Wyszczuplanie łydek toksyną botulinową - jak to działa

Umięśnione łydki występują u kobiet intensywnie uprawiających sport oraz u osób z predyspozycją genetyczną. Od niedawna istnieje możliwość wyszczuplenia łydek i nadania im bardziej opływowego kształtu przy pomocy iniekcji z zastosowaniem preparatu toksyny botulinowej. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i obarczony minimalnym ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych. Czas utrzymywania się efektów zabiegu jest indywidualny, zazwyczaj mieści się w granicach 6-8 miesięcy.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Toksyna botulinowa typu A to silna toksyna, wytwarzana przez laseczki Clostridium botulinum. Jej działanie polega na porażeniu przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego, czyli zahamowaniu impulsu, biegnącego wzdłuż nerwu do mięśnia, co uniemożliwia jego skurcz. Toksyna botulinowa, podana ogólnoustrojowo może zahamować pracę mięśni oddechowych i doprowadzić do zgonu. Wykorzystywana jest natomiast w małych dawkach w leczeniu miejscowym. Jej działanie rozkurczające mięśnie pozwala na uzyskanie poprawy klinicznej u chorych ze spastycznością i przykurczami mięśni. 

Działanie toksyny botulinowej jest szeroko wykorzystywane w zabiegach medycyny estetycznej, głównie w redukcji zmarszczek mimicznych. Poza wygładzaniem twarzy, toksyna botulinowa ma także inne zastosowania - może być wykorzystywana na przykład do modelowania kształtu łydek i wyszczuplania ich.

Na czym polega wyszczuplanie łydek toksyną botulinową?

W wyniku uprawiania sportu łydki stają się umięśnione. U części kobiet natomiast bogata masa mięśniowa łydek jest zaprogramowana genetycznie. Taki wygląd goleni jest często kojarzony raczej jako męski niż dziewczęcy. W związku z tym, że kobiety marzą o smukłych, gładkich nogach, na rynku pojawiły się zabiegi modelowania łydek z wykorzystaniem toksyny botulinowej, mające na celu rozluźnienie mięśni i nadanie łydkom łagodnego wyglądu. Ostrzyknięcie nadmiernie rozwiniętych mięśni wraz z upływem czasu prowadzi do ich rozkurczu: łydka przyjmuje kształt bardziej opływowy, szczuplejszy i bardziej dziewczęcy.

Zabieg wyszczuplania łydek tą metodą polega na wprowadzeniu do mięśni łydek preparatu toksyny botulinowej. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, a pierwsze efekty są widoczne już po kilku dniach; ostateczny wygląd kończyna osiąga po upływie 2-6 tygodni. Czas działania toksyny jest różny, mieści się w granicach 2-4 miesięcy, jednak efekt wizualny utrzymuje się zazwyczaj dłużej, przez około 6-8 miesięcy.

Wyszczuplanie łydek toksyną botulinową zaczęło być praktykowane wśród kobiet w Korei, z powodu silnie rozwiniętych mięśni goleni. W nadmiernie rozbudowane mięśnie podawano toksynę botulinową, celem ich rozluźnienia i uzyskania smukłego wyglądu kończyn. Autorzy artykułu "Botulinum toxin A treatment for contouring of the lower leg" w 2006r opisali zastosowanie tej metody u dwóch kobiet. U każdej z nich widoczne wyszczuplenie pojawiło się po upływie 3 tygodni od wykonania zabiegu i utrzymywało się przez 6-8 miesięcy. Co ważne, u żadnej z kobiet nie pojawiły się ogólnoustrojowe efekty uboczne.

Zabieg wyszczuplania łydek botoksem uważany jest za stosunkowo bezpieczny, ponieważ toksyna botulinowa, podana miejscowo, powoduje nieznaczną ilość działań niepożądanych. Może się pojawić reakcja nadwrażliwości na preparat, porażenie sąsiednich grup mięśniowych lub nadmierne rozluźnienie mięśni. Nie prowadzono badań z wykorzystaniem toksyny botulinowej wśród kobiet ciężarnych i karmiących, dlatego zabiegu nie powinno się przeprowadzać w tym okresie.

Cena wyszczuplania łydek toksyną botulinową jest uzależniona w dużej mierze od ilości preparatu, który należy wykorzystać. W polskich placówkach medycznych za taki zabieg trzeba zapłacić około 2 500- 3 000 zł.

Źródła: "Botulinum toxin A treatment for contouring of the lower leg" The Journal of Dermatological Treatment 2006;17(4):250-4.; www.mp.pl; www.pubmed.com


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Wyszczuplanie łydek toksyną botulinową

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…