Konsultacja dermatologiczna - kiedy zgłosić się do lekarza?

Problemy dotyczące skóry, włosów oraz paznokci dla lekarzy dermatologów nie stanowią tajemnic. Mimo iż często są bagatelizowane, niektóre z nich mogą zwiastować poważniejszego schorzenia. Kiedy zgłosić się na konsultację dermatologiczną? Poniżej opisujemy symptomy, których wystąpienie powinno skłonić do niezwłocznej wizyty u specjalisty.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Schorzenia natury dermatologicznej, o ile nie dają bardzo uciążliwych objawów, na ogół ignorujemy. Wychodzimy z założenia, że wzmożone wypadanie włosów to pewnie objaw stresu czy zimowego osłabienia organizmu, a trądzik czy zmiany w obrębie płytek paznokci są czymś, z czym da się żyć. Warto jednak pamiętać, że wiele zmian w obrębie skóry, włosów i paznokci może być objawem poważnych chorób: tarczycy, płuc czy innych narządów. Nie warto zatem traktować ich tylko jako drobną uciążliwość, a ich pojawienie się potraktować jako sygnał mobilizujący nas do odwiedzenia dermatologa lub skorzystania z konsultacji dermatologicznej online.

Kiedy zgłosić się do dermatologa?

Do sygnałów, które powinny skłonić nas do umówienia się konsultację dermatologiczną, zaliczamy m.in. świąd skóry, narośle na skórze oraz występowanie przebarwień. Każdy objaw wzbudzający niepokój jest dobrym powodem, aby zasięgnąć porady specjalisty.

Wypadanie włosów

Przeciętny człowiek traci w ciągu dnia do 100 włosów dziennie. Jednak gdy wypadanie się nasila i pojawiają się widoczne przerzedzenia, jest to sygnał że warto udać się do dermatologa. Winne takiemu stanowi rzeczy mogą być różne czynniki, wśród których warto wymienić m.in.:

  • stres
  • nieodpowiednią dietę
  • choroby tarczycy
  • czynniki genetyczne
  • infekcje (np. grzybicze)

Czasem już samo zebranie wywiadu pozwoli lekarzowi wysunąć podejrzenie co odpowiada za powstały problem, jednak potwierdzenie uzyskuje się zwykle po badaniach krwi.

Zmiany na paznokciach

Białawe plamy, nietypowy kształt paznokci, wgłębienia na ich powierzchni albo kruchość to objawy, które powinny zwrócić uwagę. Niektóre, jak „pitting”, czyli powierzchnia paznokcia przypominająca naparstek, mogą wskazywać na konkretną chorobę – łuszczycę. Ten objaw występuje u około połowy osób ze skórną postacią i u 80% z łuszczycowym zapaleniem stawów, jak informuje National Psoriasis Foundation. Zmiany na paznokciach mogą wyprzedzać pojawienie się zmian skórnych. Z kolei zaokrąglone paznokcie w kształcie „szkiełka od zegarka” mogą wskazywać na chorobę płuc, podają eksperci z Mayo Clinic.

Zaczerwienienie skóry na twarzy

Nie zawsze zaczerwienienie skóry twarzy jest związane wyłącznie z urodą czy nadmierną ekspozycją na słońce. Chociaż może być to zwykłym objawem przekwitania, w ten sposób manifestują się zarówno schorzenia dermatologiczne (np. trądzik różowaty), jak również choroby tkanki łącznej (np. toczeń rumieniowaty czy twardzina układowa).

Trądzik

Co 10 osoba w wieku nastoletnim ma nasilone zmiany trądzikowe, które mogą prowadzić do powstawania szpecących blizn oraz pogorszenia jakości życia - informują autorzy publikacji w British Journal of Dermatology. Jeżeli zwykła pielęgnacja i zmiana stylu życia nie przynosi efektów, trądzik to kolejny powód, dla którego warto zasięgnąć konsultacji dermatologicznej. Nadmierna produkcja sebum oraz zakażenie bakterią Propionibacterium acnes wymaga odpowiedniej terapii. Leczenie antybiotykami przynosi pozytywne skutki u 50-75% pacjentów, jak wykazują wyniki badań opublikowane w Journal of the American Academy of Dermatology.

Zmiany barwnikowe

Rak skóry jest najczęstszym rodzajem nowotworu, a zarazem jednym z najprostszych do wyleczenia. Podejrzane znamiona, krwawiące lub powiększające się, brodawki i inne zmiany na skórze wzbudzające niepokój, powinien czym prędzej obejrzeć dermatolog. W przypadku najbardziej złośliwego nowotworu skóry – czerniaka wczesne rozpoznanie daje aż 97% szans na całkowite wyleczenie, jak podają twórcy kampanii Tydzień Świadomości Czerniaka 2019.

Źródła: www.psoriasis.org www.webmd.com; www.cancerresearchuk.org Smithard, A., C. Glazebrook, and H. C. Williams. "Acne prevalence, knowledge about acne and psychological morbidity in mid‐adolescence: a community‐based study." British Journal of Dermatology 145.2 (2001): 274-279. Cunliffe, William J., et al. "Is combined oral and topical therapy better than oral therapy alone in patients with moderate to moderately severe acne vulgaris? A comparison of the efficacy and safety of lymecycline plus adapalene gel 0.1%, versus lymecycline plus gel vehicle." Journal of the American Academy of Dermatology 49.3 (2003): S218-S226.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Konsultacja dermatologiczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…