. Przetwarzanie tlenku cyrkonu wspomagane jest technologią cyfrową CAD/CAM, dzięki której to komputer odpowiada za wykonanie licówki pasującej do pobranego od pacjenta wycisku. Sama produkcja ceramiki odbywa z wykorzystaniem automatyki i robota (metoda Lava, ZENO, Cercon, Everest, Cerec). Dzięki takim rozwiązaniom można wykonać pomiary, wyprodukować licówki i założyć je w czasie jednej wizyty.

Ceny licówek w gabinetach stomatologicznych są zróżnicowane, bo oferta może być złożona z wielu elementów. Niektóre ośrodki protetyczne udzielają nawet pięcioletniej gwarancji. W innych cały zabieg może być wykonany w ciągu nawet dwóch godzin, bo ośrodek dysponuje nowoczesnymi urządzeniami i nie musi odsyłać wycisków do laboratoriów protetycznych. W Dentim Clinic w Katowicach wykonanie jednej licówki porcelanowej kosztuje 2200 złotych, a ultracienkiej licówki SoftVeneers bez szlifowania 2800 złotych. Znacznie niższe ceny oferuje Centrum Stomatologii Cermed w Poznaniu. Założenie licówki porcelanowej to koszt 850 zł, a licówki ceramicznej 1500 zł. Proaesthetic Klinik w mieście Heidelberg w Niemczech wykonanie jednej licówki ceramicznej wycenia na 500 euro. W Monachium w gabinecie dr Petera Prachtela ten sam zabieg kosztuje prawie 800 euro.

Licówki nie są rozwiązaniem na całe życie, jednak przy przestrzeganiu zasad pielęgnacji mogą wytrzymać nawet kilkanaście lat. Należy pamiętać, że w każdej chwili można je wymienić na nowe.

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (5)

ewelajna 5 lata temu

licówki są super. ja mam dość ciemne zęby, nie mogę ich dobrze wybielić. tzn wybielają się ładnie, prócz dwóch zębów - zakładałąm więc licówki. super :) trzymają się już 2 lata Odpowiedz

cardio do ewelajna 4 lata temu

mówisz, że tak długo się trzymają? ja się wybieram właśnie w przyszły czwartek do stomatologii na podzamczu robić licówki :) nie mogę się doczekać efektu Odpowiedz

ewelajna do cardio 4 lata temu

a i owszem :) napisz jak tam było! jesteś zadowolony z efektu?

cardio do cardio 4 lata temu

cóż, wiedziałem, że będzie różnica, ale nie myślałem, że aż tak wyraźna. podoba mi się ten nowy wygląd.

Justyna65 5 lata temu

licówki to fajne rozwiązanie :) robiłam jakiś czas temu na górnych jedynkach i dwójkach. super efekt :) Odpowiedz

Licówki zębowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…