Laser kontra hemoroidy

Żylaki odbytu to wstydliwe schorzenie, do którego często wolimy nie przyznawać się nawet przed sobą, a co dopiero mówić o wyznaniu tego sekretu lekarzowi. Męczymy się więc, zamiast zdecydować się na leczenie, które można dziś przeprowadzić w sposób minimalnie inwazyjny, bez operacji i długiego okresu rekonwalescencji. Oczywiście, pod warunkiem, że żylaki są jeszcze stosunkowo nieduże, co również stanowi argument za tym, by z decyzją o leczeniu zbytnio nie zwlekać.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
4 min.

Według różnych danych, żylaki odbytu dotyczyć mogą nawet połowy mieszkańców naszego kraju, a powszechność tego schorzenia sprawia, że określane bywa nawet mianem choroby cywilizacyjnej. Wśród przyczyn powstawania żylaków odbytu wymienia się przede wszystkim nieprawidłową dietę, prowadzącą do zaparć, zbyt małą ilość przyjmowanych płynów oraz siedzący tryb życia, połączony ze zbyt małą dawką ruchu, a najczęstsze objawy choroby to ból, pieczenie i swędzenie odbytu, a także uczucie niecałkowitego wypróżnienia. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Nieleczone hemoroidy osiągają z czasem coraz większe rozmiary, co wiąże się również z intensyfikacją związanych z chorobą nieprzyjemnych doznań. Dlatego warto przemóc wstyd i udać się na wizytę do proktologa, który będzie w stanie ocenić stopień zaawansowania schorzenia i wskazać najbardziej odpowiednią dla danego pacjenta metodę leczenia.

Leczenie żylaków odbytu może przyjmować różne formy, jednak dawno temu minęły czasy, gdy ich zabiegowe usuwanie sprowadzało się do przeprowadzenia obciążającej dla pacjenta operacji. Obecnie dostępnych jest wiele małoinwazyjnych metod leczenia hemoroidów, w których do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych zalicza się gumkowanie hemoroidów metodą Barrona, leczenie żylaków odbytu prądem o wysokiej częstotliwości (tzw. zabieg RFITTH) oraz laserowe leczenie hemoroidów. Na czym polega ten ostatni zabieg i dlaczego cieszy się tak dużym zainteresowaniem?

Laserowe leczenie hemoroidów HeLP: co to za zabieg?

Podstawą leczenia hemoroidów jest diagnostyka

Zabieg laserowego leczenia żylaków odbytu to małoinwazyjna procedura z zakresu proktologii, umożliwiająca skuteczne pozbycie się problemu hemoroidów niezależnie od stopnia ich zaawansowania. Laseroterapię można stosować w terapii żylaków zarówno I, II i III, jak i IV stopnia, dzięki czemu technika ta jest bardzo uniwersalna. Leczenie hemoroidów przeprowadza specjalista chirurgii ogólnej lub proktologii,

W zależności od stopnia zaawansowania choroby żylakowej odbytu, w laseroterapii schorzenia wykorzystuje się dwa typy laserów. W przypadku niewielkich żylaków (I i II stopień) leczenie przeprowadza się urządzeniem laserowym HeLP. Jest to zabieg bezkrwawy i całkowicie bezbolesny dla pacjenta, przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, co zapewnia pacjentowi komfort podczas trwania procedury. Istotą zabiegu jest koagulacja odgałęzień tętnicy odbytniczej, czyli, mówiąc prościej, obkurczenie i zamknięcie naczyń, „odżywiających” żylak. Nie ma konieczności usuwania samego guzka krwawniczego, ponieważ w wyniku działania światła lasera dochodzi do jego martwicy, a po pewnym czasie do samoistnego odpadnięcia.

Zabieg laserowego leczenia hemoroidów metodą HeLP trwa zazwyczaj około kwadransa, po czym pacjent pozostaje w placówce na krótkiej, około półgodzinnej obserwacji – jeśli nie wystąpią żadne niepożądane reakcje, może udać się do domu. Po zabiegu nie ma konieczności zakładania żadnych szwów, nie pozostają blizny, a pacjent może wrócić do codziennych aktywności już po 2-3 dniach. Procedura nie jest obarczona ryzykiem wystąpienia komplikacji, a dodatkowo zapobiega nawrotom hemoroidów.

