Podcięcie laserowe wędzidełka języka

Popularność wykorzystywania aparatury laserowej w zabiegach chirurgicznych jest z roku na rok coraz większa. Specjaliści cenią sobie tą metodę, gdyż pozwala na wykonanie zaplanowanych procedur w szybki i bezpieczny sposób. Laseroterapia z sukcesem stosowana jest także u osób z zbyt krótkim przyczepem wędzidełka języka.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Badania amerykańskiego specjalisty M. Hogana wykazały, że liczba osób z tą przypadłością może sięgać nawet 10 proc. populacji. Zbyt krótkie wędzidełko (ankyloglossia) ogranicza swobodne dotarcie języka w różne miejsca jamy ustnej. Wpływa to negatywnie na odruch ssania u niemowlaka i może być przyczyną wady wymowy.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Według logopedy wczesnej interwencji, Anny Siciarz konsekwencjami skróconego wędzidełka są ponadto wady zgryzu, rozwój chorób przyzębia oraz gromadzenie się kamienia nazębnego. Rynek usług medycznych oferuje jednak kilka propozycji terapii tej dysfunkcji, w tym między innymi procedurę z wykorzystaniem lasera.

Podcięcie wędzidełka laserem alternatywą dla metod tradycyjnych

Laserowe podcięcie wędzidełka języka jest alternatywą do zabiegów z zastosowaniem skalpela. Jest to krótka i całkowicie bezbolesna procedura przeprowadzana przez chirurgów w znieczuleniu miejscowym. Co więcej, wielu lekarzy stomatologów, którzy oferują tego typu terapię wykonuje ją w miejscowym komputerowym bezstrzykawkowym znieczuleniu The Wand. W praktyce, w chirurgii tkanek miękkich jamy ustnej stosowany jest między innymi laser półprzewodnikowy – diodowy (np. Klarlite i Elexxion CLAROS) oraz laser gazowy CO2 lub laser stały Nd:Yag.

Wykorzystanie tego typu urządzeń w zabiegach periodontologicznych wynika z ich właściwości. Lasery te, charakteryzują się doskonałymi właściwościami koagulacyjnymi oraz tnącymi. Krzepnięcie naczyń krwionośnych, do której dochodzi podczas terapii pozwala na bezkrwawe i precyzyjne wykonanie cięcia. Warto również zwrócić uwagę na brak konieczności zakładania szwów po procedurze podcięcia. Blizna pozabiegowa jest minimalna i prawie niewidoczna. Atrybutem zastosowania laseroterapii jest także intensywne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Przeciwwskazań do zabiegu z wykorzystaniem lasera jest niewiele. Należą do nich przede wszystkim przeciwwskazania bezwzględne, w tym między innymi choroba nowotworowa, ciąża czy epilepsja. Pozytywny efekt zauważalny jest w krótkim czasie po terapii.

Podcięcie wędzidełka może wymowę poprawić, co potwierdza specjalistka logopeda mgr Anna Tońska-Szyfelbein. Ponadto, jej zdaniem zabieg ten wpływa nie tylko pozytywnie na terapię logopedyczną ale również w wielu przypadkach umożliwia prowadzenie skutecznego leczenia ortodontycznego. Cena podcięcia wędzidełka języka w polskich placówkach to ok. 150 - 400 złotych. Cena uzależniona jest między innymi od wykorzystywanej aparatury, rodzaju znieczulenia i kwalifikacji specjalistów. Terapię tą można wykonać także w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zdaniem lek. stom. Anny Janas oraz lek. stom. Moniki Ratajek-Gruda z Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Katedry Stomatologii Ogólnej UM w Łodzi pacjenci coraz częściej poddają się zabiegom, które są wykonane laserem. Jednak liczne grono specjalistów podkreśla, że decyzja o zakwalifikowaniu do zabiegu i wybraniu metody, którą wędzidełko będzie przecinane powinna opierać się na dokładnych badaniach. Należą do nich wnikliwa ocena logopedyczna, opinia laryngologa, bądź chirurga.

Podcięcie laserowe wędzidełka języka
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: Grzesiak-Janas, A. Janas, M. Ratajek- Gruda : Porównanie skuteczności metod klasycznych z techniką laserową plastyki wędzidełka wargi górnej, dolnej i języka, Dent. Med. Problems, 41, 2014; M. Łysiak-Seichter, A. Kaczmarek : Wpływ ankyloglosji na czynność mowy, Czas. Stomat., 2005, LVIII; www.lasotronix.eu.

Komentarze (2)

M rok temu

Czy trzeba znieczulac ?? Odpowiedz

Janinka 3 lata temu

Myślę, że laserowe podcięcie wędzidełka to najlepsza opcja, sama udałam się z synkiem na taki zabieg i efekty super, polecam :) Odpowiedz

Asymetria powiek - kiedy potrzebna jest operacja?

Asymetria powiek - kiedy potrzebna jest operacja?

Choć często na pierwszy rzut oka tego nie widać, żadna twarz nie jest idealnie symetryczna. U niektórych osób różnice są zauważalne bardziej, a u innych mniej i nie ma w tym niczego nienaturalnego. Czasami jednak asymetria jest na tyle duża,...