Metody usuwania prosaków

Białe grudki w niektórych obszarach twarzy, które pojawiać mogą się także na narządach płciowych, to prosaki. Nie są niebezpieczne, ale stanowią problem estetyczny. Mogą pojawić się zarówno u noworodków, jak i u osób dorosłych. Jakie są skuteczne metody usuwania prosaków?

Data publikacji
Czas czytania
2 min.
Prosaki to problem estetyczny, który może być bardzo kłopotliwy szczególnie, gdy zmiany pojawią się na narządach płciowych. Wiele młodych osób wstydzi się tej dolegliwości i z tego powodu rezygnuje ze współżycia płciowego. Tymczasem prosaki nie są zaraźliwe i nie wpływają ani na sprawność seksualną, ani na zdrowie. 
Usunięcie prosaka od 100 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »


Prosaki powstają na skutek zatkania mieszków włosowych, co jest powodowane nadaktywnością gruczołów łojowych. Ta dolegliwość może pojawić się u noworodków, ale także u osób dorosłych. Według szacunków WHO, nawet u 20% mężczyzn pojawiają się prosaki. Podobny odsetek dzieci cierpi na tę dolegliwość. Na szczęście pozbycie się prosaków jest możliwe nawet w zwykłym gabinecie kosmetycznym.

Usuwanie prosaków – czy istnieją skuteczne metody?

Tak naprawdę prosaki nie są niebezpieczne dla ludzkiego organizmu i nie powodują żadnych uciążliwych objawów, jak swędzenie czy pieczenie. Jednak wiele osób, cierpiących na tę dolegliwość, pragnie pozbyć się prosaków jak najszybciej. Powodem są przede wszystkim kwestie estetyczne. Metody usuwania prosaków można podzielić na te przeprowadzane w gabinetach medycyny estetycznej lub u kosmetyczki oraz na domowe rozwiązania. Warto jednak zaznaczyć, że te ostatnie to raczej działania wspomagające zwalczanie prosaków lub sposoby zapobiegania ich powstawaniu.

Najczęściej w gabinetach dermatologicznych lub w gabinetach kosmetycznych usuwanie prosaków przeprowadzane jest poprzez nakłuwanie ich igłą. Odbywa się to pod odpowiednim kątem tak, żeby umożliwić odprowadzenie nagromadzonego w prosakach łoju. Nie należy próbować tej metody samodzielnie w domu, ponieważ tylko doświadczony lekarz lub kosmetyczka wiedzą, w jaki sposób wbić igłę, by uzyskać pożądany efekt. Dodatkowo stosowanie tej metody we własnym zakresie może skończyć się także zakażeniem lub powstaniem blizny.

Jedną z nowszych metod pozbywania się prosaków jest tzw. elektrokoagulacja. Prosaki zostają usunięte bezinwazyjnie z wykorzystaniem prądu elektrycznego wysokich częstotliwości – specjalny aparat powoduje ich wysuszenie, a potem prosaki same odpadają. Inne metody walki z tą dolegliwością to zabiegi złuszczające, na przykład mikrodermabrazja lub peeling chemiczny, które powodują usunięcie nie tylko martwych warstw naskórka, ale również przy okazji mogą przeciwdziałać powstawaniu kolejnych prosaków. Czasami stosowane jest także zamrażanie, jak przy brodawkach, lub zabieg z wykorzystaniem lasera CO2 (bardzo szybki sposób, w którym gruczoł łojowy zostaje wypalony, co przy okazji gwarantuje, że kolejny prosak nie pojawi się w tym samym miejscu).

Domowymi metodami można przede wszystkim próbować zapobiegać powstawaniu prosaków. Ważne jest tutaj odpowiednie dbanie o skórę szczególnie, gdy ta łatwo się przetłuszcza. Należy bezwzględnie unikać tłustych kremów, które zapychają pory oraz grubych warstw fluidu przy makijażu. Warto regularnie stosować peeling oraz kremy z kwasem glikolowym lub okłady z olejku herbacianego, które działają złuszczająco na skórę.

Niestety, usunięcie prosaków nie oznacza, że nie pojawią się one ponownie. Często się tak zdarza, dlatego ważne są nie tylko skuteczne metody usuwania prosaków, ale również dbanie o skórę tak, by ograniczyć do minimum możliwość ich nawrotu.

Źródło: emedicine.medscape.com; who.int

Dodaj komentarz

Prosaki u niemowląt - skąd się biorą

Prosaki u niemowląt - skąd się biorą

Niedoskonałości występujące na skórze noworodków i niemowląt często są zaskoczeniem dla rodziców. Krostki, grudki czy też liczne zaczerwienienia niejednokrotnie stanowią przyczynę stresu i niepokoju o zdrowie maluszka dla świeżo upieczonych...

Usuwanie prosaków z twarzy

Usuwanie prosaków z twarzy

Występują głównie na twarzy, kształtem i wielkością przypominają ziarna prosa, przyjmują postać żółtawych lub białawych grudek - opis ten dotyczy prosaków. Zmiany te są całkowicie niegroźne, jednak ze względu na to, że nie ustępują...