Mammografia MR w diagnostyce piersi

Obecność guzków lub zgrubień w piersiach stwierdza się u wielu kobiet w różnym wieku, na szczęście większość tych zmian ma charakter łagodny. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich zwiększają ryzyko rozwoju raka piersi, najczęstszego nowotworu złośliwego u kobiet na świecie.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

W oparciu o dane epidemiologiczne, w naszym kraju każdego roku notuje się ponad 15 000 nowych zachorowań, z czego połowa dotyczy kobiet między 50. a 69. rokiem życia. Dzięki ciągłemu postępowi medycyny, udało się stworzyć metodę, która umożliwia wczesne wykrycie zmiany i znacznie zwiększa szanse na wyleczenie.

Co to jest mammografia MR?

Mammografia rezonansu magnetycznego jest nowoczesną, nieinwazyjną procedurą medyczną, która obecnie stanowi najlepszą metodę obrazową w diagnostyce zmian piersi. Badanie przeprowadzane jest przy wykorzystaniu pola magnetycznego oraz fal radiowych i pozwala na uzyskanie obrazu gruczołu piersiowego bez udziału szkodliwego promieniowania jonizującego. Nie stanowi obciążenia dla innych narządów, ani nie powoduje żadnych konsekwencji zdrowotnych.

W porównaniu z innymi metodami radiologicznymi, charakteryzuje się wysoką skutecznością w diagnostyce raka piersi, szacowaną aż na 97%, podczas, gdy tradycyjna mammografia z użyciem promieniowania rentgenowskiego wykrywa tylko od 10 % do 45% ognisk nowotworowych. Dużym atutem jest także zdolność wykrywania minimalnych patologii, o wielkości około 2 mm. Dzięki temu, istnieje możliwość wczesnego zobrazowania zmian zupełnie bezobjawowych, bardzo często niewidocznych w klasycznej mammografii i w badaniu ultrasonograficznym. Badanie wykonywane jest z użyciem dożylnych środków kontrastowych zawierających gadolin.

Zdobądź voucher na wizytę antykoncepcyjną
Masz wątpliwości dotyczące
antykoncepcji?
Umów się na wizytę z voucherem -75 zł

Wskazania do mammografii rezonansu magnetycznego obejmują:

  • weryfikację niejednoznacznych zmian wykrytych przy pomocy tradycyjnej mammografii lub badania ultrasonograficznego
  • wykluczenie raka wieloogniskowego i zmian w drugiej piersi 
  • ocenę efektywności zastosowanej chemioterapii lub leczenia hormonalnego
  • obecność przerzutów w węzłach chłonnych bez widocznego ogniska pierwotnego w innych badaniach obrazowych
  • ocena piersi po wszczepieniu implantu
  • wykluczenie wznowy po operacyjnym leczeniu oszczędzającym
  • badania przesiewowe u kobiet z predyspozycją genetyczną do raka piersi, tj. nosicielek mutacji genu BRCA 1 i pacjentek z rodzinnym występowaniem raka piersi.

Na czym polega badanie mmaograficzne i jak się przygotować?

Optymalnym czasem na wykonanie opisywanej procedury jest I faza cyklu miesiączkowego. W przypadku stosowania terapii hormonalnej wymagane jest jej odstawienie co najmniej 1 - 2 miesiące wcześniej. W dniu badania pacjentka powinna pozostawać na czczo. Przed wejściem do pomieszczenia, w którym znajduje się aparat, należy pozbyć się wszelkich metalowych przedmiotów, takich jak spinki do włosów, zegarki, biżuteria, klucze oraz części garderoby zawierające metalowe guziki, nici, suwaki i zapięcia.

Po założeniu wenflonu do jednej z żył przedramienia, pacjentka układana jest na specjalnym stole, przesuwanym do wnętrza aparatu. Ważne jest, aby w trakcie badania leżeć w bezruchu, ponieważ w istotny sposób wpływa to na jakość uzyskanych obrazów. Opisywana procedura jest całkowicie bezbolesna, a czas jej trwania wynosi 40 - 50 minut. Po zakończonym badaniu pacjentka może powrócić do codziennej aktywności. W celu usunięcia z ustroju pozostałości podanego wcześniej kontrastu zaleca się wypicie około 2 litrów wody. Czas oczekiwania na wynik mammografii MR wynosi kilka dni.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do mammografii MR jest obecność w organizmie elementów metalowych, takich jak rozrusznik serca, implanty ślimakowe lub stymulujące ośrodkowy układ nerwowy, ciało metaliczne w oku czy klipsy metalowe wewnątrzczaszkowe. Mimo braku danych, które jednoznacznie wskazywałyby na szkodliwe działanie mammografii MR na płód, zaleca się odstąpienie od badania w I trymestrze ciąży. Z uwagi na możliwość wystąpienia działań niepożądanych po podaniu środków cieniujących zawierających gadolin, należy unikać ich stosowania podczas laktacji.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Mammografia MR

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…