Jakie schorzenia leczy dermatolog?

Stan naszej skóry, włosów i paznokci często odzwierciedla stan całego organizmu i trapiących go dolegliwości, dlatego też od dermatologa wymagana jest szeroka wiedza z wielu dziedzin medycyny. Co ciekawe, dermatologia w połączeniu z wenerologią jest jedną z podstawowych lekarskich klinicznych specjalności niezabiegowych. Jakie schorzenia leczy tak zwany lekarz od skóry?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Widoczne gołym okiem choroby skóry budziły ciekawość medyków już od czasów starożytnych. Znajomość i szybkie wykrycie zmian związanych z ostrymi chorobami zakaźnymi nabierały szczególnego znaczenia zwłaszcza w okresach masowych epidemii trądu i dżumy – ich wczesne wykrycie mogło wtedy zadecydować o życiu lub śmierci całych populacji. Jednak drogę do rozwoju nowoczesnej dermatologii otworzyło dopiero wynalezienie mikroskopu oraz narodziny anatomii patologicznej (badania budowy narządów zmienionych wskutek choroby) na przełomie XVIII i XIX wieku. Szybki rozwój dziedziny sprawia, że dermatologia w 2020 roku wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a lekarze coraz częściej oferują swoim pacjentom także konsultacje dermatologiczne online.

Czym zajmuje się dermatolog?

Współczesna dermatologia jest bardzo pojemną i szeroką dziedziną wiedzy medycznej, skupiającą się na poznawaniu, diagnostyce i leczeniu chorób:

  • skóry
  • włosów i paznokci
  • błon śluzowych
  • niektórych schorzeń ogólnoustrojowych, ujawniających się przede wszystkim na skórze

Skórę, włosy i paznokcie można porównać do lustra, w którym odbijają się wszystkie procesy i choroby, zachodzące w organizmie człowieka. Dlatego też dermatologii nie da się oddzielić całkowicie od innych specjalności medycznych, z którymi płynnie się ona łączy stając się poniekąd specjalnością interdyscyplinarną. Lekarz dermatolog musi posiadać m.in. wiedzę na temat hormonów, alergii, stanów zapalnych przewodu pokarmowego, zębów czy zatok, a także działania leków przepisywanych przez lekarzy innych specjalności, których działanie bardzo często znajduje odzwierciedlenie w stanie skóry pacjenta. Dermatolodzy specjalizują się również w wenerologii, czyli leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową, która to specjalizacja "idzie w parze" z dermatologią.

Z czym do dermatologa?

Najczęstszymi dolegliwościami, które wymagają wizyty u dermatologa są wirusowe choroby skóry, objawiające się zwykle różnego typu naroślami na skórze: brodawkami czy kłykcinami. Mogą być one przyczyną rozwoju znacznie poważniejszych chorób (np. nowotworów skóry), dlatego niezbędne jest, aby każdy lekarz tej specjalizacji posiadał szeroką wiedzę dotyczącą nowotworów i wirusów onkogennych. Do dermatologa trzeba się wybrać również w przypadku chorób skóry, mających podłoże grzybicze lub bakteryjne, a także alergii skórnych, które współcześnie dotykają coraz większej liczby osób. Dermatolog udziela także porad dotyczących niewielkich znamion, pieprzyków i łagodnych nowotworów. Każde znamię jest przez niego dokładnie badane i oceniane pod kątem ewentualnego zagrożenia dla zdrowia pacjenta.

Dużą grupę pacjentów gabinetów dermatologicznych stanowią osoby zmagające się z trądzikiem. Kompleksowe badania pozwalają ustalić jego przyczynę i zastosować właściwą terapię. To bardzo istotne, ponieważ źle dobrane leki i kosmetyki mogą pogorszyć stan skóry pacjenta.

Czym jest dermatologia estetyczna?

Prężnie rozwijającą się w ostatnich latach dziedziną jest dermatologia estetyczna, mająca na celu nie tyle leczenie, co poprawę wyglądu i odmłodzenie skóry. Oferta procedur, które powinny być przeprowadzane tylko przez wykwalifikowanego lekarza obejmuje m.in. zabiegi na bazie kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej (botoksu) czy nici PDO, a także peelingi chemiczne. Dużą popularnością cieszą się również preparaty osocza bogatopłytkowego, pozyskiwanego z własnej krwi pacjenta. Zabieg z ich wykorzystaniem nazywa się wampirzym liftingiem.

Dodaj komentarz

Konsultacja dermatologiczna - kiedy zgłosić się do lekarza?

Konsultacja dermatologiczna - kiedy zgłosić się do lekarza?

Problemy dotyczące skóry, włosów oraz paznokci dla lekarzy dermatologów nie stanowią tajemnic. Mimo iż często są bagatelizowane, niektóre z nich mogą zwiastować poważniejszego schorzenia. Kiedy zgłosić się na konsultację dermatologiczną?...