Usuwanie "kurzych łapek" toksyną botulinową

"Kurze łapki", chociaż najgłębsze wydają się gdy się uśmiechamy, zazwyczaj są powodem zmartwień. To pierwszy objaw, który daje znać o starzeniu się skóry. Chociaż niektórym dyskretne zmarszczki wokół oczu dodają wręcz uroku, większość chciałaby się ich pozbyć za wszelką cenę. Można je usunąć z zastosowaniem różnych metod, w tym z zastosowaniem preparatów toksyny botulinowej. Czy usuwanie "kurzych łapek" botoksem jest skuteczne?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Toksyna botulinowa, mimo upływu czasu, wciąż jest szeroko wykorzystywana w leczeniu objawów starzenia się. To naturalne, oczyszczone białko produkowane przez bakterie Clostridium botullinum, jest uważane za śmiertelną truciznę. Jej istnienie odkrył niemiecki naukowiec – Dr Kerner, który zajmował się zatruciami pokarmowymi w latach 20’ XIXw. Który stwierdził, że właśnie ta substancja odpowiada za chorobę.

 

Jednak, sukces toksyny botulinowej w dermatologii estetycznej ma znacznie krótszą historię. Ponad 100 lat od jej odkrycia, w latach 50’ ubiegłego wieku odkryto, że wstrzyknięcie jej w mięsień powoduje jego rozkurcz a co za tym idzie – wygładzenie pokrywającej go skóry. W latach 80’ amerykańska FDA zatwierdziła jej stosowanie u ludzi. Z jej pomocą leczy się zarówno bolesne spazmy mięśni, występujące np. w stwardnieniu rozsianym i innych chorobach neurologicznych, jak i dolegliwości ze strony pęcherza moczowego, migreny, oraz wiele innych schorzeń. Jednak prawdziwą sławę botoks zyskał właśnie jako środek spłycający zmarszczki. Na początku XXI w.  Botox – będący nazwą handlową preparatu zawierającego toksynę botulinową A - był niemal wszędzie. Do dzisiaj jest stosowany z sukcesem w redukcji zmarszczek mimicznych. Usuwanie "kurzych łapek" toksyną botulinową ma udokumentowaną skuteczność, a w samym 2015 r. wykonano ponad 4 mln wstrzyknięć Botoxu na świecie, jak informują statystyki International Society of Aesthetic Plastic Surgery.

Toksyna botulinowa na kurze łapki – jak działa?

Iniekcje toksyny botulinowej w leczeniu kurzych łapek wykonuje się w bocznej części mięśnia okrężnego oka. Wywołuje to tymczasowy paraliż mięśnia, ponieważ zablokowane zostają synapsy nerwowo-mięśniowe, które umożliwiają jego skurcz. Kiedy ulega on rozluźnieniu, zmarszczki wokół oczu spłycają się.  Odpowiednia dawka i technika wstrzykiwania toksyny botulinowej pozwala na osiągnięcie efektu który wygląda naturalnie, i jednocześnie zmniejsza głębokość kurzych łapek. Wystarczy już jeden zabieg z użyciem botoksu, aby na okres 6 miesięcy zapomnieć o zmarszczkach na twarzy. W Journal of the American Academy of Dermatology lekarze opisali również wstrzykiwanie toksyny botulinowej bezpośrednio do mięśnia okrężnego oka podczas zabiegu chirurgicznego liftingu twarzy, co wydłużyło efekty zabiegu z 4-6 miesięcy do 9-14.

Niektórzy na sam dźwięk nazwy „Botox” wyobrażają sobie twarze jakoby „zamrożone” i pozbawione emocji. Jednak sami pacjenci po iniekcji toksyny botulinowej, jak piszą autorzy na łamach The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology uważają zabieg za bardzo korzystny dla ich wyglądu. Tak twierdzi ponad 80% z nich. 59% po zabiegu uznało się za bardziej pewnych siebie, 49% - za bardziej optymistycznie nastawionych do życia, ponad 1/4 za bardziej aktywnych społecznie i chętnych do spędzania czasu w towarzystwie. Żaden z ankietowanych nie stwierdził natomiast pogorszenia nastroju, lęku, ani aspektów związanych z satysfakcją z własnego wyglądu, co przeczy niektórym przekonaniom o skutkach ubocznych wstrzykiwania botoksu.

Usuwanie "kurzych łapek" toksyną botulinową kosztuje od 200-400 zł za wstrzyknięcie w jedną okolicę. W przypadku zmarszczek wokół obu oczu koszt iniekcji należy liczyć się z kosztem nawet 800 zł w zależności od wybranej kliniki.

Źródła: Lowe, Nicholas J., et al. "Double‐blind, randomized, placebo‐controlled, dose‐response study of the safety and efficacy of botulinum toxin type A in subjects with crow's feet." Dermatologic surgery 31.3 (2005): 257-262. Guerrissi, Jorge O. "Intraoperative injection of botulinum toxin A into orbicularis oculi muscle for the treatment of crow’s feet." Plastic and reconstructive surgery 105.6 (2000): 2219-2225. Keratoacanthoma, Giant, et al. "The botulinum toxin experience: results of a patient self-report questionnaire." J Clin Aesthetic Dermatol 2.11 (2009): 37-40. www.beautifullyrefreshed.me www.isaps.org

Dodaj pierwszy komentarz

Kurze łapki - usuwanie zmarszczek toksyną botulinową

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…