Usuwanie żylaków odbytu LHP

Laseroterapia to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia hemoroidów

Drugą odmianą laserowego leczenia żylaków odbytu jest zabieg LHP, mający zastosowanie w usuwaniu guzków krwawniczych III i IV stopnia. Zabieg ten, choć bardziej inwazyjny niż metoda HeLP, wciąż pozostaje znacznie mniej obciążający dla pacjenta niż klasyczna operacja, dlatego coraz częściej wykorzystywany jest jako alternatywa dla procedury chirurgicznej. Procedura usuwania żylaków odbytu LHP może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym, w niektórych przypadkach stosuje się natomiast znieczulenie zewnątrzoponowe lub krótkotrwałe ogólne.

Laserowe leczenie żylaków techniką LHP polega na zamknięciu hemoroidów od wewnątrz metodą obliteracji. Włókno laserowe, wprowadzane do wnętrza kanału odbytu, wytwarza kontrolowane promieniowanie, które oddziałuje na hemoroidy, prowadząc do ich stopniowego obkurczenia i zamknięcia. Ta technika również nie wymaga zakładania szwów, nie wiąże się z powstawaniem dużych blizn i umożliwia pacjentowi szybki powrót do zdrowia. Zabieg nie wymaga także zastosowania żadnych materiałów, jak ma to miejsce np. w przypadku zamykania hemoroidów z zastosowaniem gumek (metoda Barrona), co pozwala uniknąć ewentualnych związanych z tym komplikacji.

Dzięki zabiegowi laserowemu można pozbyć się hemoroidów różnej wielkości

Zabieg LHP jest bezpieczny dla pacjenta, a w porównaniu do innych, bardziej inwazyjnych metod leczenia dużych hemoroidów, cechuje się znacznie mniejszym ryzykiem uszkodzenia zwieracza odbytu – wynika to z faktu, że zabieg laserowy, dzięki wykorzystaniu skupionej wiązki światła, może być wykonany w sposób bardzo precyzyjny. Procedura, podobnie jak zabieg HeLP, na ogół nie wymaga hospitalizacji i przeprowadzana jest w ramach chirurgii jednego dnia. Do zalet tej metody zalicza się również niewielki ból pozabiegowy oraz bardzo wysoka skuteczność.

Leczenie hemoroidów laserem
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Niestety, laseroterapia nie należy do refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia metod leczenia żylaków odbytu. Z tego względu pacjenci, chcący pozbyć się problemu hemoroidów właśnie z zastosowaniem małoinwazyjnej techniki laserowej, muszą korzystać z oferty prywatnych placówek medycznych, co wiąże się z pełną odpłatnością zabiegu. Cena laserowego leczenia hemoroidów, w zależności od zastosowanej metody, a także miasta i placówki, zazwyczaj zamyka się w przedziale od kilkuset do 1 500 zł.

Leczenie hemoroidów, żylaków odbytu - więcej na ten temat

Leczenie hemoroidów, żylaków odbytu

Hemoroidy to temat wstydliwy. Nie mówi się o nich rodzinie i przyjaciołom, nawet lekarzowi. Pacjenci zwykle szukają pomocy specjalisty, gdy choroba jest już zaawansowana,…

Dodaj komentarz

Małoinwazyjne leczenie żylaków odbytu

Małoinwazyjne leczenie żylaków odbytu

Żylaki odbytu to wstydliwy, a przy tym dość powszechny problem: według różnych danych, choroba hemoroidalna może dotyczyć 50% do nawet 80% populacji i pojawia w różnym wieku, przy czym najczęściej diagnozowana jest u pacjentów po 50. roku...

Czy laserowe leczenie hemoroidów jest skuteczne?

Czy laserowe leczenie hemoroidów jest skuteczne?

Hemoroidy, zwane także żylakami odbytu czy guzkami krwawniczymi, to bardzo powszechna dolegliwość - według różnych dostępnych danych, z ich powodu cierpi nawet co drugi Polak. O dokładne dane jest dosyć trudno - wszak hemoroidy uważane są za...

Leczenie hemoroidów laserem - co to za zabieg?

Leczenie hemoroidów laserem - co to za zabieg?

Żylaki odbytu, czyli hemoroidy, są w Polsce uznawane za chorobę wstydliwą, co sprawia, że pacjenci rzadko zgłaszają się z tym problemem do lekarza. W pierwszym okresie choroby można stosować leczenie maścią lub czopkami, jednak w przypadku...