Metoda Barrona w leczeniu hemoroidów

Hemoroidy to przypadłość, objawiająca się m.in. pieczeniem i świądem, jak również krwawieniem z odbytu. Z czasem symptomy choroby stają się coraz bardziej uciążliwe, dlaczego z leczeniem hemoroidów nie warto zwlekać, zwłaszcza że obecnie do wyboru jest wiele skutecznych metod ich nieoperacyjnego usuwania. Jedną z małoinwazyjnych technik leczenia hemoroidów jest metoda Barrona, nazywana także gumkowaniem.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Według różnych danych, na chorobę hemoroidalną cierpi nawet 50% populacji – takie dane wskazuje m.in. amerykański National Institute of Health. Najczęściej hemoroidy pojawiają się u osób po 50. roku życia, a do ich powstawania przyczynia się m.in. nieprawidłowa, zbyt uboga w błonnik dieta, sprzyjająca zaburzeniom regularności wypróżnień i częstym zaparciom, a także siedzący tryb życia. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Ze względu na częstość występowania choroby hemoroidalnej stale prowadzone są prace nad nowymi, coraz mniej inwazyjnymi technikami jej leczenia. Obecnie pacjenci, cierpiący na hemoroidy, mają do wyboru cały szereg nieoperacyjnych metod zabiegowych, wśród których jedną z popularniejszych jest tzw. metoda Barrona.

Na czym polega gumkowanie hemoroidów?

Metoda Barrona, czyli małoinwazyjna, nieoperacyjna technika leczenia choroby hemoroidalnej, nazywana jest gumkowaniem hemoroidów, ponieważ polega na zakładaniu gumowych podwiązek (tzw. ligatur) na podstawę guzków krwawniczych. Procedura, trwająca zazwyczaj około 20 minut, przeprowadzana jest przez specjalistę proktologii w warunkach ambulatoryjnych przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, co poszerza grupę chorych, mogących skorzystać z zabiegu, także o osoby, u których istnieją przeciwwskazania do leczenia hemoroidów, przeprowadzanego w znieczuleniu ogólnym.

Po dokładnej ocenie guzka krwawniczego przy pomocy anoskopu, na jego szyję założona zostaje zaciskowa opaska, umieszczana za pomocą tzw. ligatora mechanicznego lub ssącego. W wyniku założenia gumowej podwiązki następuje odcięcie dopływu krwi do guzka krwawniczego, powodujące jego martwicę i w konsekwencji odpadnięcie, co następuje w ciągu kilku dni (zazwyczaj 7-10) od przeprowadzenia zabiegu. W obrębie błony śluzowej powstaje wówczas niewielka, szybko gojąca się ranka, która nie powoduje większego dyskomfortu podczas defekacji.

Gumkowanie, będące obecnie jedną z najczęściej stosowanych technik leczenia hemoroidów, charakteryzuje się wysoką skutecznością, sięgającą 90%, i ma zastosowanie w leczeniu hemoroidów I i II, a także w niektórych przypadkach hemoroidów III stopnia. Ilość zabiegów, konieczna do całkowitego usunięcia hemoroidów, uzależniona jest od ilości guzków krwawniczych, wymagających leczenia. Jednorazowo zakłada się zazwyczaj jedną bądź dwie gumki, co zmniejsza ryzyko powikłań pozabiegowych, przede wszystkim martwicy. Kolejny zabieg może być wykonany zazwyczaj po upływie nie mniej niż trzech tygodni od poprzedniego.

Leczenie hemoroidów metodą Barrona jest techniką małoinwazyjną: do przeprowadzenia zabiegu nie trzeba się szczególnie przygotowywać (zazwyczaj wymagane jest jedynie wykonanie lewatywy), procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, a pacjent nie musi pozostawać w placówce i może udać się do domu praktycznie od razu po zabiegu. Gumkowanie hemoroidów nie wiąże się również z długotrwałym okresem rekonwalescencji – powrót do codziennych aktywności możliwy jest jeszcze tego samego dnia. Powikłania pozabiegowe (ból, tworzenie się zakrzepów i krwawienie) występują bardzo rzadko i pojawiają się u mniej niż 5% osób poddanych zabiegowi.

Usuwanie hemoroidów poprzez ich gumkowanie nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a cena leczenia hemoroidów metodą Barrona w prywatnych ośrodkach medycznych oscyluje wokół 200 zł za założenie jednej gumki.

Leczenie hemoroidów metodą Barrona
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.nih.gov; www.hemorrhoid.net;

Leczenie hemoroidów, żylaków odbytu - więcej na ten temat

Leczenie hemoroidów, żylaków odbytu

Hemoroidy to temat wstydliwy. Nie mówi się o nich rodzinie i przyjaciołom, nawet lekarzowi. Pacjenci zwykle szukają pomocy specjalisty, gdy choroba jest już zaawansowana,…

Dodaj komentarz

Leczenie hemoroidów metodą Barrona

Leczenie hemoroidów metodą Barrona

Hemoroidy, nazywane inaczej guzkami krwawniczymi, są naturalnym elementem ludzkiej budowy anatomicznej, umożliwiającym prawidłową pracę końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli wydalanie. Umiejscowione są przede wszystkim w odbycie. Problem...

Czy leczenie hemoroidów metodą Barrona jest skuteczne?

Czy leczenie hemoroidów metodą Barrona jest skuteczne?

Jedną z technik leczenia żylaków odbytu jest metoda Barrona. Technika ta została wprowadzona już w 1958 roku, a mimo to nadal jest z powodzeniem wykorzystywana u pacjentów z chorobą hemoroidalną. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zarówno fakt,...

Usuwanie żylaków odbytu metodą Barrona

Usuwanie żylaków odbytu metodą Barrona

Leczenie żylaków odbytu od wielu lat stanowi poważne wyzwanie dla medycyny, co w efekcie doprowadziło do rozwoju licznych zabiegowych metod terapii tego schorzenia. Jedną z nich jest metoda Barrona, której najwyższa skuteczność z pośród...