Informacje z zakresu zdrowia i medycyny

Informacje na temat zdrowia, medycyny, klinik i gabinetów, turystyki medycznej oraz urody

Skleroterapia żylaków pod kontrolą USG

22 Luty 2019

Skleroterapia jest jedną z małoinwazyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Stanowi alternatywę dla zabiegów chirurgicznych, a zazwyczaj przeprowadza się ją w momencie, gdy choroba jest jeszcze mało zaawansowana lub istnieją przeciwwskazania do leczenia operacyjnego. więcej »

Jakie są wskazania do leczenia otyłości balonem żołądkowym

03 Grudzień 2018

Otyłość jest obecnie chorobą cywilizacyjną, na którą cierpi coraz więcej osób na całym świecie. Jest nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym, ponieważ nieleczona pociąga za sobą szereg powikłań i kolejnych chorób zagrażających zdrowiu i życiu pacjenta. W skrajnych przypadkach, gdy nie ma innej drogi do schudnięcia, a zagrożone jest właśnie zdrowie lub życie pacjenta, specjalista może podjąć decyzję o leczeniu chirurgicznym - poprzez metodę balona żołądkowego. Wskazaniem do jej zastosowania jest wskaźnik masy ciała (BMI) na poziomie 27 lub więcej. więcej »

Żylaki kończyn dolnych - kiedy udać się do lekarza?

21 Listopad 2018

Żylaki kończyn dolnych powstają w sytuacji, gdy zaburzony zostaje swobodny przepływ krwi (zaburzenie układu krążenia). Statystyki podają, że najczęściej problem ten dotyczy kobiet i nasila się wraz z wiekiem. Interaktywny Instytut Badań Rynkowych przeprowadził w 2011 roku badania, z których wynika, że 72% kobiet w wieku od 25 do 55 lat odczuwa co najmniej sporadycznie dolegliwości wynikające z niewydolności żylnej nóg. Jakie są zatem objawy żylaków i kiedy należy zwrócić się o pomoc do specjalisty? więcej »

Leczenie kanałowe - jakie są wskazania do jego przeprowadzenia

19 Listopad 2018

W większości przypadków leczenie kanałowe zęba (zabieg endodontyczny) pozwala na uratowanie go przed usunięciem, czyli ekstrakcją. Współcześnie przeprowadza się je przy wykorzystaniu nowoczesnych mikroskopów oraz urządzeń takich jak m.in. endometr, dzięki którym stomatolog ma możliwość precyzyjnego opracowania kanałów zębowych. więcej »

Nowoczesne technologie w leczeniu endodontycznym

19 Listopad 2018

Endodoncja jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem schorzeń miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych, a podstawową metodę stanowi leczenie kanałowe. W endodoncji wykorzystuje się nowoczesne urządzenia umożliwiające dokładne opracowanie kanałów zębowych oraz ich szczelne wypełnienie (wraz z najmniejszymi odnogami i zagięciami). Działają w dwóch płaszczyznach: powiększają obraz (nawet 40-krotnie) oraz pozwalają dokonać pomiaru długości kanału. więcej »

Jakie działanie mają peelingi medyczne?

15 Listopad 2018

Współczesna dermatologia, kosmetologia i medycyna estetyczna dają wiele możliwości poprawy stanu i wyglądu skóry, zarówno dotkniętej różnymi niedoskonałościami typu trądzik, blizny czy przebarwienia, tracącej jędrność i blask w wyniku procesów starzenia. Jednym z popularnych i skutecznych zabiegów jest peeling medyczny. Ważne, aby był wykonywany przez profesjonalistę, w oparciu o sprawdzone, atestowane produkty. Na czym polega peeling medyczny, kiedy warto go wykonać i jakie przynosi efekty? więcej »

Leczenie chrapania i bezdechu sennego aparatem CPAP

13 Wrzesień 2018

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to choroba rozpoznana stosunkowo niedawno. Dotyka coraz większą liczbę osób, szczególnie po 40-tym roku życia, chociaż zdarza się również u dzieci wykazujących nieprawidłowości w budowie anatomicznej w okolicy gardła. Jednym z objawów schorzenia jest chrapanie, a nieleczone może powodować poważne powikłania dla zdrowia: osłabienie koncentracji, dłuższą reakcję psychomotoryczną, choroby serca i układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zawały oraz udary mózgu. Przy bezdechach sennych zwiększone jest również ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz zaburzeń neurologicznych. więcej »

Plastyka krocza i pochwy - wskazania do zabiegu

26 Styczeń 2018

Obniżenie ścian pochwy i krocza może wywoływać dyskomfort u kobiety oraz być źródłem kompleksów i złego samopoczucia w sytuacjach intymnych. Zaburzenia położenia narządu rodnego nierzadko mają też wpływ na jakość odczuć kobiety w trakcie stosunków seksualnych, obniżając jej satysfakcję ze zbliżeń. Problem można jednak skutecznie leczyć, wykonując zabieg plastyki pochwy i krocza. więcej »

Liposukcja: najpopularniejszy zabieg chirurgii plastycznej w 2016 roku

17 Styczeń 2018

Szczupła, zgrabna sylwetka to marzenie wielu mężczyzn i kobiet na świecie - dla niej gotowi jesteśmy na wiele wyrzeczeń. Niestety, dieta i ćwiczenia to nierzadko za mało, by pozbyć się tkanki tłuszczowej, zwłaszcza z tych miejsc, które są szczególnie oporne na działanie takich metod, na przykład z brzucha, ramion czy podbródka. Wówczas z pomocą może przyjść liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu – najpopularniejszy zabieg chirurgii plastycznej w 2016 roku, jak wynika ze statystyk ASAPS. więcej »

Punkcja stawu - małoinwazyjny zabieg ortopedyczny

05 Styczeń 2018

Diagnostyka medyczna wciąż poszukuje nowych, coraz mniej inwazyjnych technik diagnostycznych i zabiegowych, zmniejszających inwazyjność przeprowadzanych procedur. W ostatnich latach w każdej dziedzinie medycyny zauważyć można znaczny postęp w tej dziedzinie: wykorzystanie małoinwazyjnych metod ułatwia i przyspiesza diagnostykę, a nierzadko może stanowić nawet alternatywę dla leczenia zabiegowego. Także w ortopedii coraz częściej zastosowanie mają minimalnie inwazyjne techniki diagnostyczo-lecznicze, w tym punkcje stawowe, wykorzystywane m.in. w leczeniu stawu kolanowego. więcej »